נשיא ג'יי-סטריט סירב ללחוץ את ידו של ח"כ עודה בשל דבריו בכנס בארה"ב

בן עמי לחץ על יו"ר הרשימה המשותפת להימנע מלתקוף את המחנה הציוני בוועידה של השדולה היהודית, אך עודה מתח עליה ביקורת בנאומו. גורמים שנכחו באולם: הוא סירב ללחוץ את ידו במופגן

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

נשיא ג'יי-סטריט, ג'רמי בן עמי, לחץ על יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה להימנע מלתקוף את המחנה הציוני בוועידה של השדולה היהודית-אמריקאית, שנערכה בשבוע שעבר בוושינגטון. לאחר שעודה מתח ביקורת על המפלגה בנאומו בוועידה סירב בן עמי במופגן ללחוץ את ידו.  

מלבד עודה השתתפו בוועידה גם חברי הכנסת תמר זנדברג (מרצ) ועמר בר לב (המחנה הציוני). לוועידה הוזמנו גם חברי הכנסת יצחק הרצוג וציפי לבני (המחנה הציוני), אך אלה ביטלו בסופו של דבר את השתתפותם. כך יצא שעודה, שהשתתף בכנס בפעם הראשונה, הפך לנציג הבכיר ביותר מהכנסת באירוע.

בין השדולה הפרו-ישראלית לעודה היו כמה חיכוכים בוועידה סביב נושאים שונים. בין השאר השתתף עודה בעת שהותו בארה"ב בכינוס של "קול יהודי לשלום" (JVP), ארגון יהודי התומך בתנועת החרם על ישראל BDS, שלו מתנגדים בג'יי-סטריט.

קודם לנאומו של עודה בוועידה נפגש עמו בן עמי וביקש ממנו שלא לתקוף את המחנה הציוני. בנאומו דיבר עודה ממשוכות על התקרית ביישוב אום אל-חיראן ועל הקהילות הלא מוכרות של הבדואים בנגב. עודה דיבר על אסטרטגיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו להסית נגד ערבים פלסטינים ולהציג אותם כ"אויבי המדינה" במקום אזרחים. עודה דיבר גם על האופוזיציה הנדרשת לדבריו ואמר: "חייב להיות לנו אומץ ליצור עתיד של דמוקרטיה ושוויון, שלום ושוויון חברתי. לעולם לא נשיג את זה בהעתקה מהממסד הישן. זה הזמן לאופוזיציה אמיתית שמחויבת לשחרור של כולנו".

נשיא ג'יי-סטריט ג'רמי בן עמי בוועידה של השדולה, ב-2015
נשיא ג'יי-סטריט ג'רמי בן עמי בוועידה של השדולה, ב-2015צילום: J Street

בשלב זה בנאומו התייחס עודה למחנה הציוני ואמר: "האופוזיציה שמובלת על ידי העבודה היא לא אופוזיציה בכלל. העבודה הם צל של הימין. הם לא עשו דבר לעצור את אום אל-חיראן. הם נטשו את ארגוני זכויות האדם שהימין תוקף. הם נכשלו לספק מנהיגות כדי לסיים את הכיבוש ולהתנגד לאג'נדה הימנית של הממשלה. קוראים להם המחנה הציוני. אנחנו, ערבים ויהודים, בונים מחנה חדש, מחנה דמוקרטי... אנחנו לא יכולים לסמוך על האופוזיציה שמוכנה לתת ערכים בשביל כוח".

גורמים שנכחו באולם אמרו שבן עמי רתח מזעם על הדברים נגד המחנה הציוני. לדבריהם, כשעודה ירד מהבמה בן עמי לא לחץ את ידו. "זה היה מאוד בולט", אמר אדם שנכח במקום, "הוא היה שלושה מטרים ממנו והתעלם ממנו". גם בשאר ימי הוועידה,  בהודעות לעיתונות שיצאו מהאירוע, נוכחותו של עודה נדחקה לשוליים.

בן עמי מסר בתגובה: "ג'יי-סטריט, ואני אישית, שמחנו לארח את איימן עודה בכנס שלנו, ואנחנו מעריכים מאוד את יחסי העבודה המשותפים עם הרשימה המשותפת. יש לי כבוד עצום לעודה, וג'יי-סטריט חולקת את האמונה שלו שישראל צריכה להיות מדינה שמגינה ומקדמת זכויות לכל האזרחים, לא משנה מה הגזע והדת".

עוד מסר בן עמי: "ג'יי-סטריט לא מתערבת בפוליטיקה הפנימית בישראל. לכן הבקשה שלנו מכל הדוברים הישראלים – כולל אלו שהיו לנו מהליכוד, יש עתיד, מרצ, כולנו והעבודה – להשאיר את המחלוקות הפוליטיות בבית ולהביא לכנס את הנושאים שנוגעים למדיניות ישראל ויחסי ישראל-ארה"ב. מאוד שמחתי לראות את עודה אחרי הנאום שלו, ולחצתי לו את היד ואיחלתי לו נסיעה בטוחה הביתה. לי אישית ולארגון ג'יי-סטריט אין אלא להודות על השתתפותו בכנס".

מטעמו של עודה לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ