חוק הלאום בגרסתו המרוככת יובא לאישור השרים ביום ראשון

הגרסה העדכנית של ח"כ דיכטר לא מכפיפה את המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. לפי ההצעה, "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית בישראל ייחודית לעם היהודי"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד) צפוי להביא ביום ראשון לאישור ועדת השרים לחקיקה את הנוסח החדש שיזם לחוק הלאום. דיכטר עמד בעבר מאחורי הנוסח המקורי והקיצוני של החוק, שהוגש לראשונה לפני שתי קדנציות. על הנוסח המרוכך העדכני חתמו 13 חברי כנסת נוספים מהקואליציה.

בניגוד לנוסח הקודם, הגרסה העדכנית לא מכפיפה את המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. הנוסח החדש קובע שמדינת ישראל היא "הבית הלאומי של העם היהודי" וש"הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי". בנוסף, החוק קובע כי "שפת המדינה היא עברית" וכי "לשפה הערבית מעמד מיוחד במדינה. לדובריה זכות נגישות לשונית לשירותי המדינה". סעיף אחר מקבע בחקיקה את המנון המדינה, דגלה וסמלה הרשמי. החוק קובע כי "כל תושב ישראל, ללא הבדל דת או לאום, רשאי לפעול לשימור תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו", וכי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה, לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד לקיים התיישבות קהילתית נפרדת".

דיכטר בישיבה של ועדת החוץ והביטחון, השנה
דיכטר בישיבה של ועדת החוץ והביטחון, השנהצילום: אוליבייה פיטוסי

"חוק הלאום" הוא שם קוד לשני מהלכים שונים שניסתה הקואליציה לקדם ללא הצלחה בכנסת הקודמת: גרסה אחת של הבית היהודי ושל האגף הנצי בליכוד דרשה להעדיף את אופייה היהודי של המדינה על פני משטרה הדמוקרטי בפסיקות של בית המשפט העליון, ובכך להביא לשינוי הלך הרוח שהכתיב שורה של החלטות של שופטים. הגרסה המתונה שקידם במקביל ראש הממשלה בנימין נתניהו נועדה להצהיר בחוק שמדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי. באמצעות קידומו של החוק ביקש נתניהו לעגן את דרישתו מהרשות הפלסטינית להכיר בכך שישראל היא מדינתו של העם היהודי כתנאי לחזרה לשולחן המשא ומתן.

בשל המחלוקות בקואליציה סביב נוסח החוק הוקם עם כינון הממשלה צוות בראשות יו"ר הקואליציה דאז, צחי הנגבי, שהיה אמור לגבש נוסח מוסכם לחוק. אלא שהצוות כשל עד כה במשימתו. בינואר האחרון החליטה ועדת השרים לחקיקה לדחות את ההצבעה על נוסח מתון הרבה יותר של החוק, שגיבש ח"כ בני בגין, כדי לאתר נוסח שיהיה מקובל על כל המפלגות. ההצעה של בגין, שזכתה לתמיכה מימין ומשמאל, ביקשה לעגן בחקיקה את היותה של ישראל "מדינת הלאום של העם היהודי", אך מנגד הבטיחה שוויון זכויות לכל אזרחיה – הגדרה שלא הופיעה עד כה בחוק הישראלי. לפי ההצעה, המשטר במדינת ישראל הוא משטר דמוקרטי – עובדה שלא מצוינת כלל במגילת העצמאות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ