החוק שיחמיר ענישה על עבירות בנייה יובא השבוע לאישור סופי בכנסת

לאור ביקורת כי החוק יביא לפגיעה קשה באזרחים הערבים, הוכנסו בו שינויים: הענישה המוגברת תחול רק על בניינים שנבנו בשנתיים האחרונות ועל בניינים שייבנו בעתיד. ח"כ אבו מערוף: "החוק מבטא את המשך מדיניות האפליה כלפי אזרחי המדינה הערבים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת תצביע ביום רביעי הקרוב, בדיון פגרה מיוחד, על החוק שיגביר את האכיפה והענישה על בנייה ללא היתר בקריאה שנייה ושלישית. אף שבנוסח החוק שיזם משרד המשפטים לא נכתב כי ההחמרה בענישה מוכוונת לתושבי הציבור הערבי, הוא צפוי להשליך באופן משמעותי על ההתמודדות עם עבירות הבנייה בישובים אלה.

הצעת החוק, המכונה חוק קמיניץ, כוללת בין היתר החמרה של עונש המאסר המרבי על עבירות בנייה משנתיים לשלוש שנים, וצמצום סמכויות בתי המשפט בנושא לטובה יחידת האכיפה של משרד האוצר.

ועדת הפנים של הכנסת, שאישרה היום (ראשון) את נוסח החוק לקראת ההצבעה עליו בהמשך השבוע, הכניסה בו שינויים ניכרים בניסיון לרכך את הביקורת עליו. כך, עבירת השימוש בבניין לא חוקי תיאכף על פי הדין החדש רק על בניינים שנבנו בשנתיים האחרונות ועל בניינים שייבנו בעתיד. בנוסף, החוק לא ייכנס לתוקפו מיד, אלא רק בעוד כחצי שנה. הענישה על הבתים הלא חוקיים שנבנו לפני יותר משנתיים תיאכף על פי החוק הנוכחי.

חבר הכנסת עבדאללה אבו מערוף (הרשימה המשותפת) אמר היום כי "חוק קמיניץ הינו עוד חוק שמבטא את המשך מדיניות האפליה של ממשלת נתניהו כלפי אזרחי המדינה הערבים, והוא חוק שבא להטיל קנסות כבדים ואכזריים ולהאיץ את הריסת הבתים הלא מוסדרים".

מצוקת הדיור הערבי נובעת מכך שתהליכי האישור של המדינה לבנייה חדשה ביישובים ערביים אורכים עשרות שנים. לכן, הציבור הערבי נאלץ במקרים רבים לבנות ללא היתר. לפי ההערכות של גורמי תכנון בחברה הערבית, כ-50 אלף בתים ביישובים הערביים בנויים ללא היתר.

יו"ר ועדת הפנים, חבר הכנסת דוד אמסלם (הליכוד), אמר בדיון כי "חשיבות החוק בתודעה שהוא יוצר, שגם האוכלוסייה הערבית מבינה שהמדינה מתכוונת לפעול כמדינת חוק, ובמקביל צריך לסייע להוביל תוכניות מתאר ביישובים הערביים". לדברי אמסלם, "אנחנו רוצים אחת ולתמיד להביא את כל המערכות למצב שנעבוד כמו מדינת חוק. אין לאף אחד אינטרס להרוס. רוצים להסדיר, תוך הגמשה מקסימלית, אבל אם מישהו בנה על תשתיות לאומיות, זה אינטרס של הכלל שלא יאפשרו את זה".

הצעת החוק, שמקודמת על ידי משרד המשפטים, מתבססת על דו"ח שחיבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ ופורסם לפני כשנה, ועל החלטת הממשלה מלפני כחצי שנה שאימצה אותו. על פי נתונים שהציג הצוות בראשות קמיניץ, היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה מטפלת ביותר מ-700 צווי הפסקת בנייה והריסה חדשים בממוצע בשנה, ומדי שנה ממומשים כ-160 צווים בממוצע. הממשלה אף קבעה בעבר כי המימון ליישום ההמלצות יילקח מהתקציב המיועד לפיתוח היישובים הערביים.

שרת המשפטים, איילת שקד, ברכה היום על אישורו של החוק בוועדה. "אנחנו עושים כיום עוד צעד משמעותי לשינוי המציאות באכיפת דיני תכנון ובנייה. באמצעות הכלים החדשים שמקנה החוק החדש, תתאפשר אכיפה יעילה לטובת התכנון ולטובת שלטון החוק במדינת ישראל במגזרים כולם".

קמיניץ, שנטל חלק בדיוני הוועדה, אמר כי "ברור שהיתה בעיית תכנון במגזר הערבי. יש כבר כמה יישובים שאושרה להם תוכנית מפורטת. לצד זה אין מנוס מההיבט האכיפתי. זה חשוב לתכנון. אם לא נעמוד על שלטון החוק, ונאפשר בנייה על כבישים ועל בתי ספר, זה הורס את התכנון. אנו לא ששים להרוס".

חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ) אמרה בדיון כי היה סיכום לדחות את החוק, אולם לדבריה הופעלו לחצים להעלות אותו להצבעה במהירות. "אני רוצה להפריד בין העבודה המקצועית שנעשתה כאן בכל הדרגים. אין לי ספק שהכוונות היו טובות ובמידה מסוימת לא אשמתכם הגלימה הפוליטית שנקשרה לחקיקה הזאת. ניכר שהיה רצון להגיע לעמק השווה ושלא תהיה תחושה לעומתית", אמרה זנדברג. "אני רוצה להפריד בין המהלך הזה לבין המהלך הפוליטי שנעשה פה בימים האחרונים. היה סיכום לדחות את החוק. שמענו על לחצים מכיוון לשכת ראש הממשלה. אלה הדברים שמביאים לתחושה שהדברים האלה נדחפים מכוונה פוליטית שהיא לא כוונה טובה".

בית לא חוקי שנהרס בעיסאוויה, בחודש פברוארצילום: אוליבייה פיטוסי

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ