הושגה הסכמה: במקרי גירושים, אמהות יקבלו משמורת על הילדים עד גיל שנתיים, במקום שש

הנוסח החדש של הצעת החוק יאפשר לעקוף את המחלוקת בין הסיעות שעיכבה את החקיקה בשנה האחרונה. מנגד, ארגונים חברתיים מתריעים: מדובר בפשרה פוליטית שלא תיטיב עם הילדים

יהונתן ליס
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צהרון ילדים
יהונתן ליס
לי ירון

יו"ר הקואליציה, דוד ביטן, הודיע היום (רביעי) כי ראשי סיעות הקואליציה יגישו במשותף נוסח פשרה לשינוי החוק המכונה "חזקת הגיל הרך". לפי הנוסח החדש, ילדים עד גיל שנתיים בלבד יעברו למשמורת האם באופן אוטומטי במקרה שהורים גרושים אינם מצליחים להגיע להסכמה ביניהם. כיום ילדים עד גיל שש עוברים אוטומטית בגירושים למשמורת של האם, אם אין סיבות מיוחדות להחליט אחרת.

הנוסח החדש של הצעת החוק יאפשר לקדם שוב את היוזמה ולעקוף את המחלוקת הפוליטית שעיכבה את המהלך בעקבות עימות מתמשך בין ח"כ יואב קיש (הליכוד), שביקש בשנה שעברה לבטל כליל את החזקה ולהעניק משמורת משותפת על הילד לשני הוריו בכל גיל, לבין היוזמה של ח"כ שולי מועלם-רפאלי (הבית היהודי), שביקשה להעמיד את גיל המשמורת על ארבע שנים.

בכולנו הבהירו כי יתמכו בהצעה החדשה וכך גם בסביבתה של מועלם-רפאלי. קיש צייץ היום בתגובה: "אני שמח שסוף סוף נפל האסימון. אעביר לביטן הצעת חוק לפי ההסכמות. טובת הילד והורות משותפת". וועדת הכנסת בראשותו של ח"כ קיש (ליכוד) תחליט בימים הקרובים באיזו וועדה תקודם הצעת החוק. ההערכות הן שהיא תגיע לשולחנה של הוועדה לזכויות הילד.

העימות הפוליטי סביב החוק גבר השבוע באופן משמעותי. ביטן טען ששני הצדדים לא מאפשרים את קידומה של נוסחת פשרה בשל רצונם לגרוף קרדיט על המהלך. בעוד שבבית היהודי סירבו לתמוך בחוק של קיש, ההצעה של מועלם-רפאלי נבלמה בעקבות ערר שהגישה בנובמבר השרה גילה גמליאל (הליכוד) על החלטת ועדת השרים לאפשר את קידומה. במחאה על התנהלות הבית היהודי הודיע קיש כי בכוונתו להחרים השבוע את כל הצבעות הקואליציה, בתגובה להתנהלות הבית היהודי.

ביטן וקיש בוועדת הכנסת, בשנה שעברהצילום: אמיל סלמן

ח"כ יפעת שאשא ביטון (כולנו), יו"ר הועדה לזכויות הילד, שהיתה מיוזמי הצעת החוק, הביעה הערב תמיכה בפשרה שהושגה ואמרה בתגובה: "הצעת החוק שאנו מובילים מגיעה מתוך ראיית טובת הילד במרכז וכן טובת הוריו. אני מאמינה כי הנוסח החדש ישרת גם את הנשים עצמן. בחקיקה הזו יש גם משמעות רבה בעיצוב התפיסות החברתיות והמגדריות המשחררות את האשה מהכבלים ההיסטוריים. בנוסח החדש מגולמת ההכרה בחשיבות הזכות של הילדים לדמות של אב ואם, גם כשאלה מתגרשים. הגיע הזמן להוציא את העגלה הזאת מהבוץ, ואני משוכנעת שלאחר שנפרוץ את המחסום הראשון באומץ, נוכל להמשיך ולקדם את השיוויון בין ההורים לדורות הבאים".

ארגוני נשים וארגוני גברים הפעילים בנושא מתחו ביקורת על הפשרה המסתמנת. מנכ"לית מרכז רקמן לקידום מעמד האשה, ד"ר גלית שאול, אמרה: "המרכז מברך את ח"כ ביטן על עמידתו האיתנה והחלטתו שלא להפוך את שאלת משמורתם של ילדי ישראל לשאלה פוליטית המוכרעת לפי יחסי הכוחות בין הצדדים. עם זאת, אנו מצרות על קביעת גיל שנתיים כגיל המתאים לחזקה החדשה לאור גילם הרך של  הילדים. אנו מאמינות כי אין להוריד את גיל החזקה ללא חלופה הולמת שתשקף את המצב בבית לפני הגירושים ותאפשר מינימום פגיעה בילדים לאחר התפרקות התא המשפחתי תוך יצירת ודאות משפטית והפחתת התדיינויות".

יו"ר עמותת "הורות משותפת=טובת הילד", גיא רוה, הוסיף: "הדיון בישראל הוא פוליטי ולא מקצועי. כך לא מקדמים את טובת הילד. המאבק כיום בבתי המשפט על המשמורת הוא מיותר, מכוער ובעיקר מעצים ומלבה את סכסוכי ההורים. הורדת גיל החזקה לשנתיים, למרות ההמלצות החד משמעיות של ועדת שניט לביטול חזקת הגיל הרך, רק תקבע מצב חברתי עגום זה".

לדבריו הצטרף יו"ר ומייסד עמותת הורים שווים, ליאור גאלו, שאמר: "פשרה של גיל שנתיים חמורה מהותרת המצב על כנו. החזקה כיום מאבדת תוקף כאשר יותר ויותר שופטים ושופטות פוסקים משמורת משותפת גם בניגוד לעמדת האם. חקיקת חזקה לגיל שנתיים תחזיר את הרלוונטיות של חזקת הגיל הרך. התפשרות של מציעי החוק על גיל שנתיים תהיה בגידה בתומכיהם ולא תאפשר לעבור לסדר היום".

מנכלי"ת משותפת במכון לניהול משברים במשפחה, עו"ד מורן סמון, הוסיפה: 
מדובר בהחלטה אומללה ופופוליסטית היא נעשתה על גבם של הורים רבים שצריכים להתמודד עם מכשול נוסף בדרך לקביעת המשמורת. ההסכמה הנוכחית תפגע יותר מאשר תיטיב. במקום לבחון כל מקרה לגופו. יאלצו בתי המשפט לקבוע את חזקת הגיל הרך ללא קשר לנסיבות אלא בהתאם לחוק שנובע מפשרה פוליטית.

אלינור דוידוב, רכזת מטה הארגונים למען הילדים בחזקת הגיל הרך, הגדירה את המהלך "ניצחון גדול לשומרי ילדי הגירושים". לדבריה, "חזקת הגיל הרך לא תבוטל. עם זאת, גיל שנתיים הוא גיל רך ויש להיזהר מאוד מלעשות צעדים שיפגעו בילדים רכים. החוק החדש חייב לכלול חלופה מושכלת לחזקת הגיל הרך שלא תפקיר משפחות לסכסוכי משמורת בלתי נגמרים אלא תסייע לבתי המשפט להחליט במהירות ובקלות על הפתרון הטוב ביותר למען הילדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ