פרשנות |

ההסכם בין נתניהו לכחלון: נשף תחפושות בחסותו של שומר הסף

במקום לבשר לראש הממשלה שאסור לו לעסוק בתקשורת, היועץ המשפטי לממשלה לקח חלק פעיל במו"מ לחיסול התקשורת החופשית ואישר לזרוק את אנשי התאגיד הביתה

גידי וייץ
גידי וייץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ומנדלבליט בישיבת ממשלה, ב-2015
גידי וייץ
גידי וייץ

האם ייתכן ששר פנים שנחשד בעסקה עם אוליגרך - הבטחה לקבלת דרכונים תמורת מימון קמפיין - ימשיך לעסוק בנושא בזמן שמתנהלת נגדו חקירה פלילית בעניין? האם אפשר לדמיין שר איכות סביבה שיעסוק במטמנות פסולת אחרי שהוקלט מנהל משא ומתן עם איל הון על העברת חוק שיהפוך מטמנה למונופול תמורת הבטחה לטובות הנאה עצומות? בעידן נתניהו מסתבר שהתרחישים האלה אפשריים בהחלט. אין בסביבה פוליטיקאים עם עמוד שדרה או שומרי סף חזקים שיעצרו את המסע העיקש והאובססיבי של ראש הממשלה, שיעדו הוא התנקשות בעיקרון החוקתי החשוב מכולם: חופש הביטוי.

במשך חודשים רבים ישבה במשרד המשפטים חבורת פרקליטים מטעם המדינה ודגרה על חומר נפיץ: שעות של הקלטות בהן נשמע ראש הממשלה מנהל משא ומתן מושחת ומשחית עם מו"ל ועורך אחראי, שעיקרו העברת חוק ששוויו המוערך הוא הון רב תמורת שעבוד החופש העיתונאי ואתרוגו של המושל בכיפה. בתקופת ההמתנה הארוכה השקיפו היועץ המשפטי לממשלה ואנשיו במחזה שמתחרז עם פרשת נתניהו־מוזס: ניסיון של ראש הממשלה לחסל את תאגיד השידור הציבורי, כנראה מתוך חשש עמוק שהגוף שבהקמה לא יספק לו טובות הנאה – סיקור חיובי, ליהוק עיתונאים מקורבים, אימוץ אוטומטי של הנראטיב, התחשבות ואמפתיה.

ההסתערות של נתניהו על התאגיד לא גרמה למנדלבליט ולאנשיו לזרז את החקירה הפלילית בפרשת מוזס ולבלום את השור המועד בזמן. זאת למרות שכבר אז נחשף כי אנשי שלומו של נתניהו לוחצים על ראשי התאגיד, התלויים בהם, ללהק את חסידי ראש הממשלה לתפקידי מפתח ולהרחיק את מבקריו. גם היום, חודשים אחרי שפרשת 2,000 התפוצצה, מנדלבליט לא נוקט בצעד ההגיוני היחיד ומודיע לנתניהו שעד שלא יוכרע גורלו המשפטי בפרשת העיתון תמורת שלטון, הוא לא יכול להמשיך ולעסוק בענייני תקשורת. בנסיבות העניין, זהו צעד מידתי שלא פוגע בלב התפקיד של ראש הממשלה ונועד להגן על האינטרס הציבורי.

״אתה חשוד בניסיון לקבל טובות הנאה - סיקור חיובי וליהוק עיתונאים תמורת העברת חוק", היה אמור לבשר היועץ לנתניהו בשיחה בארבע עיניים, "עד שהעננה לא תוסר מעל ראשך, אסור לך לעסוק בעתידם של גופי התקשורת בישראל". במקום השיחה הזאת, שלא התקיימה מעולם, נטל השבוע היועץ המשפטי חלק פעיל במשא ומתן בין נתניהו לבין שר האוצר כחלון שבסופו הוא אישר את ההסדר שיאפשר להשאיר את חטיבות החדשות של רשות השידור על כנן ולזרוק את אנשי התאגיד הביתה. בתרחיש סביר, המהלך יוביל לכך שרשות השידור תשמש כגוף תקשורת נוח ומיטיב מאוד עם נתניהו.

תפקידם של שומרי הסף הוא לשמור על החוק ועל הדמוקרטיה במשמעותן העמוקה והרחבה, לא הצרה, הטכנית והפורמלית. לפני כמה שבועות ובצל עתירה לבג״ץ, המליץ מנדלבליט לנתניהו לוותר על תיק התקשורת. השבועות האחרונים הבהירו שהעברת התיק מראש הממשלה לנאמן צחי הנגבי היא סתם תעתוע, זריית חול בעיניים. ייתכן שאם העתירה שביקשה לפסול את נתניהו מלשמש כשר התקשורת היתה נידונה, גם שופטי העליון בגרסתם הנוכחית והנוחה לשלטון היו מקבלים אותה בנימוק ששר לא יכול לעסוק בתחום בו הוא חשוד בפלילים באופן ישיר וממוקד. מהלך כזה היה גורם לכך שנתניהו היה נאלץ להדיר את עצמו לחלוטין מהתחום, שלוקח זמן יקר מסדר היום שלו ובעיקר שלנו.

אלא שבמקום סדרי שלטון ומראית עין של צדק קיבלנו נשף תחפושות: ראש ממשלה שהוא שר תקשורת בפועל ויועץ משפטי לממשלה שבידו האחת מגביל את נתניהו ובידו השנייה מאפשר לו להיות קומיסר־על ולהמשיך לממש את המסע השיטתי שלו לחיסול התקשורת החופשית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ