מפעל הפיס הורה לבטל אירוע של שוברים שתיקה: פעילות אסורה

השרה רגב איימה לבחון מחדש העברת תקציבים לספרייה בקרית אונו, והפיס שלח לעירייה מכתב בו אסר להשתמש במבנה עבור פעילות מפלגתית - אף שלפני חודשיים אירח אירוע של הליכוד

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירוע של שוברים שתיקה בירושלים, פברואר. "על העירייה לפעול באופן דמוקרטי"
אילן ליאור

מפעל הפיס הורה לבטל אירוע של ארגון שוברים שתיקה, שתוכנן להתקיים בספריה העירונית בקרית אונו בתחילת אפריל בהשתתפות ח"כ מיכל רוזין (מרצ). בשבוע שעבר פנתה שרת התרבות מירי רגב (הליכוד) לראש העיר ישראל גל, דרשה ממנו לבטל את האירוע ואיימה לבחון מחדש את העברת התקציבים לספרייה.

תחילה השיב ראש העיר השיב כי אין באפשרותו למנוע את קיום האירוע, וציין כי העירייה משכירה נכסים לפעילות מפלגות שונות. בסוף השבוע, הודיע גל כי מפעל הפיס אסר לקיים את האירוע בספרייה שאת בנייתה מימן. במכתב ששלח מפעל הפיס לעירייה הבהיר כי חל איסור להשתמש במבנים שמומנו על ידו לצרכי פעילות מפלגתית מכל סוג.

"הספרייה העירונית, המשמשת גם כאולם תרבות והושכרה בעבר לכינוסים פוליטיים, לא יכלה מבחינה חוקית לבטל את האירוע", כתב גל בדף הפייסבוק שלו וציין כי הוא מתנגד "באופן נחרץ" לעמדות של שוברים שתיקה. עם זאת, הבהיר כי עמדתו "היתה ונותרה כי על העירייה לפעול באופן דמוקרטי, לכבד ולשמור על חופש הביטוי ולא לנקוט עמדה לגבי תוכן הדברים - כל עוד אין מניעה משפטית לקיום אירוע זה או אחר. אלו הם כללי הדמוקרטיה ועלינו לכבד אותם, גם אם לפעמים זה שנוי במחלוקת". אך בעקבות מכתב הפיס המצב השתנה, לדבריו. "כמי שעומד בראש העירייה המכבדת את החוק, אנו נמלא אחר לשון המכתב", כתב.

בעבר התקיימו אירועים פוליטיים שונים בספרייה בקרית אונו, להם לא התנגד מפעל הפיס. לפני חודשיים אירחה הספרייה אירוע של הליכוד, בהשתתפות יו"ר הקואליציה דוד ביטן, ראש העיר ירושלים ניר ברקת ופעילי המפלגה. לקראת הבחירות לפני כשנתיים התקיימה שם גם סדרת אירועים בהשתתפות נציגי המפלגות השונות, בהם רגב, חברה לסיעת הליכוד השר גלעד ארדן, יו"ר יש עתיד יאיר לפיד וחברי הכנסת שלי יחימוביץ' איציק שמולי ויואל חסון מהמחנה הציוני.

ח"כ רוזין אמרה בתגובה כי "בעוד שלפני מספר חודשים משרד התרבות ומפעל הפיס לא פצו פה לגבי כנסים פוליטיים שהתקיימו במוסדותיהם, בהם של מפלגת הליכוד, כעת שמדובר במרצ, מפלגת שמאל, האיומים בקיצוץ תקציבים מתחילים והציפורניים נשלפות. זו הוכחה חד-משמעית לניצול טיעונים בירוקרטיים למען רדיפה פוליטית וסתימת פיות, ומראה מדויקת לכך שמפעל הפיס עובד בשירות הצנזורית רגב. בסיפור הזה לא נאמרה המילה האחרונה".

משוברים שתיקה נמסר כי "זו לא פעם ראשונה שמירי רגב מגדילה את הביקוש לאירועים שלנו. בזכות ניסיונות ההשתקה יותר אזרחים באים לשמוע ולהבין למה ארגון של לוחמים שמספרים על הכיבוש כל כך מפחיד את שרת התרבות. האיומים של רגב הם עוד דוגמא לכך ששרת התרבות מעדיפה את ההתנחלויות, חברון ויצהר מחופש הביטוי ודמוקרטיה. גם השרה רגב מוזמנת לקרית אונו כדי לשמוע מהחיילים איך נראה כיבוש".

ממפעל הפיס נמסר כי "רשות מקומית מתחייבת במסירת המבנה לייעד אותו אך ורק  לפעילות שעבורו הוקם ולא לנושאים אחרים". בתשובה לשאלה מדוע לא מנע קיום של אירועים פוליטיים קודמים, מסר מפעל הפיס כי לא ידע עליהם. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ