השר לוין נגד בג"ץ: אנו עדים לפגיעה גוברת במעמד הכנסת מצד הרשות השופטת

על רקע חוק ההפקעה שצפוי להגיע לבג"ץ, אמר לוין כי "אין אח ורע בעולם למצב בו בית המשפט נוטל לעצמו את הסמכות לפסול חוקים". ח"כ סויד: רומסים את העליון לטובת חוקים פרועים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שר התיירות יריב לוין תקף היום (שלישי) את בית המשפט העליון, ואמר כי הוא פוגע במעמדה של הכנסת. בדיון החגיגי לציון 68 שנים לכנסת, בהשתתפות נשיא המדינה ראובן ריבלין, אמר לוין כי "בשנים האחרונות אנחנו עדים לפגיעה הולכת וגוברת במעמדה של הכנסת מצדה של הרשות השופטת, המעמיקה את התערבותה בנושאים המסורים לסמכותה הבלעדית של הכנסת, ובראשם בתחום החקיקה".

לדברי השר, "אין אח ורע בעולם למצב בו בית המשפט נוטל לעצמו, בלי הסדר חוקי שלם וברור, את הסמכות לבוא בנעלי הריבון ולפסול חוקים של הפרלמנט". הוא אמר כי "הדבר חמור במיוחד כאשר מהרכב בית המשפט העליון ממודרים זה שנים ציבורים רחבים, תוך שמינוי שופטים נעשה בחדרי חדרים ללא דיון ציבורי, ללא שקיפות ובאופן שמשמר את שליטתה של קבוצה מצומצמת על המערכת כולה".

דיון לרגל 68 שנה לכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

בתגובה לדבריו של לוין אמרה ח"כ איילת נחמיאס-ורבין כי הוא "עקבי". "עקבי ברצון לרמוס את בית המשפט העליון, עקבי ברצון לרמוס את הכנסת ועקבי בהפיכת ישראל לדמוקטטורה. הממשלה שלוין חבר בה היא הממנה שופטים תוך דריסת זכויות האופוזיציה והסרת האיזונים והבלמים". ח״כ רויטל סויד כינתה את דבריו של השר "רמיסת בית המשפט העליון לטובת חקיקה פרועה וחסרת בלמים". לדבריה, "מי שמחוקק חוקים אנטי חוקתיים ודמוקרטים שלא יתפלא שבית המשפט העליון מבטל אותם. לפגוע בבית המשפט העליון זה כמו להרוג את השליח".

ביקורתו של לוין על בית המשפט העליון באה על רקע אישורו של חוק ההפקעה בשבוע שעבר. החוק, שמאפשר להפקיע קרקעות של פלסטינים בגדה המערבית, צפוי לעמוד בפני אתגר משמעותי בבג"ץ. היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הזהיר כי החוק אינו חוקתי והודיע כי יסרב להגן עליו בפני בית הדין הגבוה לצדק. בשבוע שעבר כבר הוגשה נגד החוק עתירה של 17 רשויות מקומיות פלסטיניות. היום הודיעה המדינה לבג"ץ כי היא שוקלת להשתמש בחוק כדי להכשיר שבעה מבנים שנבנו במאחז עדי עד, וכן כמה שבילים שנסללו בו בניגוד לחוק על קרקע פלסטינית פרטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ