הערכה בקואליציה: לא ניתן למנוע פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת

שני שרים הודיעו כי הם מתנגדים לחקיקה שתמנע את פתיחת המרכולים בשבת. השרה שקד אמרה כי "את תל אביב אי אפשר לשנות". המפלגות החרדיות החלו לגבש הצעת חוק בנושא

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מתחזקים הקולות בקרב שרי הממשלה נגד חקיקה שתמנע פתיחת מרכולים בתל אביב בשבת. שר הכלכלה, אלי כהן (כולנו) הבהיר כי יתנגד לקידום הצעות החוק בנושא. "לא אצביע בעד חוק עוקף בג״ץ בעניין פתיחת המרכולים בשבת״, אמר אתמול השר כהן באירוע שבתרבות בחולון. ״אני לא חושב שצריך ללכת לחקיקה בענייני דת. כל אחד צריך לחיות את חייו איכשהו רוצה בלי להפריע לאחר. אני לא אתן יד לנושא של כפייה דתית. אנחנו במדינת ישראל, לא אתן יד לתרבות שהולכת אחד נגד השני״. גם שרת המשפטים, איילת שקד העריכה שלא ניתן למנוע את פתיחת המרכולים בתל אביב.

שקד התייחסה גם היא למשבר הקואליציוני שנגרם בשל לאשר פתיחת עסקים בתל אביב. לדבריה, בישיבה שקיימו סיעות הבית היהודי, יהדות התורה וש״ס, ״היתה תמימות דעים על כך שאת תל אביב אי אפשר לשנות. השאלה היא מה יהיה על שאר הערים". בראיון לתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2 אמרה שקד כי "השר דרעי הציע לתקן את פקודת העיריות ולהחזיר אותה למה שהיה לפני שנת 1988, כך שכל חוק עזר עירוני שקשור לשבת יהיה טעון באישור של השר".

המפלגות החרדיות אכן גיבשו בימים האחרונים הצעת חוק שנועדה למנוע מרשויות מקומיות לאמץ את חוק העזר העירוני שאישרה עיריית תל אביב, המסדיר את פתיחתם של כ-160 מרכולים ועסקים בשבת. ההצעה התגבשה בעקבות האישור שנתן בג"ץ לחוק העזר העירוני שקובעת כי כל חוק עזר עירוני שנוגע לפתיחה וסגירה של חנויות, מוסדות ומקומות נוספים בימי המנוחה, יעבור את אישור שר הפנים.

על ההצעה חתמו כל חברי הכנסת של יהדות התורה וש"ס וכמה מחברי הכנסת של הבית היהודי. כדי להעביר את החוק, המפלגות החרדיות יצטרכו לזכות בתמיכת יתר השותפות הקואליציוניות, בהן מפלגתו של השר כהן, כולנו, ומפלגת ישראל ביתנו התומכת במסחר בשבת. זאת, משום שההסכם הקואליציוני אוסר על שינוי הסטטוס־קוו ללא תמיכת כל מפלגות הקואליציה.

מרכול בתל אביב, לפני כשבועיים
מרכול בתל אביב, לפני כשבועייםצילום: מוטי מילרוד

ההצעה של מפלגות ש"ס ויהדות התורה תקודם במקביל להצעת חוק ממשלתית שמגבש משרד הפנים, המבקשת להעניק לשר הפנים סמכות לפסול חוקי עזר אם יש להם השלכות כלל־ארציות — כמו פתיחת עסקים בשבת. במקביל, השר אריה דרעי מתכוון להביא לאישור הממשלה .

בדברי ההסבר להצעת החוק החדשה נכתב במפורש כי בג"ץ הפר את הסטטוס־קוו בהחלטתו להתיר את פעילות המרכולים. "במסגרת עתירות שהוגשו בעניין התיקון לחוק העזר המתיר את פעילות המרכולים בשבת, הכשיר בג"ץ את חוק העזר, למרות שהיה ברור ששר הפנים מתנגד לכך ואף הודיע לעיריית תל אביב כי הוא מעכב את אישור החוק", נכתב בהצעה. "בפסיקה זו התיר בית המשפט העליון הלכה למעשה לפתוח מרכולים בתל אביב בשבת, בניגוד לעמדת הרשות המבצעת. פסיקה זו מהווה התערבות בוטה של הרשות השופטת".

יוזמי החוק הוסיפו כי "אישור לפתיחת עסקים בשבת מעניק, הלכה למעשה, היתר לטייקונים תאבי בצע להתעשר ביום המנוחה על חשבונם של עובדיהם הזוטרים, אשר במקום לבלות את יום המנוחה השבועי בשלווה בחברת בני משפחותיהם, נאלצים לוותר עליו ולעבוד ברשתות בעלי הממון". עוד ציינו כי ברבות ממדינות המערב, בתי המסחר סגורים ביום המנוחה השבועי מתוך תפיסה סוציאלית, וההצעה אף מביאה ציטוטים של דוד בן גוריון, חיים נחמן ביאליק ואחד העם בזכות המנוחה בשבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ