אושר סופית החוק המחייב הצטרפות למאגר הביומטרי

החוק, שאושר בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 39 תומכים מול 29, מחייב לצרף לתעודת הזהות החכמה תמונות פנים איכותית וטביעות אצבעות. התנועה לזכויות דיגיטליות הודיעה כי תעתור לבג"ץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד המאגר הביומטרי מול ביתו של דרעי, החודש

הכנסת אישרה הערב (שני) את חוק המאגר הביומטרי בקריאה שנייה ושלישית ברוב של 39 תומכים מול 29 מתנגדים.

החוק מחייב הצטרפות למאגר הביומטרי, אשר יכיל תמונות פנים באיכות גבוהה. בנוסף, החוק קובע כי מי שיבקש להנפיק לו תעודת זהות או דרכון יוכל לבחור אם למסור למאגר גם טביעות אצבעות, או לשמור אותן על גבי התעודות החכמות בלבד. עוד נקבע בחוק, שקידם שר הפנים אריה דרעי, כי תוקף התעודות שיקבל מי שיבחר לא לכלול טביעות אצבעות במאגר יהיה חמש שנים, במקום עשר. התנועה לזכויות דיגיטליות הודיעה כי תעתור לבג"ץ נגד החוק. התקנות הראשונות לתפעול המאגר יוגשו עד 1 במאי והכנסת צפויה לאשר אותן חודשיים לאחר מכן, אז ייכנס החוק לתוקף.

הצעת החוק עברה למרות הסתייגויות רבות שעלו בוועדה משותפת לוועדות הפנים, החוקה והמדע שדנה בחוק בחודש האחרון. בדיונים לקראת הבאתה לקריאה שנייה ושלישית במליאה, התנגדה האופוזיציה בתקיפות להקמת המאגר וגם חברי כנסת מהקואליציה הסתייגו.

הטענה העיקרית היתה כי לא הוכחה נחיצותו של המאגר, חובת ההצטרפות אליו מהווה חדירה בלתי מוצדקת לפרטיות ויש חשש כי המידע הרגיש ידלוף. המסתייגים קראו לא לכלול במאגר טביעות אצבעות ולמנוע, או לכל הפחות להגביל מאוד, את הגישה שתינתן לגופי הביטחון, ובראשם המשטרה, למידע הביומטרי. בשל ההתנגדות, החליטה הוועדה כי הגישה למאגר תוסדר בתקנות.

בעקבות התנגדותם הנחרצת לחוק של כמה מחברי כנסת מהקואליציה, הוטמעו בחוק כמה הסתייגויות. בין היתר, יידרש אישור בית משפט מחוזי לצורך מסירת מידע ביומטרי למשטרה - זאת למרות הסתייגות השר לביטחון הפנים גלעד ארדן מן הסעיף. כמו כן, תינתן למשטרה אפשרות לקבל מידע רק בעבירות מסוג פשע ולא במקרה של עוון. בנוסף, נתונים של קטינים עד גיל 16 לא יישמרו במאגר אלא על תעודות חכמות בלבד, ומגיל 16 ועד גיל 18 תהיה ההצטרפות למאגר על בסיס התנדבותי באישור ההורים. הסתייגות נוספת העוסקת בשקיפות מידע קבעה כי למאגר יהיו הסברים מפורטים בחמש שפות.

פרופ' קרין נהון מהתנועה לזכויות דיגיטליות אמרה כי "היום מאשרת הכנסת חוק שרוב הח"כים נגדו, אך בשל שיקולי שלמות קואליציה מצביעים בעדו. זהו כתם על ספר החוקים הישראלי. המאגר הביומטרי הוא אקט דורסני, אשר עלול להפוך את ישראל למדינת מעקב, ומסכן את בטחון התושבים שלה".

יו"ר הוועדה המשותפת ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) אמר כי "הדילמות הן גדולות. בהנפקת תעודת זהות אין בעיה, יהיה בה צ'יפ עם תמונה וטביעת אצבע. על זה אין מחלוקת. הבעיה הגדולה היא לגבי המאגר, האם צריך אותו ומה יהיה בו?". סלומיאנסקי הוסיף כי "לאח הגדול יהיה עכשיו מאגר שאולי יוכל לעשות בו שימוש, והוא יפקח ויגביל את האדם הפשוט מהשורה. מצד שני, מאחר שהולכים למבצע של הנפקת תעודות זהות ביומטריות, חשוב מאוד למנוע כמה שאפשר כפילות זהות".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת) אמר כי "אין שום צורך במאגר ביומטרי אם אנחנו רוצים תעודות חכמות. המאגר הזה מסוכן. הוא בהחלט עלול להיפרץ. גם במשרד החוץ האמריקאי היו משוכנעים שהתכתובות שלהם לא ייפרצו וגם בפנטגון לא העריכו שוויקיליקס יגיעו למסמכים שלהם". חנין הוסיף, כי "אין היום בבית הזה כמעט חבר כנסת אחד שבאמת מאמין שמאגר ביומטרי הוא רעיון טוב. אלמלא משמעת קואליציונית החוק הזה בוודאות לא היה עובר כאן".

ח״כ תמר זנדברג (מרצ) אמרה בתגובה כי "המדינה כשלה עד היום בשמירה על כל מאגרי המידע שברשותה, אבל זה לא עוצר את הממשלה מהקמת מאגר ביומטרי שדליפתו תהיה הרת אסון. אני קוראת לכל האזרחים להשתמש בזכותם לא להסכים שטביעת האצבע שלהם תיכנס למאגר. אני מציעה לכולם לנצל את המועד האחרון האפשרי, לגשת מחר למשרד הפנים הקרוב ולהוציא תעודה רגילה חדשה התקפה לעשר שנים".

ח"כ רויטל סוויד (המחנה הציוני) אמרה בתגובה כי "מקימי המאגר נאבקו על זה שיהיו טביעות אצבע של ילדים בני 12. מה היה דחוף לקחת את הילדים, קטינים, ולקחת מהם גם טביעות אצבע וגם תמונות. רק ברגע האחרון הצלחנו לשנות שזה יהיה מגיל 16 וגם זה פסול לטעמי".

ח"כ נורית קורן (הליכוד) ביקרה את חברת HP, שזכתה במכרז להנפקת התעודות בתקופת הניסוי, וטענה כי המדינה משלמת מחיר מופרז עבור ייצורן. ח"כ חיים ילין (יש עתיד) הוסיף כי "אני חושב, ואני יכול גם להוכיח את זה, ש-HP שזכתה במכרז עושקת את המדינה בסדר גודל של חצי מיליארד שקל. ותלכו תבדקו מי היה ראש הממשלה ומי היה שר הפנים שחתמו על המכרז וההסכם הזה".

ח"כ יעל גרמן (יש עתיד) הביעה חשש שמערכת הביטחון תנסה להשתלט על המאגר הביומטרי אחרי אישורו של החוק. "אולי מאחורי החוק הזה, כרגיל בכנסת ישראל, מסתתרים מניעים נסתרים? ואולי מטרת החוק הזה היא לשרת את גורמי הביטחון? כך שיוכלו לחדור לתוך המאגר ולראות בדיוק מי הפגין נגד המדינה, מה עשה פלוני או אלמוני?"

ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) אמרה כי התלבטה אם לתמוך בהצעה אך החליטה להצביע בעד החוק, "בלב לא שקט, כי צפויה לנו מהדורה שנייה כשנאשר את התקנות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ