יחימוביץ וכבל חתמו על הסכם כתוב לסיוע הדדי, בניגוד להכחשותיהם

יחימוביץ הכחישה כי השניים חתמו על הסכם כתוב, אך אחרי הפרסום אמרה כי מדובר בהסכמות לגיטימיות. כבל: "לא נאמר בשום מקום שאני תומך בה והיא תתמוך בי בהתניות"

חיים לוינסון
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יחימוביץ וכבל בישיבת סיעת המחנה הציוני, ב-2015
חיים לוינסון
"הארץ"

ח"כ שלי יחימוביץ ואיתן כבל (המחנה הציוני) חתמו על הסכם כתוב לפיו הוא יסייע לה בבחירות להסתדרות והיא תתמוך בו בבחירות לראשות העבודה, כך אתמול (שישי) בחדשות 2. במסמך נכתב כי "איתן ושלי יעשו כל אשר לאל ידם כדי לסייע זה לזה מעתה בקידום מטרותיהם ושאיפותיהם הציבוריות, הערכיות והפוליטיות בכל התחומים".

הערב התייחס כבל לפרסומים והכחיש כי נרקם "דיל" בינו לבין יחימוביץ. בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" בערוץ 2 התייחס תחילה כבל להקלטה שבה נשמע מדבר על ההסכם והתנצל על חלק מהביטויים שבהם השתמש: "(אני רוצה לבקש סליחה) מהציבור על הדברים הלא נעימים שאמרתי, דברים שלא ראוי היה לומר אותם גם בחדרים סגורים, גם בעידנא דריתחא", אמר כבל. "אני מתבייש גם בפני בנותיי הקטנות שיצא להן להאזין לזה... אני מתנצל מעומק לבי בפני כל הציבור ובפני כל מי שפגעתי".

בהמשך התייחס כבל לפרסומים על ההסכם בינו לבין יחימוביץ ואמר: "כשאני אמרתי שאין דיל, התכוונתי במלוא הלב שלי – אין ולא נאמר בשום מקום, בשיחה ביני לבין שלי, שאני תומך בה והיא תתמוך בי בהתניות. מעולם לא היה דבר כזה. הדבר היחיד שהעלינו על הכתב זה זה (המסמך שפורסם בסוף השבוע)".

היום פרסמה יחימוביץ את ההסכם המלא בינה לבין כבל. לפי ההסכם, נציגיה של יחימוביץ יהיו 70% מסיעת "הבית החברתי" במירוץ לבית נבחרי ההסתדרות. ככל שייחתמו הסכמים קואליציוניים בארגון, יחימוביץ' תקבל 75% מהמינויים לגופים בו וכבל יזכה ב-25%. עוד נקבע בהסכם כי תקציב מימון הסיעות (הסדר דומה לזה של מימון המפלגות שרצות לכנסת) יתחלק לאחר פירעון החובות שיווצרו במסע הבחירות בין יחימוביץ, שתשלוט ב-60% מהתקציב, לבין כבל, שלו תינתן השליטה ב-40% ממנו.

בהסכם עצמו אין התייחסות קונקרטית לריצה עתידית של כבל במפלגת העבודה, מלבד ההתייחסות שפורסמה בערוץ 2, המופיעה במבוא להסכם.

ההסכם נחתם ב-5 בחודש ובמבוא אליו נכתב כי "הואיל ושלי ואיתן חולקים ביניהם זה זמן עמדות דומות בכל הקשור לעתידה של ההסתדרות ולעתידה של מפלגת העבודה, הגיעו השניים להבנות כי מעתה ישתפו פעולה מתוך חברות אמת, אמון הדדי, ושותפות לדרך הפוליטית, הערכית והציבורית".

בראיון בחדשות 2 שהתקיים אתמול זמן קצר לפני פרסום ההסכם, הכחישה יחימוביץ' את הדברים, ואמרה "מעולם לא לקחתי דילים וקומבינות למיניהם, וגם מקרה זה לא היה ולא נברא - לא בכתב, לא בדיבור, לא ברמז ולא בקריצה". לדבריה, כבל דיבר בלהט רגשות: "הוא היה מול שני אנשים שניסו לגזלו ממנו במרמה את הסיעה שייסד בזיעת אפיו והוא ניסה לשכנע אותם, ולכן דיבר ממשאלות לבו". מאוחר יותר הוסיפה כי זה לא ההסכם הסופי וכי "מדובר בהסכמות נקיות, ערכיות ולגיטימיות". 

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, המתמודד מול יחימוביץ על ראשות ההסתדרות, אמר היום כי "כבל ויחימוביץ שיקרו לציבור ארבע פעמים". ניסנקורן הגיב לפרסומים באירוע שבת תרבות בחולון והוסיף: "מותר לעשות דילים ובפוליטיקה יש הסכמים קואליציונים, אבל אסור לשקר לציבור". 

ההקלטות, מלפני כחודש, שודרו בערוצי הטלוויזיה ביום חמישי. בנוסף על העסקה עם יחימוביץ, כבל נשמע מסביר מדוע לא יחבור עם הרצוג. "הוא לא יכול לעזור לי, הוא לא שווה במפלגה, אין לו כוח במפלגה", אמר כבל לחלק מחברי מפלגת העבודה. "הוא לא אכזר. הוא תחמן, הוא רמאי, הוא תחמן של גנבים קטנים". אתמול התייחס יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג להקלטות בהן נשמע כבל מספר על ההסכם, ואמר כי "נחשפה הקומבינה הגדולה, קומבינה פסולה וחריגה".

ההסכם נחתם על רקע הודעתה של יחימוביץ מתחילת פברואר כי תתמודד על ראשות ההסתדרות מטעם סיעתו של כבל, "הבית החברתי". שעות לאחר מכן, הרצוג, הודיע כיי הוא תומך ביו"ר ההסתדרות הנוכחי אבי ניסנקורן וכי מפלגת העבודה תפעל כדי לסייע לו להיבחר

"אני שומע את הדבר הזה ואני לא מאמין למשמע אוזניי", אמר הרצוג מוקדם יותר ביום שישי. "איתן כבל הוא חבר קרוב שלי הרבה מאוד שנים. הוא רע לי כאח, זה שבר גדול מבחינתי. אני חושב שאיתן הוא אדם של כבוד ואני מניח שהוא ידע מה לעשות בימים הקרובים כדי לתקן את מה שהוא אמר, כי מה שהוא אמר אלה דברי הבל ורעות רוח".

הרצוג אמר בראיון כי כבל נבחר לראשות ועדת הכלכלה של הכנסת ולראש מטה הבחירות בזכותו. "היינו חברים לכל אורך התקופה", אמר. "אבל קרה לו משהו בשבועות האחרונים שאני חושב שהוא סוטה מדרך הישר בהתנהגות הפוליטית שלו". 

בתגובה, יחימוביץ' מסרה: "הרצוג, המחזיק בדיל מלוכלך עם ניסנקורן, שתק בחקירה חמורה. רק לאחרונה חמק, שוב, בעור שיניו, אך ורק מחמת היעדר מספיק ראיות, מכתב אישום אחר בגין שימוש בכספים לא חוקיים למימון קמפיין שלילי ומלוכלך נגדי. מתברר כי רפיסות ושחיתות הולכות יחד גם אם לא נועדו". בראיון היא התייחסה לדברים שאמר עליה כבל בהקלטות ואמרה כי היא סולחת לו. עוד הוסיפה כי "בשיחות פרטיות אנשים מרגישים משוחררים ולא מעלים על דעתם שמישהו ישמיע את דבריהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ