ריבלין: דבריו של יוסי קליין על הציונות הדתית הם דברי בלע החושפים שנאה תהומית

נשיא המדינה התייחס למאמר שפורסם ב"הארץ", בו נכתב בין היתר כי הציונות הדתית מסוכנת מחיזבאללה. מוקדם יותר קרא ליברמן להחרים את "הארץ" בעקבות המאמר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, התייחס היום (חמישי) למאמרו של יוסי קליין ("אליטה חסודה שלנו") שפורסם אתמול ב"הארץ" וכתב כי "דבריו של יוסי קליין הם דברי בלע החושפים שנאה תהומית שמקעקעת כל אפשרות לשיח או ביקורת. הציונות הדתית היא בשר מבשרה של הארץ הזאת, איכותית יותר ושורשית יותר מכל מלעיזיה".

הבוקר פרסם שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קריאה להחרים את "הארץ" בתגובה למאמר. "אני קורא לכל אזרחי ישראל להפסיק לרכוש ולהפסיק לקרוא את עיתון 'הארץ' באופן מיידי", כתב ליברמן בעמוד הפיסבוק שלו. "העובדה שמערכת הארץ החליטה לפרסם את המאמר מוכיחה כי העיתון איבד כל כיוון וכי שנאתם העצמית של אנשי הארץ כלפי כל-דבר ישראלי ויהודי העבירה אותם על דעתם לחלוטין".

"הארץ" מסר בתגובה לביקורת: "המאמר משקף את דעת כותבו. המסר, על אף שנוסח בבוטות, הוא לדעתנו לגיטימי. הקריאות להחרים את 'הארץ' מעידות על כך שיש לנו כחברה דרך ארוכה לעשות עד שיתקיים בה חופש ביטוי מלא ופלורליזם מחשבתי. אנו מזמינים כותבים שרוצים לפרסם מאמר המביע עמדה הפוכה לזו של יוסי קליין לשלוח אותו למערכת. נשקול ברצינות כל מאמר רהוט שראוי לדפוס".

אתמול ביקרו פוליטיקאים רבים את המאמר ואת החלטת מערכת "הארץ" לפרסמו. ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא ל"הארץ" להתנצל וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "המאמר ב'הארץ' מביש והזוי. הם איבדו את זה לגמרי. הציבור הדתי לאומי הוא מלח הארץ, בניו ובנותיו משרתים בצה״ל ובשירות הלאומי למען מדינת ישראל וביטחון ישראל. אני גאה בהם כמו רוב אזרחי המדינה". 

יו״ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, כתב כי "תמיד כשאתה חושב שעיתון הארץ כבר הגיע לשיא השפלות, הוא מצליח להפתיע עם שפל חדש. לא לדתיים הלאומיים, לא לשמאלנים, לא לערבים ולא לאף מגזר מגיע כתב שטנה מנאץ ונואל כזה״. יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב למאמר באומרו כי ״הערבים נוהרים=הדתיים הלאומיים מסוכנים=שופטים, אמנים ועיתונאים שמאלנים. מאסנו מהכללות. זה מקומם וזה מקומם. מאמרו של יוסי קליין ראוי לכל גינוי״.

קליין כתב במאמרו כי "הדתיים הלאומיים מסוכנים. מסוכנים יותר מהחיזבאללה, יותר מנהגים דורסים וילדות עם מספריים. את הערבים אפשר לנטרל, אותם לא. מה הם רוצים? להשתלט על המדינה ולנקות אותה מערבים. אם תשאלו, הם יכחישו. הם יודעים, שמוקדם מדי להיות כה גלויים. אל תאמינו להכחשות שלהם". עוד נכתב כי "הלאומיות הדתית שלהם היא לאומנות קיצונית, עטופה ביראת שמים חסודה. היא מחלחלת למערכת החינוך, מתחזקת בצבא ומשפיעה על בית המשפט העליון. הם כבר בדרך אלינו, עוד רגע והם פורצים את הדלת".

מ"הארץ" נמסר בתגובה: "המאמר משקף את דעת כותבו. המסר, על אף שנוסח בבוטות, הוא לדעתנו לגיטימי. הקריאות להחרים את 'הארץ', מעידות על כך שיש לנו כחברה דרך ארוכה לעשות עד יתקיים בה חופש ביטוי מלא ופלורליזם מחשבתי. אנו מזמינים כותבים שרוצים לפרסם מאמר המביע עמדה הפוכה לזו של יוסי קליין, לשלוח אותו למערכת. נשקול ברצינות כל מאמר רהוט שראוי לדפוס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ