הקואליציה מקדמת חוק שיקשה על ארגוני שמאל לקבל תקני שירות לאומי

לפי סעיף בחוק השירות הלאומי, שאושר לקריאה שנייה ושלישית, ארגונים שעיקר מימונם מגיע ממשלות זרות יאלצו לפנות לשר הממונה על השירות כדי לקבל תקנים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

אושר לקריאה שניה ושלישית היום (שלישי) חוק שסעיף בו יקשה על ארגוני שמאל לקבל תקנים לפעילות צעירים בשירות לאומי במסגרתם. לפי הסעיף, ארגונים שעיקר מימונם מגיע ממשלות זרות יחוייבו לפנות לשר הממונה על השירות הלאומי.

הסעיף הוא חלק מ"חוק השירות הלאומי" שמקדמת הממשלה כדי להסדיר את התשתית המשפטית להפעלת השירות הלאומי בישראל. לפיו, שר החקלאות אורי אריאל (הבית היהודי) הממונה על השירות הלאומי כיום, יוכל לסרב או להציב תנאים למסירת התקנים. שאר הארגונים לא יידרשו לפנות לשר כדי לקבל אישור לקבלת התקנים.

מדובר בשימוש נוסף שעושה הקואליציה בהגדרה המשפטית שנוסחה לראשונה בחוק העמותות, כך שתכלול ארגוני שמאל בלבד שרוב תרומותיהם מגיע מממשלות זרות. ועדת העבודה והרווחה של הכנסת החליטה לכלול בנוסח החוק, את הסעיף שיקבע כי, "היה הגוף המבקש מימון לתקן גוף שעיקר פעילותו זוכה למימון מצד ישות מדינית זרה – תותנה בקשתו בקבלת אישור מטעם השר ויכול שאישור כאמור יינתן בתנאים".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע באוקטובר האחרון כי יפעל לשלול את תקן השירות הלאומי מארגון בצלם בעקבות השתתפותו בדיון מועצת הבטחון של האו"ם על ההתנחלויות. על פי נתוני משרד החקלאות, האחראי על מינהלת השירות הלאומי, הוקצו 11 תקנים לעמותות העומדות בקריטריונים שמציב החוק החדש, אחד מהם לבצלם שלא אוייש בשנה החולפת. עמותות נוספות נמצאות המוקד לפליטים ולמהגרים ועמותת גישה. אולם, מקורות מידע אחרים מצביעים על חלוקה אחרת של התקנים, וכוללים גם עמותות אחרות.

ההחלטה מאמצת חלקית, באמצעות נוסח חדש ומרוכך, את היוזמה של ח"כ אמיר אוחנה (הליכוד) ושל ארגון אם תרצו לביטול מוחלט של תקני כח האדם לארגוני השמאל. ההצעה המקורית של אוחנה, שכבר עברה בקריאה טרומית, קבעה כי "שירות אזרחי חברתי לא ייערך בגוף או עמותה או מוסד שעיקר מימונם מתרומות של ישות מדינית זרה". 

אריאל אמר: "זהו הישג חשוב עבור החברה הישראלית, הצלחנו לראשונה להסדיר את השירות הלאומי בחקיקה, זה יקדם את הרווחה וההתנדבות במדינת ישראל וימנע מגופים אנטי ישראלים לקבל מימון בפרויקט הלאומי החשוב הזה". 

אוחנה בירך על המהלך: "מטרת החוק היא לחזק את המערכת החיסונית של מדינת ישראל. לא ייתכן שאנחנו בעצמנו נספק כח אדם מסובסד לארגונים הפועלים למען אינטרסים של מדינות זרות, מציגים את מדינת ישראל כפושעת מלחמה, מגנים על גדולי הטרוריסטים ומוציאים את דיבתם של חיילי צה"ל המגנים על כולנו לילות כימים. אני מציע לבצלם להתחיל לחפש מקורות אחרים שיספקו להם כח אדם". מנכ"ל אם תרצו, מתן פלג, אמר כי "החוק הזה ישים סוף למציאות האבסורדית בה ארגונים שעיקר מימונם מממשלות זרות מנצלים לתועלתם ולרעת המדינה הטבות המסובסדות על ידי משלם המסים הישראלי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ