ללא מכרז: המשטרה האריכה את העסקת יועץ התקשורת שלה בעלות של 2.4 מיליון שקלים

המפכ"ל לא הגיע לדיון בוועדת הפנים בנוגע לתנאי העסקת ליאור חורב במשטרה, והדיון בוטל. למחרת אושר המשך העסקתו בשלוש שנים נוספות: "מערך הדוברות לא ערוך לתת את המענה הנדרש"

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

יום לאחר שבוטל דיון בוועדת הפנים של הכנסת בעניין תנאי העסקתו של יועץ התקשורת של המשטרה, ליאור חורב, מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך האריך את ההתקשרות עמו ללא מכרז בשלוש שנים נוספות, בעלות של 2.4 מיליון שקלים. ועדת הפטור ממכרז נימקה את אישור ההארכה בכך ש"מערך הדוברות הקיים במשטרה אינו ערוך עדיין למתן מענה הנדרש בתחום זה". יו"ר ועדת הפנים: "מדובר במעשה חמור מאוד. לא נהסס לפנות לגורמי חקירה".

ביום שני האחרון היה אמור להתקיים בוועדת הפנים דיון בעקבות פרסום ב"הארץ", לפיו חורב, שעבד עבור פוליטיקאים רבים, החל לעבוד כיועץ רשמי למפכ"ל ולארגון בשכר של 800 אלף שקלים לשנה. אלא שיו"ר הוועדה דוד אמסלם ביטל את הדיון משום שהמפכ"ל ודוברת המשטרה בחרו שלא להגיע ושלחו במקומם את המשנה ליועמ"ש המשטרה. כעת מתברר כי במשטרה מיהרו לחשק את אמסלם ולמחרת כינסו את ועדת הפטור ואישרו את העסקתו של חורב למשך שלוש שנים נוספות.

המפכ"ל אלשיך בכנס האבטחה של ישראל, אשתקד. קרוב מאוד לחורבצילום: אופוס מדיה

יו"ר הוועדה אמסלם אמר ל"הארץ" כי בכוונתו לקיים בקרוב דיון נוסף בעניין העסקתו של חורב. "אני מתכוון לבדוק את כל הפרטים שעולים בכתבה משום שמדובר במעשה חמור מאוד", אמר. "אחרי שנלמד את הנושא, לא נהסס לפנות גם לגורמי חקירה שיבחנו את זה. הייתי מצפה מהמפכ"ל להסביר מדוע הוא ממשיך את ההתקשרות (עם חורב, י"ק) לפני שהוא עושה את זה. היום אני מבין מדוע הם בחרו שלא להופיע לדיון". אמסלם הוסיף כי בוועדה התקיימו בעבר כמה וכמה דיונים בנוגע למחסור בתקציבים במשטרה, אך "למפכ"ל אין בעיה להוציא סכומים כאלה עבור יחסי ציבור", כלשונו.

בין הנוכחים בוועדה שנועדה לבדוק ולאשר את בקשת הפטור ממכרז, היו גם תת-ניצב יובל גת, ראש חטיבת אוכלוסייה ותקשורת, אשר עבד במשרדו של חורב ב"ארד תקשורת" לפני שהחל לעבוד במשטרה, וכן פקודו של גת, רב-פקד גיל נשיאל, אותו העלה גת לאחרונה בדרגה. בוועדה לא הזכירו את הקירבה בין חורב לגת, שתמך בהארכת העסקתו.

בנימוקי הוועדה לאישור הסכם ההתקשרות נטען כי דוברות המשטרה כיום אינה מספיק מקצועית בתפקידה. זאת, למרות שבמערך הדוברות מועסקים כיום כ-110 שוטרים, ובארגון מתכוונים לגייס 70 שוטרים נוספים. בוועדה כתבו כי "ליחידת הדוברות במשטרה אין כיום את הכלים והכישורים הייחודיים הנדרשים לצורך מתן שירות הנדרש למפכ"ל וליחידות השטח, במיוחד בכל הנוגע לאסטרטגיה תקשורתית תדמיתית, ניהולה והטמעתה, ניהול משברים וטיפול בניו מדיה חברתית". 

ליאור חורב. הדוברת משמשת צינור להעברת המסרים שלו לתקשורתצילום: עופר וקנין

עם כניסתו של המפכ"ל אלשיך לתפקיד, לפני יותר משנה, הובאה ניצב-משנה מירב לפידות ממשרד האוצר ומונתה לתפקיד דוברת המשטרה. נימוקי הוועדה לפטור ממכרז מעלים תהיות בנוגע לאמון שרוחש המפכ"ל ללפידות וליכולתה להתמודד עם האתגר התקשורתי שלשמו הובאה לארגון. טיעוני הוועדה מחזקים את ההערכות כי לפידות היא למעשה רק צינור להעברת המסרים לתקשורת אשר מגיעים כתוצאה מההחלטות שמקבל חורב יחד עם בכירים במשטרה. 

"הוועדה השתכנעה כי מערך הדוברות הקיים במשטרה אינו ערוך עדיין למתן מענה הנדרש בתחום זה, וכי יידרש עוד פרק זמן על מנת שהדברים יוטמעו ויהפכו להיות חלק מהתמקצעות המערך", כתבו חברי הוועדה בהחלטתם והוסיפו כי חברת "גולדפינגר תקשורת" המעסיקה את חורב "ליוותה באופן צמוד בניית מסרים בתוך הארגון פנימה, ולא פחות מכך החוצה, אל כלל הציבור ליצירת תודעה ומיצוב תדמית הארגון".

עוד ציינו בוועדת הפטור כי "מדובר בבקשה של מפכ"ל המשטרה לצורך המשך קבלת שירותי ייעוץ תקשורתי מחברת 'גולדפינגר'. במהלך ההתקשרות עם החברה נוצרו יחסי אמון מיוחדים וזאת כתוצאה מתהליך עמוק של עבודה משותפת ולימוד מקיף של המשטרה וצרכיה".

חורב, שהפך להיות האיש הקרוב ביותר למפכ"ל בכל הקשור לייעוץ תקשורתי, היה עד לאחרונה שותף עסקי של חשודים בפלילים ושימש כיועץ לפוליטיקאים מאז תחילת העשור הקודם. חורב הוא שותפם העסקי של השר לשעבר ממפלגת ישראל ביתנו סטס מיסז'ניקוב והעוזרת שלו לימור ברזילי, נגדם המליצה המשטרה לפני כשנה להגיש כתבי אישום בגין שוחד, מרמה, הפרת אמונים ושיבוש הליכי חקירה. ב–2013 הם הקימו יחד את חברת "גלובל פייב אינט", שנמצאת כעת בהליכי סגירה. ב–2012 חורב היה מנהל קשרי החוץ של קבוצת דן גרטלר אינטרנשיונל, בבעלות איש העסקים והיהלומן דן גרטלר שנחקר באזהרה בחשד למתן שוחד לאביגדור ליברמן כשר חוץ — חקירה שלא הבשילה לכדי כתב אישום.

חורב גם שימש כיועץ האסטרטגי של שאול מופז. תחתיו עבד אז תת-ניצב יובל גת, ששימש כמנהל מטה ההסברה. בבחירות האחרונות היה חורב יו"ר הקמפיין של משה כחלון ומפלגת כולנו. ב–2015 נמסר מטעם יו"ר כולנו כי "חורב נמצא בקשר עם כחלון מעת לעת בנושאים מפלגתיים ופוליטיים". חורב מרבה לכתוב בחשבון הטוויטר שלו בנושאים פוליטיים בעיקר נגד חברי כנסת מהליכוד ונגד ראש הממשלה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ