מקורבי אהוד ברק הקימו חברה שתשמש תשתית לחזרתו לפוליטיקה

מנהל מפלגת העצמאות לשעבר אושי אלמליח רשם חברה לתועלת הציבור בשם "אחריות לאומית", שעם בעליה נמנית אחייניתו של אהוד ברק. אלמליח: נשלב ידיים עם אנשי ציבור, גם עם ברק

חיים לוינסון
חיים לוינסון

מקורבים לראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, ובהם עוזריו לשעבר ואחייניתו, הקימו חברה לתועלת הציבור שתשמש תשתית ארגונית בעבור ברק, אם ישוב לפוליטיקה.

את חברת "אחריות לאומית – ישראל הבית שלי" רשם באחרונה עורך הדין אושי אלמליח, שהיה יועצו הפוליטי של ברק כשכיהן כשר הביטחון ועם הקמת  עבר לנהל אותה. מאז לקראת הבחירות לכנסת ב-2013 נותר אלמליח מקורב אליו מאוד ונפגש עמו לעתים קרובות.

אהוד ברק
אהוד ברק. עם הבעלים נמנית גם דנה זיידמן, שסייעה לברק כשהתמודד על ראשות העבודה ב-2007צילום: תומר אפלבאום

לחברה יש שבעה בעלים, שכולם מכהנים בה גם כדירקטורים. אחת מהם היא טל ברוג, במאית ועורכת, בת אחיו של ברק, אבינועם. עם הבעלים נמנים גם דנה זיידמן, שסייעה לברק כשהתמודד על ראשות מפלגת העבודה ב-2007; יועצו לשעבר איתי וינטרשטיין; ליאור סתון, פעיל ותיק בעבודה המזוהה עם ברק מימיו כראש הממשלה; וברק ויסמן, לשעבר עובד העצמאות. ויסמן מרבה לשבח את ברק בדף הפייסבוק שלו. בשבוע שעבר פרסם את תמונתו והוסיף: "הרבה אנשים בשמאל-מרכז חושבים שיצליחו להחליף את ביבי, אבל רק אדם אחד בארץ באמת מפחיד את הימין. חבל שהוא לא מתמודד". מלבד אלה מופיעים ברשימה שותפו של אלמליח במשרד עורכי הדין, עו"ד נתנאל כ"ץ, ושכנו בכפר ורדים, אלי-אייל אסף.

לפי תקנון החברה, היא הוקמה במטרה "לפעול ולקדם בקרב אזרחי המדינה את ערכי מגילת העצמאות ועקרונותיה, ובכלל זאת מדינה יהודית דמוקרטית; מדינה המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום, מדינה אשר תקיים הלכה למעשה שוויון זכויות בין אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין, מדינה אשר שומרת על חופש הביטוי, לרבות חופש העיתונות והתקשורת... לקדם הסכם שלום או הסדרי ביניים עם שכנינו הפלסטינים במסגרת שתי מדינות לשני עמים, תוך עיצוב גבולות הקבע של ישראל ושמירה על האינטרסים הלאומיים והביטחוניים של מדינת ישראל".

בשיחות עם "הארץ" גילו בעלי המניות עמימות בנוגע לחברה. "אני פחות בקיא בעניינים האלה", אמר וינטרשטיין, "תן לי לבדוק מי מבין בזה". בשיחה מאוחרת יותר הפנה לאושי אלמליח: "אני לא יודע בדיוק מה הולך שם, דבר אתו. אני לא בפוליטיקה בכלל". עו"ד כ"ץ אמר: "בכל שאלה שיש לך, תפנה לאושי אלמליח. אני בן אדם פרטי".

הקמת החברה משתלבת בתוכניתו של ברק, להתמודד על ראשות הממשלה לאחר שהמנהיגים הנוכחיים של מחנה השמאל-מרכז יבקשו ממנו לעשות זאת, מתוך הנחה שהוא האדם היחיד שיוכל לגבור על בנימין נתניהו, כפי שעשה בבחירות ב-1999. ברק אינו מתכוון להתמודד מול אחרים על הנהגת המחנה, אלא רק להיענות לבקשה לעמוד בראשו.

משרדו של אלמליח מסר ל"הארץ" בתגובה: "'אחריות לאומית' שמה לעצמה למטרה לקיים קשרים ושיתופי פעולה עם גופים ואישים בעלי מטרות דומות למטרות החברה, או שיש בהם כדי לסייע בקידום מטרותיה בישראל וברחבי העולם. בכוונת החברה לשלב ידיים עם אנשי ציבור וגורמים פוליטיים שאינם מפלגתיים, כולל ראש הממשלה ושר הביטחון לשעבר, מר אהוד ברק. מאחר שהחברה נמצאת בראשית פעולתה היא מעדיפה לפעול בצנעה, ישירות מול הציבור, ואין לה עניין בשלב זה לשתף את הקוראים בפרטי פעולתה שזה אך החלה".

מטעם ברק נמסר: "ברק סייע, מסייע וימשיך לסייע בעתיד בכל דרך, כפי שהכריז לא פעם בפומבי, לפעולות של גופים והתארגנויות פוליטיים רבים, שאינם קשורים למפלגה מסוימת אך פועלים לקידום ערכי הדמוקרטיה, שלטון החוק, חופש הביטוי והגנה על ערכי צה"ל, ואף להסתייע בהם להעצמת פעילותו. ברק מאמין בערכי מגילת העצמאות, וכן ב'ביטחון תחילה' ובשלמות העם ואחדותו, הקודמים לשלמות הארץ. כל אלה - במעשים, לא בדיבורים. כל מי שנכון לקום מהכורסה ולפעול למען מטרות אלו ייהנה מתמיכתו ומסיועו של ברק. הדברים נכונים ל'אחריות לאומית' שלגביה נשאלה שאלתך ולגופים רבים אחרים הפועלים למען אותן מטרות. ברק לא שינה את עמדתו, כי אין בכוונתו בשלב זה להיכנס לפעילות פוליטית במסגרת מפלגה ממפלגות הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ