השרים יצביעו היום על הארכת חופשת הלידה בשבוע

הצעת החוק תאריך את חופשת הלידה ל-15 שבועות וצפויה גם לקצר את מינימום החופשה לאבות לשבוע. בחצי השנה הקרובה תבחן ועדת הרפורמה הארכה בשבוע נוסף

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמהות עם ילדיהן. למצולמות אין קשר לכתבה
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה לדון היום (ראשון) בהצעת חוק שתאריך את חופשת הלידה בשבוע. כיום חופשת לידה בישראל אורכת 14 שבועות, ובה זכאית היולדת לדמי לידה של מאה אחוזים בהתאם להכנסותיה בשלושה חודשים שקדמו ללידה.

חופשת הלידה הוארכה בפעם האחרונה לפני עשור, אז היתה 12 שבועות. הרפורמה הנוכחית, אם תתקבל, תחול עוד בשנת 2017 ותאריך את חופשת הלידה ל-15 שבועות. כמו כן, ועדת הרפורמה בראשות ח"כ רחל עזריה (כולנו) תבחן בחצי השנה הקרובה הארכה של החופשה בשבוע נוסף.

נוסף על הארכת תקופת החופש, השינוי יכלול הקלות נוספות על היולדות; התניית החופשה לאבות תצומצם משלושה שבועות לשבוע, על מנת לעודד חלוקה של חופשת הלידה. זאת, מאחר ואחוזי המיצוי של אבות לחופשה עומדים על 0.4 בלבד. בנוסף, סטודנטיות שנאלצות לשוב ללימודים יוכלו לחלוק את התקופה עם האבות, ברגע שמוסד הלימודים דורש מהן לחזור. כמו כן, תינתן הנחה במעונות היום עבור הילדים הנמצאים במעון, גם ליולדת שמאריכה עד חצי שנה את התקופה. 

ח"כ עזריה אמרה בתגובה: "יש כאן בשורה לכל ההורים בישראל. שיעור הילודה בישראל הוא הגבוה ביותר ב-OECD ואחוז תעסוקת הנשים הוא גם כן מהגבוהים ב- OECD אבל שוק העבודה אינו מותאם לכך ששני בני הזוג עובדים". שר האוצר משה כחלון אמר כי מטרת החוק להביא ל"הקלה על ההורים העובדים", והוסיף כי "הארכת החופשה היא צעד מבורך ובשורה עבור כל האמהות והאבות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ