ביטן ביקש מנתניהו להדיח את יו"ר ועדת הכנסת מתפקידו לאחר שהפר משמעת קואליציונית

יו"ר הקואליציה הורה גם על הוצאת ח"כ קיש מוועדות נוספות, לאחר שנעדר מההצבעה על חוק המואזינים. הוא הורה על הדחת שני ח"כים נוספים מוועדות כי הפרו משמעת קואליציונית. קיש: ביטן איבד את הבלמים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישיבת סיעת הליכוד בכנסת, בינואר. מימין: ביטן, נתניהו וקיש
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן ביקש מראש הממשלה לסייע בהדחת יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד), מתפקידו - והורה על הוצאתו משתי ועדות נוספות בהן הוא חבר. ביטן מבקש להעניש את קיש על התנהלותו לאחרונה, בין היתר לאחר שהחליט להעדר מההצבעה על חוק המואזינים בשבוע שעבר. ביטן מתקשה לקדם את המהלך להדחת קיש בכוחות עצמו מכיוון שהוא דורש הצבעה בוועדת הכנסת, אלא שקיש העומד בראשה אינו מתכון לאפשר את המהלך. 

ביטן הורה על הדחת שני ח"כים נוספים, שרן השכל ויהודה גליק, מוועדות בהן הם חברים לאחר שהצביעו בניגוד לעמדת הקואליציה בשבוע שעבר. גליק נמנע בהצבעה על חוק המואזינים, והשכל הצביעה בעד הצעת חוק התומכת בלגליזציה של קנאביס. ביטן הודיע לקיש כי החליט להדיח אותו גם מחברותו בוועדת החוץ והביטחון ובוועדת הרפורמות. יו"ר הקואליציה עצמו מתכוון להתמנות כחבר בוועדת החוץ והביטחון במקומו של קיש.

העימות בין קיש לביטן התעצם בשבועות האחרונים על רקע החלטתו של יו"ר הקואליציה שלא לאפשר לקיש להיות חתום על נוסחת הפשרה בחוק חזקת הגיל הרך ולהביא את היוזמה, שנתקעה בעקבות מאבקים בין קיש לח"כ שולי מועלם רפאלי (הבית היהודי), באמצעות חקיקה עליה חתומים ראשי כל סיעות הקואליציה. בתגובה למהלך הפר קיש את המשמעת הקואליציונית ונעדר מההצבעה על חוק המואזינים.

"במשך תקופה ארוכה מנצל קיש את סמכויותיו כיושב ראש ועדת הכנסת, תוקע חקיקה חשובה ומאיים בסמכויותיו על חברי כנסת וזאת למטרות אישיות של קידום חקיקה פרטית", כתב ביטן לנתניהו. לדבריו, "קיש אף אינו נשמע להנחיות הקואליציה כמתחייב מתוקף תפקידו ומערער את יציבות הקואליציה".

קיש עצמו מיהר לשגר לנתניהו מכתב אחר, בו הבהיר כי ללא הנחיה מפורשת של ראש הממשלה הוא לא מתכוון לאשר בוועדה את גל ההדחות שיזם יו"ר הקואליציה. "בחודשים האחרונים עושה רושם שדווקא מי שאמור לדאוג לשלמותה של הקואליציה ובוודאי להצלחת חברי סיעת הליכוד בכנסת איבד את הבלמים, מנגח ורודף ללא הפסקה את חברי סיעתו ואת חלק מחברי הקואליציה", כתב קיש ומנה שש בקשות שונות של ביטן להדיח ח"כים מתפקידיהם - בהם גם ח"כ מיקי זוהר וח"כ נאוה בוקר מוועדת הכספים. "ראשות ועדת הכנסת הופקדה בידי בשל אמונך בי. אני מאמין שאני עושה את תפקידי נאמנה לטובת הקואליציה בעצירת התנהלות זו", סיכם קיש וביקש פגישה דחופה עם נתניהו בניסיון לפתור את המשבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ