בלי קניות, עם תחבורה ציבורית מצומצת: השרים יצביעו ביום ראשון על הצעת חוק השבת

ההצעה, שיזמו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה, קוראת לצמצום מסחר בשבתות, לצד הסדרת הפעלת מרכולים ותחבורה ציבורית מצומצמת. הסיעות החרדיות צפויות להתנגד, אך יוזמי החוק מקווים כי לא יטילו וטו

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים58
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה תחליט ביום ראשון אם לתמוך ב"חוק השבת", שיזמו ח"כים מהקואליציה והאופוזיציה. ההצעה קוראת לצמצום משמעותי של מסחר בשבתות ואוסרת על פתיחת חנויות ומרכזי קניות גדולים עד שעות אחר הצהריים של שבת. בנוסף, היא מכשירה הפעלת תחבורה ציבורית מצומצמת במסלולים המרוחקים מבתי כנסת או שכונות דתיות ומתירה הפעלת מרכולים ובתי מרקחת, בהתאם להחלטת הרשות המקומית.

"כל מוסדות התרבות, הבילוי והפנאי יהיו פתוחים והחוק פועל לעודד את הציבור להגיע אליהם", הסביר אחד מיוזמי , ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני), את אחד מעקרונותיו המרכזיים. לדבריו, “הקונספט הוא שהשבת צריכה לאפשר מרחב ציבורי שיאפשר לך להרחיב את הדעת ולאפשר לך לעשות את מה שבמשך השבוע אין לך זמן".

הסיעות החרדיות צפויות להתנגד לחוק, אבל יוזמיו לוחצים על הח"כים החרדים להסתפק בהתנגדות ולא להטיל וטו על קידומו. טרכטנברג הציג את הצעת החוק בישיבות הסיעה של ש"ס, יהדות התורה ומועצת תקומה (רבני מפלגת תקומה, השותפה בסיעת הבית היהודי). "יש אצלם הבנה גדולה מאוד לחוק הזה", אמר. "הם מבינים, גם אם לא ראו בעיניים, שהשבת הולכת ונעלמת בישראל. מרכזי המסחר עושים בשבת 40% מהמחזור השנתי שלהם". לדברי טרכטנברג, חברי הסיעות החרדיות הבהירו שלא יוכלו להתיר חילול שבת כפי שמתיר הנוסח הנוכחי. "אני מבין את המצוקה שלהם אבל הם גם יודעים שהחוק הזה יביא לצמצום משמעותי של חילול השבת. יש להם מרחב תמרון: הם יכולים להתנגד לחוק, רק שלא יטילו עליו וטו".

מאחורי היוזמה עומדים שלושה ח"כים נוספים: מיקי זוהר (הליכוד), רחל עזריה (כולנו) ואלעזר שטרן (יש עתיד). ארבעת הח"כים מקווים שכל הסיעות יאפשרו לחבריהן חופש הצבעה. “אם יהיה חופש הצבעה, יהיה רוב מאוד גדול לחוק הזה", אמר טרכטנברג. “במחנה הציוני תהיה התנגדות עזה לחוק מצד הקיבוצים שמחזיקים חלק ממרכזי הקניות שפתוחים בשבת. אני לא רוצה לכפות משמעת סיעתית על איתן ברושי (נציגם בסיעה), אבל חופש הצבעה ייאפשר רוב לחוק הזה". טרכטנברג הוסיף כי, "עניין השבת מתגלגל ממשבר למשבר. תמיד יקרה משהו: סגירת המרכולים בתל אביב, עבודות הרכבת. ברור שבהיעדר הסדרה, הדבר יוביל רק למשברים נוספים. כשפורץ כזה משבר, חוזרים לאינסטינקטים: חרדים נגד חילונים, חילונים נגד חרדים. השבת הופכת למגרש כדורגל וכל אחד בועט נגד השני".

בתוך כך, שתי הצעות חוק בנושא של המפלגות החרדיות לא מקודמות בינתיים. עדיין מתגבשת ששר הפנים, אריה דרעי, חשף לאחר המתירה פתיחת מרכולים בשבת בתל אביב. של יהדות התורה וש"ס, שגובשה גם היא בתגובה לבג"ץ, טרם עלתה להצבעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ