נתניהו על יוזמת השלום בשיתוף הרצוג: במפלגת העבודה מנסים לגרור אותנו לקרבות בוץ

בישיבת הממשלה שאלו השרים על הפרסום ב"הארץ" שלפיו נתניהו קרא ליו"ר האופוזיציה וניסח הצהרה משותפת לפסגה במצרים. נתניהו השיב "לא רוצה להיכנס לזה" כשנשאל אם היה מסמך

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכניסה לישיבת הממשלה, הבוקר
נתניהו בכניסה לישיבת הממשלה, הבוקרצילום: POOL/רויטרס

ראש הממשלה בנימין נתניהו נשאל הבוקר (ראשון) בישיבת הממשלה על הפרסום ב"הארץ" ולפיו ניסה לקדם יוזמת שלום אזורית ולהקים ממשלת אחדות עם יו"ר מפלגת המחנה הציוני, יצחק הרצוג.

נתניהו אמר כי "יש קרבות בעבודה שמנסים עם סיפורי מעשיות לגרור אותנו פנימה. אל תיגררו להדלפות". בתגובה, העירה איילת שקד כי "זה הגיע מקרי, לא מהעבודה", ונתניהו חזר: "מנסים לגרור אותנו פנימה לקרבות בוץ". נפתלי בנט הקשה ואמר "שנדע, היה או לא היה. מה זה המסמך?" ונתניהו השיב "לא אכנס לזה".

הנושא עלה בישיבת הממשלה לאחר שנתניהו דיבר על העברת כסף לתקציב הישיבות כחלק מההסכמים הקואליציונים. השר אורי אריאל ניצל את ההזדמנות ושאל בציניות אם המשא ומתן לצירוף הרצוג הוא גם חלק מיישום הסכמים קואליציוניים.

חברי כנסת נוספים הגיבו הבוקר לידיעה על יוזמת השלום שנגנזה. יו"ר מרצ זהבה גלאון צייצה בטוויטר: "זכרו את זה בפעם הבאה שנתניהו ידבר על יוזמות שלום אזוריות. שותפים לשלום לא חסר, זה רק נתניהו שתמיד מקבל רגליים קרות". ח"כ אחמד טיבי הגיב גם הוא בטוויטר וכתב: "'לא תוכנית שלום' וגם ממנה חזר בו".

ח"כ עמר בר לב הגיב גם הוא לפרסום ב"הארץ" וכתב בטוויטר כי "נתניהו פחדן במלחמה ופחדן בשלום, מה עושים? מחליפים מנהיגות פחדנית ומפלגת במנהיגות אמיצה ומאחדת". ח"כ קסניה סבטלובה צייצה כי "נתניהו כמו גבר שלא מסוגל להתחייב - כבר כמעט קנה טבעות אך ברח ברגע האחרון. חבל שמדינה שלמה היא בת ערובה בסיפור".

ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, אהוד ברק, כינה את הפרשה "חרפת ביבי", וכתב כי "עתיד ישראל וחיי חיילים בידי רה"מ מתעתע ופחדן. להפיל. לא להציל. ממשלה חייבת לבחון באומץ יציאה מהמבוך תוך שמירת הבטחון".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי נתניהו העביר להרצוג לפני חצי שנה מסמך ובו הצהרה משותפת, שהיתה אמורה להתניע יוזמת שלום אזורית ולהוות בסיס להקמת ממשלת אחדות. המסמך כלל נכונות של נתניהו לפשרות טריטוריאליות על בסיס פתרון שתי המדינות ולריסון משמעותי של הבנייה בהתנחלויות. שלושה שבועות אחרי שהעביר את ההצעה להרצוג, ולאחר שכבר הושגה הסכמה עקרונית, החל נתניהו לסגת ממנו על רקע המשבר הפוליטי סביב המאחז הבלתי חוקי עמונה. המגעים בין הצדדים הגיעו למבוי סתום ובאמצע אוקטובר נכשלו סופית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ