הקרע בממשלה

כחלון: אני ונתניהו כבר לא; דרעי: אם לא יתעשתו, עדיף כבר ללכת לבחירות

בפתח ישיבת הממשלה הזהיר יו"ר ש"ס כי המתיחות בין ראשי המפלגות עלולה לפרק את הקואליציה. שר האוצר התייחס לפרסומים על המשבר עם רה"מ: "זו לא סופה של ידידות, אבל יש מתחים"

ברק רביד
"הארץ"
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים40
יו"ר כולנו משה כחלון ויו"ר ש"ס אריה דרעי בישיבת ממשלה, ב-2015
יו"ר כולנו משה כחלון ויו"ר ש"ס אריה דרעי בישיבת ממשלה, ב-2015צילום: מרק ישראל סלם
ברק רביד
"הארץ"

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי הזהיר לפני ישיבת הממשלה הבוקר (חמישי) כי העימותים בין מפלגות הקואליציה עלולים להוביל לבחירות. "כמו שאמרתי אתמול בגיבושון שהיה אמור להיות גיבושון כביכול, ממשלות לא נופלות על דברים גדולים אלא על דברים קטנים", ציין דרעי. "חבל, אני רואה שזה הולך ומחריף. אני לא הולך להישאר בממשלה שתחיה על קלקולים ועל לחסל אחד את השני. אם לא יתעשתו כולם אז עדיף ללכת לבחירות".‎

דרעי התייחס בדבריו בין היתר לפרסום על המתיחות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר האוצר ויו"ר כולנו משה כחלון, שאמר היום בכנס בתל אביב: "איך אומרים החבר'ה? אני ונתניהו כבר לא". לדברי כחלון, "זו לא סופה של ידידות, אבל יש מתחים". הוא הוסיף כי "טוב לי במשרד האוצר, יש לי הרבה דברים לעשות. החיים שלנו בנויים ממשברים. יש משבר ועוד משבר".

כחלון התייחס גם לדבריו של נתניהו אתמול ב"גיבושון" הקואליציה, שקרא לדחייה נוספת של חצי שנה בשידורי התאגיד שבמהלכה ייעשה ניסיון נוסף לקיים את פעילות רשות השידור. "ממשלת נתניהו הקודמת קיבלה החלטה להקים את התאגיד, ואמרה על עובדי הרשות דברים איומים", אמר כחלון. "העובדים לא אשמים בכלום. שוחחתי הבוקר עם מזכ"ל ההסתדרות ניסנקורן, הודעתי שאנחנו פותחים את הפקק של פרישה מרצון. מישהו אחר עשה את התקלה, כשאני נמצא במשרד האוצר אף עובד לא ייזרק לרחוב".

העימות בין השניים, שלא היה ידוע, עלה על פסים גלויים אמש. מקורבי השר הבהירו כי כחלון לא יסכים לדחייה אפילו של יום אחד, והתאגיד יחל לשדר במועד שנקבע, ה-30 באפריל. מקור בכיר בקואליציה טען אמש כי בפנייתו הפומבית של ראש הממשלה לשר האוצר לא היה דבר מלבד "ניסיון נוסף להפוך אותו לשעיר לעזאזל בעיני כל מי שמזדהה עם מצוקתם של עובדי הרשות העומדים בפני פיטורים". לדברי המקור, "ביבי כמו ביבי, לא יוותר עד הרגע האחרון על שום תרגיל מסריח שיוציא אותו כמי שדואג לקופה הציבורית ונלחם בשמאל שהתאגיד, כביכול, נועד לשרתו".

בשבוע שעבר התקיימה בין כחלון לנתניהו שיחה שהוגדרה קשה על ידי מקורות המקורבים לשר האוצר. בלשכת כחלון משוכנעים כי נתניהו ואנשיו מלבים ומסיטים במתכוון את אש המחאה של עובדי רשות השידור לעבר שר האוצר ואנשיו, כדי להפוך אותו ל"איש הרע" בפרשה. זאת, חרף העובדה שהרפורמה בשידור הציבורי באה לעולם, קודמה ואושרה בממשלה ובכנסת הקודמות בהן כחלון וסיעת כולנו לא היו חברים, על ידי ראש הממשלה נתניהו ושרי התקשורת והאוצר גלעד ארדן ויאיר לפיד.

כחלון טען שנתניהו "עושה לו תרגילים", כאילו הוא היה אחד משרי מפלגת הליכוד. "אני עזבתי את הליכוד, אני לא מספר שתיים שלך, לא מספר שלוש שלך. אתה לא יכול לעשות לי תרגילים כאלה. יושב מולך בן אדם. כשיש הישגים, אתה תמיד מופיע. כשיש קשיים, אתה נעלם".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ