הכנסת אישרה סופית: ניתן יהיה לפסול מועמד לכנסת בשל התבטאויותיו

התיקון לחוק יסוד הכנסת יאפשר לפסול מועמד שהביע תמיכה במאבק מזוין בישראל, שלל את קיומה כמדינה יהודית ודמוקרטית או הסית לגזענות. עד כה ניתן היה לפסול בעילות דומות בגין מעשים בלבד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברי הכנסת זחאלקה וטיבי בדיון בוועדת הכנסת, אתמול
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה אתמול (שלישי) בקריאה שניה ושלישית תיקון לחוק יסוד הכנסת, שיאפשר לפסול מועמדים לכנסת בשל התבטאויותיהם. החוק החדש יאפשר למנוע התמודדות לכנסת מאדם שהביע תמיכה במאבק מזוין של ארגון טרור או מדינת אויב נגד ישראל, הסית לגזענות או שלל את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. חוק יסוד הכנסת אפשר עד כה פסילה בעילות דומות בגין מעשיו של אדם ולא בשל התבטאויותיו.

היועץ המשפטי לוועדת החוקה הבהיר באחרונה שהשינוי איננו מהותי: בית המשפט העליון ממילא קבע בכמה הזדמנויות כי עליו להתייחס גם להתבטאויותיו של אדם כאל מעשים כשביקש לבחון את בקשות הפסילה. יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הסביר אתמול במליאה את חשיבות השינוי. לדבריו, "טוב עשו שאמרו שאנחנו נבליט, נדגיש את זה, כדי למנוע טעויות וכדי למנוע לפעמים מחברי כנסת שחושבים שזה רק במעשים ואז הם יכולים להתבטא ובסוף הם יפסלו, אז כדי להגיד להם: 'רבותי, תדעו, הוסיפו גם את הנושא הזה'. זה לא בא לשנות שום דבר, זה בא רק להבליט”.

יוזם החוק ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) אמר אתמול כי הוא מאמין שהמהלך יחולל שינוי בדרכי התנהלות חברי כנסת, שיחששו שיפסלו אותם בשל תמיכתם בארגוני הטרור. "זהו יום היסטורי, אולי מעתה נפסיק לשמוע את קולות ההסתה לטרור במשכן הכנסת. הגיע הזמן שחברי הכנסת המסיתים לטרור ושוללים את קיומה של מדינת ישראל יבינו שלמלים היוצאות מפיהם יש משמעות לקהל השומע, היוצא לא פעם לרחובות ומבצע פעולות נגד מדינת ישראל". פורר הוסיף כי "לצערי ראינו פעם אחת בכנסת הנוכחית ח"כ עובר על חוקי מדינת ישראל ופועל יחד עם ארגון טרור נגד המדינה. אך ראינו יותר מפעם אחת חברי כנסת המתבטאים נגד ישראל ופוגעים בביטחונם של התושבים, ולהם צריך לשלול את הזכות להיות חברי כנסת בפעם הבאה".

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) מחה על היוזמה החדשה. לדבריו, "לא קל להיות ערבי מדינת ישראל ומאוד לא קל להיות ח"כ ערבי בכנסת. בכנסות האחרונות מתחרים חברי הכנסת מהימין עם עצמם איזו הצעת חוק יציגו כדי להדיר את רגליהם של הנציגים האותנטיים של הציבור הערבי. הם מוכנים לקבל סוג מסוים של ערבי, שהולך לפי המידות של מציעי החוק. בהיסטוריה שלכם מוכרת לכם תופעה דומה של שלטון שרצה סוג מסוים של יהודים. אי אפשר להכתיב לעם מי ינהיג אותו”.

ח"כ אוסמה סעדי הוסיף כי "ביום שבו רוצים להדיח ח"כ באמצעות חוק ההדחה, מביאים גם את החוק הזה. המציע והמפלגה שלו לא מסתירים שהם רוצים להדיר את הערבים ושתהיה כנסת נקייה מערבים. כמו שהם גם לא רוצים ערבים במדינה ולכן הם דוגלים ברעיון הנלוז של טרנספר”.

לדברי ח"כ ג'מאל זחאלקה, "צריך לבטל את סעיף7א' (הסעיף שמגדיר את העילות בגינן אפשר לפסול מועמד מהתמודדות לכנסת). לסעיף הזה יש מקבילה פלילית ואם מישהו עבר על החוק אפשר לשפוט אותו בבית משפט. הסעיף הזה של שלילת מדינת ישראל כמדינה יהודית הוא פוליטי למהדרין”.   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ