כחלון: תוכנית ההטבות למשפחות תעבור במלואה, הכעס לא במקום

שר האוצר נשאל על הביקורת שנמתחה עליו בסביבת רה"מ כיוון שלא עדכן אותו מראש על התוכנית, ואמר: "לא יכול להיות כעס כשנותנים עזרה כל כך גדולה למשפחות עם ילדים"

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל
נעה שפיגל

שר האוצר משה כחלון התייחס הבוקר (רביעי) לשורת ההטבות עליה הכריז אתמול במסיבת עיתונאים מיוחדת, ואמר: "אין לי ספק שהתוכנית תעבור 'אז איז'". כשנשאל האם כועסים עליו בסביבת ראש הממשלה כיוון שלא עדכן את נתניהו מראש, השיב: "לא מכיר כעס בשום מקום ואף פעם לא יכול להיות כעס כשנותנים עזרה כל כך גדולה למשפחות עם ילדים".

במהלך טקס חנוכת "מגדל תגליות הבריאות" בבית החולים רמב"ם בשיתוף עם אוניברסיטת חיפה, הוסיף כחלון כי "הבעיה היתה במעמד הביניים והיא נפתרה" וציין כי "זה נושא חברתי, ערכי ומוסרי לטובת מעמד הביניים".

כחלון בבית החולים רמב"ם בחיפה, הבוקרצילום: עבדאללה שמא

שר הבריאות יעקב ליצמן שנכח גם כן במעמד, מתח ביקורת על כך שהשר כחלון לא מעביר תקציבים לטובת סיעוד. "אני אעיר לשר האוצר על התוכנית שלו שאני מאוד מכבד", אמר ליצמן והוסיף: "אם מצאת כסף לכל הדברים שאתה מחפש, אני צריך את הסיעוד שהבטחתי לציבור... לא יכול להיות שאת זקנינו נעזוב".

כחלון לא עדכן את ראש הממשלה נתניהו על כוונתו להודיע על שורת הטבות כלכליות לציבור. במסיבת עיתונאים שכינס במשרדו בתל אביב הכריז אתמול השר על תוכנית בשם "נטו למשפחה", הכוללת סבסוד צהרונים, הוספת נקודות זיכוי להורים עובדים, הגדלת מענקי עבודה למשפחות וביטול מכסים ומסים על מוצרים שנועדו למשפחה. אם תצא לפועל, אמורה התוכנית לחסוך אלפי שקלים בשנה למשפחות עם ילדים.

גורמים בסביבת נתניהו מסרו בעקבות מסיבת העיתונאים כי "מדיניות הממשלה היא להוזיל את יוקר המחיה ולעודד יציאה לעבודה. ההצעות שהוצגו הן בכיוון הנכון וייבחנו בגישה חיובית".

כחלון וליצמן עם מנהל בית החולים רמב"ם פרופ' רפי ביאר (מימין) ולצדו נשיא אוניברסיטת חיפה פרופ' רון רוביןצילום: עבדאללה שמא

בנוסף למתיחות הפוליטית השוררת בין נתניהו וכחלון, ראש הממשלה גם חולק על שר האוצר ברמה המקצועית. הוא סבור כי מוטב היה להעלות את קצבאות הנכות ב-2.5 מיליארדי שקלים במקום בארבעה מיליארדים, ולהקטין רוחבית את שיעורי המס השולי ומס החברות במקום למקד את ההקלות במשפחות עם ילדים קטנים.

מאז אישור תקציב המדינה בדצמבר האחרון, היחסים בין השניים מתוחים. נתניהו סבור כי כחלון מגלה עצמאות יתר, בעוד שר האוצר סבור כי ראש הממשלה מנכס לעצמו הישגים לא לו. העימות בין ראש הממשלה ושר האוצר הגיע לשיאו בחודש שעבר, כאשר נתניהו קרא לכחלון להסכים לדחייה בתחילת שידורי תאגיד השידור הציבורי ושר האוצר סירב בתוקף. המשבר, שהעמיד את המערכת הפוליטית על סף משבר קואליציוני, נפתר בפשרה בין נתניהו וכחלון, שלפיה חטיבת החדשות תופרד מהתאגיד ותוכפף לגוף חדש. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ערב הפסח התכוון נתניהו לזמן לביתו נציגות של ארגוני הנכים לביתו ולהודיע להם כי החליט להגדיל את קצבאות הנכות. כחלון שמע על כך, מיהר להודיע על הגדלת הקצבאות בארבעה מיליארדי שקלים וראש הממשלה נאלץ לסגת מתוכניתו.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ