פרשנות

כחלון מאס בנתניהו: מעתה זו מלחמה קרה וכתף קרה

התוכנית של שר האוצר נקראת "נטו משפחה", אבל זה מהלך פוליטי-כלכלי-חברתי שהוא נטו כחלון. השר מצא דרך למשוך את אור הזרקורים, והסתכן במשבר קואליציוני, אבל הכניס את נתניהו למלכוד

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
כחלון, אתמול במסיבת העיתונאים במשרד האוצר. מאס ב"ביבי חולצה אפורה" שמתפלח למסיבה שלו
כחלון, אתמול במסיבת העיתונאים במשרד האוצר. מאס ב"ביבי חולצה אפורה" שמתפלח למסיבה שלוצילום: עופר וקנין
יוסי ורטר

משה כחלון לא חיכה. למחרת חג הפסח, בעוד בנימין נתניהו והפוליטיקאים שלנו מדלגים ממימונה למימונה, מאביסים עצמם בכמויות רצחניות של סוכר ושמן, הוא כינס מסיבת עיתונאים חצי מחתרתית, חצי חשאית, ושחרר את שלו: טנא מלא תופינים וממתקים לעם היושב בציון. כותרת התוכנית היא "נטו למשפחה", אבל זה מהלך פוליטי־כלכלי־חברתי שהוא נטו כחלון. 

שר האוצר, שכבר שכח מה זה ליהנות לבדו מאור הזרקורים מבלי ש"ביבי חולצה אפורה" — ככינויו של ראש הממשלה בחוגים מסוימים — יתפלח למסיבה שלו ויתפוס עליו טרמפ, הפיק את הלקחים. אף שמדובר בתוכנית משמעותית, רצינית ורבת מיליארדים, לשכתו לא עדכנה את לשכת נתניהו במסיבת העיתונאים המתוכננת. 

הכחלונים מאסו באורח הלא קרוא ובתרגיליו הנכלוליים, והחליטו לנהוג בו כפי שהוא נוהג בהם. ימי החומוס המשותף חלפו, אולי לבלי שוב. מעתה זו מלחמה קרה וכתף קרה.

וכן, גם היה להם חשבון לסגור. בתום סאגת התאגיד, שממנה יצא כחלון בשן ועין, מוכה וחבול, הוא הבטיח שנתניהו עוד ישמע ממנו. ואתמול ראש הממשלה שמע גם שמע. המהלך של כחלון אתמול היה עלול להביא לפיצוץ רבתי, עד כדי משבר קואליציוני שיוביל לבחירות. כחלון קיבל החלטה מושכלת: אם נתניהו יבליג ויבלע — האשראי יהיה שלו, של שר האוצר. ואם נתניהו ישתגע ויטרפד, יהיה ברור לכולי עלמא מי האחראי לסיכול היוזמה שאמורה לשלשל אלפי שקלים לכיסה של משפחה ממוצעת, בשנתיים הקרובות.

כנראה שגם נתניהו הבין את מהות המלכוד. לאחר שתיקה בת כמה שעות מסרו מקורביו שהמהלך של שר האוצר הוא בכיוון הנכון ו"יישקל באופן חיובי". מכך ניתן להבין שראש הממשלה מתכנן אי אילו פעולות תגמול משלו. אחרי הכול, הרוב בממשלה ובכנסת עדיין בשליטתו. הוא יכול לבקש להכניס שינויים כאלה ואחרים בתוכנית, אולי לשייף פה ושם, אולי להתנות פה ושם. בקיצור, נתניהו עוד יכול להוציא לאוצר את הנשמה בהתעקשויות כאלה ואחרות כדי בכל זאת לתפוס מקום על העגלה.

בימים שלפני פרוץ חג הפסח, כחלון נמנע מלהשיב למסרים של פיוס שנשלחו אליו מלשכת ראש הממשלה. הטלפון שלו היה על מצב טיסה. אתמול התברר מדוע. הוא רצה לתת את המכה השנייה לפני שנתניהו יחזור לסורו וילטפו וישמיע באוזניו מסרים של שיתוף פעולה וידידות. את הריטואל הזה הוא מכיר, עד לזרא.

בשורה התחתונה: העימות בין השניים, שאתמול נרשמה לו תוצאה של תיקו — אתה השפלת אותי בפרשת התאגיד כששיסית בי את עובדי רשות השידור והפכת אותי לאיש הרע, ואני החזרתי לך ולליכוד באותו מטבע כשלא עדכנתי אודות תוכניתי הדרמטית — לא בא אל קיצו. מאזן האימה נותר בעינו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ