פרשנות |

זה סוף החדשות: נתניהו הכניע את כחלון והשיג הסכם מעורר בחילה, אך אין לראות בו מנצח

בעזרת היועץ המשפטי מנדלבליט, הגיע ראש הממשלה ליעדו המבוקש בדרך יותר אלגנטית, כביכול ■ כחלון אמנם יצא רע, אבל נתניהו איבד את אמון הציבור וגם במערכת הפוליטית מאסו בו

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וכחלון, בחודש ינואר
יוסי ורטר

מחול השדים המטורף שסחרר וטרטר בשבועות האחרונים את המערכת הפוליטית בישראל עד כדי בחילה, הסתיים היום בצהרי היום בהסכם עקום ולא פחות מעורר בחילה, בין בנימין נתניהו למשה כחלון. איום הבחירות אם היה כזה, ירד מן השולחן עד להתקף השיגעון הבא, או, לחילופין, עד להגשת כתב אישום נגד נתניהו. מה שיבוא קודם.

בקרב האגואים שניטש כאן בין ראש הממשלה לשר האוצר ניצח הראשון. לפחות בטווח קצר. העיתונות החופשית בישראל, שנואת נפשו של נתניהו, ספגה מכה קשה. הוא חתר לסגור את התאגיד, להחיות את רשות השידור החולה והמפורקת ולהותיר על כנו את ידיד המשפחה, הפרשן הכלכלי עודד שחר, שלנצח יהיה אסיר תודה לו ולשרה, על כל מה שעשו. הוא הצליח. ביבי ("בסוף אני משיג את כל מה שאני רוצה"), הוכיח שלא נס ליחו.

בעזרת היועץ המשפטי מנדלבליט, הוא הגיע ליעד המבוקש בדרך יותר אלגנטית, כביכול. לא סגירה ועריפת ראשים אלא ניתוק החדשות מבסיס האם של התאגיד ויצירת "תאגיד חדשות" שיהיה בעצם אותה גברת מוכרת, לא מעניינת ולא מושכת שהיא כיום הערוץ הראשון של הטלוויזיה. מה יהיה על מאות עובדי התאגיד שעזבו מקומות עבודה מכוח חוק שהתקבל בכנסת, וימצאו עצמם מובטלים? הוא יעמוד בזה.

עם פרסום הידיעות הראשונות על סיום המשבר היום לפני הצהריים, ההסכם כונה בטעות "פשרה". כשהתבררו הפרטים, התברר שזו פשרה בין הזאב לכבש. כחלון הבהיר מלכתחילה כי אין לו בעיה לוותר במהות על מנת שהאריזה תישאר: עמידה במסגרת התקציב, תחילת שידורים במועד. דחייה של שבועיים-שלושה לא נחשבת. את ראשם של ה"לא גיסים" שלו, הוא היה מוכן למסור, ללא הנד עפעף.

אז כחלון יצא רע. עכשיו כולם שונאים אותו: גם עובדי הרשות, גם עובדי התאגיד. אבל לומר שנתניהו הגיח משלולית הבוץ הזו כמנצח, זה קוצר ראות. רוב גדול בציבור הביע בסקרים את דעתו על התנהלותו בזמן הזה. לא האמינו לו, חשבו שהוא משקר, שהוא פועל ממניעים זרים. שלא לדבר על המערכת הפוליטית, שרבים מבכיריה אומרים שדי, די כבר עם הדבר הזה.

הטור המלא - מחר ב"הארץ"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ