ועדת הכנסת תדון בשבוע הבא בהדחת ח"כ באסל גטאס

לאחר שהושגו 71 חתימות, פנה יו"ר הכנסת ליו"ר ועדת הכנסת בבקשה שיכנס דיון בנושא הדחת הח"כ. מימוש החוק סופית תלוי בח"כים מהמחנה הציוני, שחלקם טרם החליטו כיצד לפעול בעניין

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת הכנסת תקיים ביום חמישי הבא דיון ראשון בבקשה להדיח את חבר הכנסת באסל גטאס (הרשימה המשותפת) באמצעות חוק ההדחה. 71 ח"כים חתמו על הבקשה לפתיחה בדיון, כפי שדורש החוק, אולם בשלב זה לא ברור אם ניתן לגייס רוב של 90 ח"כים כדי לממש את הדחתו של גטאס מהכנסת.

על פי הצעת החוק, לאחר שהושגו יותר מ-70 חתימות, נפתח הליך ההדחה. במסגרת ההליך, ועדת הכנסת תקיים שימוע לגטאס, אליו הוא יוכל להגיע עם עורך דינו, והח"כים יכריעו אם הם מאמינים לגרסתו ואם לאו. לאחר מכן תתקיים הצבעה במליאה על הדחת הח"כ, כאשר נדרשים 90 ח"כים לפחות שיתמכו במהלך.

ח"כ באסל גטאס בבית משפט השלום ברחובות, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

המפתח למימוש החוק נתון בידי המחנה הציוני: 13 חברי הרשימה המשותפת, לצד חמישה חברי מרצ וח"כ יעל גרמן מיש עתיד, כבר הבהירו שיתנגדו למהלך. במחנה הציוני מעריכים כי לפחות שמונה ח"כים יתנגדו להדחה - ציפי לבני, מרב מיכאלי, איל בן ראובן, קסניה סבטלובה, סתיו שפיר, יעל כהן פארן, יוסי יונה ורויטל סוויד. אם יצטרפו אליהם ארבעה ח"כים שיסרבו לתמוך בהליך, לא ניתן יהיה להדיח את גטאס. חלק מהתומכים במהלך במחנה הציוני עושים זאת כדי לדחוק בגטאס להתפטר מיוזמתו מהכנסת עוד לפני הגשת כתב אישום. 

יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג אמר לאחרונה כי הוא מתכוון לתמוך בהדחתו של גטאס, המואשם כי הבריח טלפונים לאסירים ביטחוניים, אף שבעבר צייץ כי "חוק ההדחה הוא כתם עכור על פניה של ממשלת השנאה, העסוקה רק בהגדלת הקרע שמאיים על מדינת ישראל יותר מכל אויב חיצוני". 

אתמול פנה יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ליו"ר ועדת הכנסת ח"כ יואב קיש (ליכוד) בבקשה לכנס את הוועדה לדיון בנושא הדחת גאטס. זאת, לאחר שהשר להגנת הסביבה זאב אלקין החתים את הח"כים על הבקשה הרשמית לפתיחה בהליכים. החוק קובע כי על יו"ר ועדת הכנסת להודיע עשרה ימים מראש על מועד קיום הדיון בבקשת ההדחה. "ועדת הכנסת בראשותי תפעל להשלמת המהלך להדחתו של גטאס", אמר קיש וקרא "לחברי מהמחנה הציוני: התגייסו למהלך. אין מדובר בשמאל וימין, אלא בשמירה על ביטחון ישראל ומעמדה של הכנסת".

חוק ההדחה מאפשר להדיח ח"כ מכהן בעילה של תמיכה במאבק מזוין נגד מדינת ישראל, אלא שגטאס מתכוון להילחם על כך שבית המשפט יכיר בכך שהוא לא עבר עבירה ביטחונית. "אני חוזר על מה שאמרתי ביום הראשון לפרשה, לא עברתי כל עבירה הקשורה ב'פגיעה בביטחון המדינה או אזרחיה או במה שמכונה החוק למניעת טרור'", אמר גטאס. "לא עברתי כל עבירה בעניין 'הבעת תמיכה במאבק מזוין', אין לי מה להסתיר, כל אשר עשיתי היה ממניעים הומניטריים גרידא ולכן ואמשיך להילחם על זכותי לקבלת הליך הוגן ובירור האמת, ולא אתן לפגוע בשמי ובזכויותי או בציבור שבחר בי".

בסביבתו של גטאס טענו אתמול כי בית המשפט עשוי להכריע כי חבר הכנסת לא ביצע עבירה ביטחונית משמעותית. "הבקשה של אלקין מסתמכת על טיוטת כתב האישום שטרם הוגש לבית משפט, ואפילו בטיוטה אין כל התייחסות ל'תמיכה במאבק מזוין'", אמרו בלשכתו של גטאס והוסיפו כי "סנגוריו של גטאס בעיצומו של הליך שימוע מול היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה שטרם הסתיים, ולא מן הנמנע כי בסופו של ההליך יצומצמו האישומים באופן שגם בקשתו הסתמית של אלקין לא תהיה רלוונטית עוד". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ