ריבלין: הכוונה להקדים את הבחירות בגלל התאגיד - דבר הזוי

נשיא המדינה הצטרף לשורה של שרים וחברי כנסת שהביעו התנגדות פומבית להקדמת הבחירות, כפי שמאיים נתניהו. דיכטר: מוטרד שסוגיות פוליטיות יפריעו לטיפול באינטרסים שלנו מול ארה"ב

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ריבלין בקבלת הפנים בווייטנאם, אתמול
יהונתן ליס

נשיא המדינה ראובן ריבלין הצטרף הבוקר לשורה של שרים וחברי כנסת שהביעו התנגדות פומבית להקדמת הבחירות. ריבלין התייחס לראשונה למשבר הפוליטי סביב הקמת תאגיד השידור וכינה את כוונת נתניהו לפרק את הממשלה אם לא תושג הסכמה בנושא "דבר הזוי".

"מדינת ישראל עומדת בפני החלטות מרחיקות לכת בנושא הביטחוני, המדיני והכלכלי", אמר ריבלין, שנמצא בביקור מדיני בוויטנאם. ריבלין כינה את המשבר סביב תאגיד השידור "משבר מלאכותי לחלוטין".

ריבלין הוסיף כי יש לפתור את המשבר ולהידרש לסוגיית אופיו של השידור הציבורי, אך "לבוא ולומר שעל זה יש משבר פוליטי שצריך לפרק ממשלה - זה דבר הזוי".

לריבלין הצטרף הבוקר גם יו"ר ועדת החוץ והביטחון חבר הכנסת אבי דיכטר (הליכוד). בפתח ישיבת הוועדה אמר דיכטר כי הוא "מקווה שנוכל להמשיך בתנופה המדינית ולא נגלוש לסוגיות פוליטיות שנתיים לפני מועד הבחירות הבא''. לדבריו, ''כל ממשל (אמריקאי) חדש שנכנס יש לו שנה ראשונה שבה הוא מחליט איך הוא נראה ומה הוא עושה כולל במדיניות החוץ. אני מאוד מוטרד מזה שהאנרגיות הפוליטיות שלנו עלולות למנוע בעדנו מלראות ולנצל את שנת ההזדמנות הזו".

אתמול הביעו ראשי מפלגות הקואליציה ורבים מחברי מפלגתו התנגדות להקדמת הבחירות, בעוד שנתניהו דבק באיומו. הלילה נפגשו שר התיירות יריב לוין, המקשר בין הממשלה לבין הכנסת, ומנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, במטרה להביא לסיום המשבר. במקביל נפגש ראש מטה שר האוצר נדב שיינברגר עם יו"ר הקואליציה דוד ביטן (הליכוד).

לפי הפשרה המתגבשת בממשלה, התאגיד יוקם כמתוכנן ב-30 לאפריל, אולם שני ראשיו, אלדד קובלנץ המנכ"ל וגיל עומר היו"ר יודחו, והתאגיד יוכפף לפיקוח של הדרג הפוליטי. כמו כן, נתניהו דורש לחוקק את חוק התקשורת, שמגביר את הפיקוח על גופי השידור. בקואליציה מקווים להגיע לסיכומים עד ליום רביעי בערב, שבו ישוב נתניהו מסין, וההערכה היא שבסופו של דבר תושג הבנה בין הצדדים.

שר האוצר משה כחלון אמר אתמול כי "במנהיגות צריך ללכת עד הסוף". בהתייחסו לטענת נתניהו כי חזר בו לאור מצוקתם של עובדי רשות השידור, הוסיף שאינו זקוק לשיעורים בחמלה. "הממשלה הקודמת עוללה להם (לעובדי הרשות) מה שעוללה, וזרקה את זה עליי. זה קל", אמר במסיבת עיתונאים משותפת נפתלי בנט.

מקורבים לכחלון אמרו אמש ל"הארץ" כי אין לו כוונה לשנות את דעתו בנושא התאגיד. "הוא נחוש לא להתקפל", הבהירו. "בשבילו זה נושא עקרוני. לא תהיה פשרה, התאגיד ייפתח במועדו. הוא יודע שאם יוותר לנתניהו כאן כל האמינות שלו תיפגע והוא לא יוכל לשמש עוד שר האוצר, נתניהו לא ייתן לו לתפקד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ