היועמ"ש: אין מניעה שנתניהו יעסוק בסוגיית התאגיד

מנדלבליט התייחס לפניות בנוגע לעיסוקו של ראש הממשלה בתקשורת. אתמול הפגינו מאות בני אדם מול קרית הממשלה בתל אביב נגד סגירת חטיבת החדשות בתאגיד והקמת גוף חדשות אחר

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט ונתניהו, בישיבת ממשלה ב-2015
שרון פולבר

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, דחה היום (ראשון) פניות שהתקבלו בלשכתו ולפיהן היה מקום למנוע את מעורבותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעיסוק בתחום התקשורת, ובין היתר בנושא תאגיד השידור הציבורי. לדברי מנדלבליט, "עצם העיסוק בחוק השידור הציבורי אינו מעורר חשש לניגוד עניינים".

עורך הדין דני חורין, ממונה בכיר במחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים, כתב במכתב ששלח מטעם היועמ"ש לתנועה לאיכות השלטון ולגופים נוספים: "מתוקף תפקידו, רשאי ראש הממשלה לעסוק בעניינים הנוגעים למשרדי הממשלה השונים, והעובדה שהוא אינו מכהן עוד כשר התקשורת אינה שוללת את מעורבותו בתחום התקשורת בכובעו כראש הממשלה".

בהמשך התייחס חורין לחוות הדעת של היועמ"ש שמנעה מנתניהו לעסוק בענייניו של איש העסקים שאול אלוביץ', בעל השליטה בחברת "בזק" השולטת באתר וואלה!, וכתב: "בתחום התקשורת, ישנם מצבים ספציפיים בהם ראש הממשלה מנוע מלטפל וחוות דעת על כך נמסרו לראש הממשלה בעבר. מכל מקום, מגבלות אלו אינן מקיפות את כל תחום התקשורת וישנם נושאים שבהם ראש הממשלה רשאי להיות מעורב ולא מתעורר לגביהם חשש לניגוד עניינים".

בהמשך כתב: "נוכח רגישות העניין, הובהר לראש הממשלה כי בהמשך לחוות הדעת שכבר נמסרו בנושא עליו להימנע מלטפל בנושאים המשפיעים על מי שמקיימים עמו קשרי חברות אישית, וכי יהיה עליו להתייעץ עם היועץ המשפטי לממשלה במקרים שבהם הטיפול בתחום התקשורת יהיה כרוך עם נושאים מעין אלו. לצד זאת, הובהר כי במתכונת הנוכחית, עצם העיסוק בחוק השידור הציבורי הישראלי אינו מעורר חשש לניגוד עניינים". 

ח"כ מרב מיכאלי (המחנה הציוני) אמרה בתגובה להחלטת היועץ: "ראש הממשלה קיבל היום אישור רשמי מהיועץ המשפטי לממשלה להמשיך ולהתעלל בעובדי רשות השידור והתאגיד". מיכאלי הוסיפה כי זהו "אותו היועמ"ש שקבע כי ראש הממשלה צריך להימנע מעיסוק בתקשורת ולמנות שר בשל ניגוד עניינים. מאמץ ההשתלטות של נתניהו על התודעה דרך התקשורת רומס גם את מערכת החוק והמשפט שבממשל נתניהו אין לה כל משמעות אם היא לא משרתת את צרכיו".

אתמול הפגינו מאות בני אדם מול קרית הממשלה בתל אביב במחאה נגד ההסכם בין ראש הממשלה נתניהו לשר האוצר כחלון, שלפיו חטיבת החדשות של תאגיד השידור הציבורי תיסגר ובמקומה יוקם גוף חדש, שמי שיאייש אותו יהיו העובדים הנוכחיים של רשות השידור. בסוף השבוע פנה גם ארגון העיתונאים ליועמ"ש מנדלבליט וטען כי מהלכי הממשלה בנוגע לתאגיד מהווים "פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש העיתונות וביסודותיה של הדמוקרטיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ