"הארץ"

שר הביטחון אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) אמר הבוקר (ראשון) כי "כל בר דעת מבין שבחירות הן הדבר האחרון שעם ישראל זקוק לו בעיתוי הזה" והביע תקווה כי פשרה שתאפשר תפקוד נורמלי לקואליציה תימצא לפני חזרתו של נתניהו מסין. בנאום שנשא בבקו"ם בתל השומר בפני מתגייסים לחיל השריון הוסיף ליברמן כי "אין שום סיבה לפרק את הקואליציה הנוכחית, וכל אחד צריך לעשות את המקסימום על מנת לשמור על העבודה התקינה".

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ (הליכוד) אמר בראיון בגלי צה"ל כי אין כל סיבה להקדים את הבחירות לכנסת בעת הזאת. "אין חילוקי דעות מהותיים בקואליציה ועל מחלוקת תקשורתית לא הולכים לבחירות", אמר כץ והוסיף כי ראש הממשלה בנימין נתניהו לא קיים כל התייעצות בפורום מפלגתי מחייב בליכוד להחלטה להקדים את הבחירות. גם שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל מהליכוד אמרו כי הם מתנגדים לפירוק הקואליציה.

כץ ונתניהו בישיבת ממשלה, בשבוע שעברצילום: מרק ישראל סלם

"הבחירות לכנסת נקבעו לנובמבר 2019 ואין שום סיבה להקדים אותן", אמר כץ בהתייחסו למשבר בקואליציה בעקבות האולטימטום שהציב נתניהו לשר האוצר משה כחלון, לפיו אם לא יסכים לסגירת התאגיד השבוע, יפזר ראש הממשלה את הכנסת ויקדים את הבחירות.

כץ ציין כי לא התקיימה כל התייעצות עם הנהגת הליכוד לגבי הקדמת הבחירות והוסיף כי אם תהיה כזאת, לעמדתו בעניין יהיו שותפים רבים בהנהגת המפלגה. השר הבהיר עוד כי ההחלטה על הקדמת הבחירות בכנסת הקודמת שונה מהמצב הנוכחי. "המצב כיום שונה לחלוטין - ראש הממשלה יכול להוביל. הממשלה היא הומוגנית, עד כמה שניתן לקיים פעילות הומוגנית בחיים הפוליטיים", אמר. "שר האוצר הוא לא שר אוצר לעומתי. הוא כן מתייעץ עם רה"מ וכמובן שיש חילוקי דעות. אבל אני לא רואה קואליציה טובה יותר שתהיה במדינת ישראל שהליכוד יכול להוביל אותה כדי לממש את הרעיונות שהוא מאמין בהם. אני חושב ומשוכנע שעל נושא כזה לא מובילים מדינה שלמה למערכת בחירות".

שרת המשפטים שקד צייצה בטוויטר כי "נדרשת בשעת משבר אחריות ושיקול דעת". לדבריה, "משבר התאגיד פתיר, זה לא נושא אידאולוגי מהותי שבגללו מפרקים ממשלת ימין. מהיכרותי עם שותפי לממשלה, תימצא פשרה".

יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג (המחנה הציוני) התייחס גם כן הבוקר לאולטימטום שהציב נתניהו, וקרא לכחלון להתפטר מתפקידו ולהקים עמו ממשלה חלופית כבר בכנסת הנוכחית. "ספרתי לפחות 61 חברי כנסת בכנסת הזו שישמחו שנתניהו ילך הביתה ושתהיה קואליציה אחרת", אמר. "אני קורא למשה כחלון להתפטר מהממשלה ולבוא למהלך מהיר של הקמת ממשלה חלופית".

השרה גמליאל כתבה בטוויטר: "יש לנו קואליציה ימנית וחזקה, אין כל צורך לשבור כלים ולפרק את הממשלה. אני קוראת לכל ראשי הקואליציה לפעול לפתרון הבעיה וליציבות שלטונית".

ביום חמישי נדמה היה שמשבר התאגיד הסתיים. לאחר חילופי מהלומות מילוליות בין מקורבי כחלון לבין נתניהו, כינס יו"ר ש"ס אריה דרעי את הנצים והם הגיעו לפשרה - התאגיד ייפתח במועדו, וכחלון יתמוך בהצעת החוק שתעניק לנתניהו שליטה חסרת תקדים על שוק התקשורת בישראל. ביום שישי בצהריים קיים נתניהו פגישה לבדו עם עובדי רשות השידור בלשכתו בירושלים, שבעקבותיה הודיע כי שינה את דעתו. 

בשבת בצהריים קיים נתניהו התייעצויות עם השרים המקורבים אליו - מירי רגב, יריב לוין וצחי הנגבי - במעונו הרשמי בירושלים, ואמר להם כי לא יהסס ללכת לבחירות אם כחלון לא יתרצה ויסגור את רשות השידור. ראש הממשלה אמר עוד כי אחרי הבחירות כחלון יימחק והוא יעביר חוק לסגירת התאגיד.

הלילה, לפני המראתו לסין, פרסם נתניהו פוסט בפייסבוק, שבו כתב כי כפי שמפלגת השלטון שבראשותו מכבדת את ההסכמים הקואליצניים שחתמה עם המפלגות האחרות, כך עליהן לכבד אותם גם כן. "ממשלה מתקיימת על סמך הסכמים קואליציוניים", כתב. "בהסכם הקואליציוני נקבע במפורש שכל המפלגות מחויבות להחלטות של הליכוד, שלנו, בנושאי התקשורת, לרבות סגירת התאגיד... לא יכול להיות מצב שאנחנו בליכוד עם 30 מנדטים מכבדים את כל הסעיפים הקואליציוניים של מפלגות קטנות, וכשבאים הסעיפים שלנו, שהם חשובים לליכוד ולי, את זה לא מכבדים. זה לא מקובל עלינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ