גפני: אנחנו לא מאמינים שנכון ללכת לבחירות, אבל לא חוששים מכך

חבר הכנסת מיהדות התורה אמר כי מפלגתו מתנגדת לבחירות, אך לא תעמוד בפני ההחלטה: "אם צריך נלך שוב לבוחר, אולי זה אפילו ייטיב איתנו"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ משה גפני
יהונתן ליס

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני אמר הבוקר כי מפלגתו מתנגדת לבחירות, אך לא תעמוד כאבן נגף אם זו ההחלטה. "אנחנו לא מאמינים שהליכה לבחירות היא דבר הנכון, אבל אנו לא חוששים מכך", אמר גפני בפתח דיון פגרה בוועדה. "אם צריך - נלך שוב לבוחר. אולי זה אפילו ייטיב איתנו על פי הסקרים"

אתמול (ראשון) אמרו ראשי מפלגת יהדות התורה יעקב ליצמן ומשה גפני ויו"ר ש"ס אריה דרעי לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הם מתנגדים לכל יוזמה להקדמת הבחירות לכנסת על רקע משבר תאגיד השידור הציבורי. הדברים נאמרו בתחילת ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה, ולאחר שהבהירו את עמדתם הציע השר ליצמן כי כל ראשי המפלגות יעזבו את הפגישה וישאירו את נתניהו ואת שר האוצר כחלון ללבן את המשבר ביניהם.

יו"ר הבית היהודי שר החינוך נפתלי בנט וחברי מפלגתו התייחסו בהזדמנויות שונות למשבר הקואליציוני. בנט, השוהה בוושינגטון לרגל ועידת אייפאק,  התראיין הבוקר לגל"צ והתייחס למשבר הקואליציוני סביב הקמת התאגיד, "לך תסביר ש-PBS (השידור הציבורי האמריקני) שמשדר את "רחוב סומסום" יפיל את הממשלה". חבר מפלגתו של בנט, שר החקלאות אורי אריאל, הזהיר בראיון שנתן לרשת ב' מפני ההשלכות של הקדמת הבחירות."הליכוד יאבד מושבים בכנסת אם יוקדמו הבחירות, משום שיהיו מצביעים שיענישו את המפלגה".

נתניהו וכחלון נפגשו אתמול פעמיים, לראשונה מאז חזר נתניהו מההסכמות אליהן הגיעו השניים בעניין תאגיד השידור הציבורי, אך לא הצליחו להגיע להסכמות לסיום המשבר הפוליטי בנושא. בכיר בליכוד העריך בתום הפגישה השנייה בין השניים כי האפשרות ללכת לבחירות עדיין מונחת על השולחן. 

הבכיר, שמעורה במגעים בין הצדדים, אמר ל"הארץ" כי "ראש הממשלה לא מעוניין בבחירות, ובוחן אפשרויות שונות לפתרון המשבר שנוצר עם כחלון". לדבריו, הבעיה המרכזית כרגע שייכת לתחום המשפטי: "עדיין לא נמצא פתרון שיהיה מוסכם על כל הצדדים ויקבל גם את ההכשר של היועצים המשפטיים. אם לא יימצא פתרון כזה, נתניהו יכול ללכת לבחירות".

מקור אחר בליכוד אמר ל"הארץ" כי "מבחינת נתניהו, הוא ייצא המנצח מהעימות הזה בכל מצב: אם יכופף את כחלון — הוא יזכה בתאגיד מוחלש, או אפילו בשיקום כזה או אחר של רשות השידור. אם לא יצליח לכופף את שר האוצר — נתניהו יכפה בחירות עוד לפני שהיועץ המשפטי לממשלה יודיע על הגשת כתב אישום נגדו". לפי המקור, בחירות יסייעו לראש הממשלה לטשטש בשיח הציבורי את עוצמת החשדות נגדו, וגם את העימות המתפתח עם הממשל האמריקאי בעניין הבנייה בהתנחלויות.

בליכוד ובכולנו לא התייחסו אתמול באופן רשמי לתוכן הפגישות, ואף שמרו בחשאיות על דבר קיומה של הפגישה השנייה בין ראש הממשלה לשר האוצר. מקורות המעורים במגעים הסבירו שהמהלך נועד לאותת ששני הצדדים רציניים בניסיונותיהם להגיע לפשרה והם אינם מחפשים בשלב זה כותרות שעשויות רק להעצים את המשבר ביניהם.

בסוף השבוע הנחה נתניהו את מנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, להשלים באופן חד צדדי הכנה של הצעת חוק לביטול התאגיד ולשיקום רשות השידור, וכן את החוק שנועד להבטיח לדרג הפוליטי שליטה בכל גופי התקשורת המשודרת בישראל. החוקים יונחו כהצעות חוק ממשלתיות. נתניהו, ששוחח על הנושא עם כמה אנשים בימים האחרונים, הגיע למסקנה כי המגעים עם שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד מוצו. לדברי מקור פוליטי הבקיא בפרטי הדיונים, "אם כחלון יסכים — מה טוב. אם לא — נתניהו ייאלץ ללכת לבחירות". 

עמדתו של כחלון לא השתנתה והוא אינו מוכן לדחות עוד את מועד הפעלת התאגיד. מנגד, הוא גם לא מתכוון להקשות על נתניהו בנוגע לחוק הפיקוח. לעומתו, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מתנגד לסעיפים רבים בחוק, שבהם הדחת יו"ר התאגיד גיל עומר והמנכ"ל אלדד קובלנץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ