נתניהו נמנע מלהזכיר סעיפים במחלוקת בחוק הלאום; הערכה: צפוי למתן את הנוסח

בנאומו בפתיחת מושב הקיץ של הכנסת לא הזכיר רה"מ את השינוי במעמדה של השפה הערבית. דברי נתניהו הזכירו את נוסח החוק של בגין, שאם יובא להצבעה צפוי לזכות גם בתמיכה מהאופוזיציה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בנאומו במליאת הכנסת בטקס לציון יום הרצל, היום
נתניהו בנאומו במליאת הכנסת בטקס לציון יום הרצל, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

 ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הציג אתמול בכנסת את עקרונות מתווה חוק הלאום שתקדם הקואליציה בראשותו. לדבריו, החוק יקבע את היותה של ישראל מדינת הלאום של העם היהודי ובמקביל יעוגנו בחוק היסוד דגל ישראל, ההימנון ומעמד ירושלים כ"בירתה הנצחית" של מדינת ישראל. נתניהו התעלם בדבריו משורת הסעיפים השנויים במחלוקת שהופיעו בנוסחים שהציג הימין בשנים האחרונות. להערכת מקורות בכנסת, התעלמותו מעידה על כך שהוא עשוי שלא לכלול אותם בנוסח הממשלתי שיוצג בעוד כחודשיים.

"חוק הלאום" הפך שם קוד לשני חוקים שונים שמקדם הימין בשנים האחרונות: נתניהו קרא לחוקק בישראל חוק שיקבע את דרישתו מהפלסטינים להכיר בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. ח"כים בבית היהודי ובאגף הנצי בליכוד קידמו מנגד נוסח שדרש להעדיף את אופיה היהודי של המדינה על פני משטרה הדמוקרטי.

בנאום בכנסת אתמול, לציון יום הרצל, אמר נתניהו כי "חוק הלאום שאנחנו מקדמים יבסס מבחינה חוקית את מעמדה של ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. אין שום סתירה בין היותה של ישראל דמוקרטיה, לבין היותה מדינה של העם היהודי. יש לנו מחויבות מתמדת להבטיח שוויון זכויות לכלל אזרחי המדינה. התשובה הניצחת לשוללי הציונות היא חיזוק מדינת היהודים והגאווה במורשתנו".

נתניהו התעלם אתמול בשתי התייחסויות פומביות שונות לחוק הלאום, מדרישתו של ח"כ אבי דיכטר להנמיך את מעמדה של השפה הערבית בישראל, מתביעתו לקרוא לשופטים להתבסס על ההלכה היהודית במקומות שהפסיקה המודרנית לא מספקת מענה ומן הסעיף הנפיץ ביוזמה של דיכטר, המכשיר פעילות של ועדות קבלה ליישובים קהילתיים מחד, ומאפשר למדינה להימנע מבנייה לבני דתות או לאומים אחרים מאידך.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת הסיעה, היוםצילום: אמיל סלמן

נתניהו גם לא התייחס לדרישה להכפיף את המשטר הדמוקרטי של ישראל לזהותה היהודית, סעיף שהופיע בהצעות חוק אחרות ונועד להשפיע על פסיקות בג"ץ ולעודד שופטים להעדיף את דמותה היהודית של המדינה במקומות שיש התנגשות עם ערכים דמוקרטיים. 

דברי נתניהו אתמול הזכירו לח"כים את הצעת החוק המתונה שיזם ח"כ בני בגין, שאם תובא להצבעה צפויה לזכות בתמיכה רחבה גם בספסלי האופוזיציה. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הודיע אתמול כי מפלגתו תתמוך בנוסח של בגין ומתח ביקורת חריפה על ההצעה של דיכטר. גם במחנה הציוני העריכו שהמפלגה תצביע בעד החוק המתון אם יקודם. ההצעה של בגין קובעת כי "ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי, המושתתת על יסודות החירות, הצדק והשלום, לאור חזונם של נביאי ישראל, ומקיימת שוויון זכויות לכל אזרחיה".

הסעיף השני בהצעה קובע כי "מדינת ישראל היא דמוקרטיה". מקור בקואליציה העריך אתמול שקידומו של החוק הוא מהלך הצהרתי בעיקרו בשלב הנוכחי. "השרה שקד ונתניהו הודיעו שהחוק יוצג בעוד חודשיים", אמר והוסיף, "זה אומר שאם לא יקדמו אותו בנוהל מקוצר, אי אפשר יהיה להביא אותו להצבעה בקריאה ראשונה לפני כנס החורף בסוף אוקטובר. במונחים פוליטיים מדובר בהמון זמן". לדבריו, "נראה שההחלטה להציף מחדש דווקא עכשיו את חוק הלאום, נועדה בעיקר לפוגג לחצים בתוך הקואליציה בשל החשש שנתניהו יידרש למחוות מדיניות לקראת ביקורו של הנשיא טראמפ בעוד שבועיים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ