ליברמן: התנגדות המשטרה לחוק שיעניק לאלתר דרכון לעולה היא פשע שנאה

בחוות הדעת של המשטרה נכתב כי "הדרכון הישראלי הווה 'נכס' עבור גורמים עבריינים, בעיקר ממדינות חבר העמים". ליברמן תקף את הכותב וכינה אותו "פושע", ואמר כי ההחלטה נובעת מגזענות

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אביגדור ליברמן תקף אתמול את המשטרה ואמר כי חוות דעת שחיברה בתגובה להצעת חוק שמקדמת ישראל ביתנו הוא "פשע שנאה" ו"גזענות" נגד עולים מחבר המדינות, וכי השוטר שחיבר אותה הוא "פושע". הרקע לדברים הוא הצעת חוק חדשה שמקדמת המפלגה, המבקשת לחייב את שר הפנים להעניק לאלתר דרכון ישראלי לעולה חדש שבחר שלא להשתקע בישראל, ובלבד שיוותר על ההטבות הכספיות שמגיעות לו כעולה.

לפי החוק הקיים, עולה חדש אינו זכאי לקבל דרכון בישראל למשך שנה, עד שיוכיח שמרכז חייו בישראל. שלשום פורסם בערוץ 2 כי המשטרה מתנגדת להצעת החוק. בחוות הדעת ציינו במשטרה כי "ניסיון העבר מלמד כי הדרכון הישראלי הבינלאומי מהווה 'נכס' עבור גורמים עבריינים, בעיקר ממדינות חבר העמים".

ליברמן בישיבת סיעה, אתמול
ליברמן בישיבת סיעה, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

עוד ציינו במשטרה כי "עולה חשש כי הגורמים העבריינים ממדינות אלה ירצו לנצל שוב, כבעבר, את מדינת ישראל והדרכון הלאומי שלה למטרות שאינן כשרות, וזאת תוך פגיעה בשלום הציבור, בביטחונות וכן בתדמיתה ובמעמדה של המדינה בקרב העולם המודרני". בשל כך המליצו במשטרה לשמור על המצב הנוכחי ולא להעניק דרכון לעולים מיד עם בואם לישראל.

בתגובה לדברים תקף אתמול ליברמן את המשטרה בישיבת סיעתו, ואמר: "בשנת 2008 כשביטלנו את הוויזות מרוסיה, המשטרה הזהירה מפני עולם תחתון שישתלט על המדינה. זה מסמך דומה למה שהופץ עכשיו. מי שכתב את המסמך הוא פושע. זה פשע שנאה. זה תעודת עניות למשטרת ישראל ואגף החקירות, שחי עדיין בדעות קדומות, שעדיין לא גמר את הרדיפה, שנובעת מגזענות נגד העולים מחבר העמים".

עוד אמר ליברמן בישיבה: "אין לזה שום קשר למצב הפשיעה ולמצב הביטחון. זה פשע שנאה של אגף החקירות. אני מציע לאגף לעשות חקירה. מאז התחילה העלייה הגדולה, שיבדקו את המקרים של שימוש לא חוקי בתעודות במדינת ישראל, ובמקביל יראו כמה ניצבים, בלשים ושוטרים הורשעו בפלילים, בהטרדות מיניות, בעבירות שוחד, במכירת מידע. זה פשוט דבר בלתי נסבל. אותם מסמכים פעם אחרי פעם עם אותה גזענות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ