חוק הלאום אושר בקריאה טרומית: שלושה ח"כים מהרשימה המשותפת הוצאו מהאולם

בתום דיון סוער במליאה, 48 ח"כים תמכו ו-41 התנגדו. זחאלקה קרע את הצעת החוק ואמר כי "זה חוק האפרטהייד"; אלקין: מבין את התסכול, אבל זה מה שקבע האו"ם ב-48'

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

בתום דיון מתוח, אישרה היום (רביעי) מליאת הכנסת בקריאה טרומית את הצעת חוק הלאום שהגיש חבר הכנסת אבי דיכטר (הליכוד). על פי סיכום עם הממשלה, ההצעה לא תקודם בחודשיים הקרובים עד שתובא לדיון הצעת החוק הממשלתית בנושא. 48 ח"כים תמכו בהצעה, בהם ראש הממשלה נתניהו, ו-41 התנגדו לה. חברי הכנסת ממרצ ומהרשימה המשותפת התעמתו עם השר זאב אלקין בדיון, שבמהלכו הורחקו חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ועבד אל חכים חאג' יחיא תוך קריאות כי מדובר ב"חוק האפרטהייד".

לפי הנוסח שאושר, מדינת ישראל היא "הבית הלאומי של העם היהודי", "הזכות למימוש ההגדרה העצמית הלאומית במדינת ישראל ייחודית לעם היהודי" והשפה הערבית בישראל תהיה "בעלת מעמד מיוחד" - ולא שפה רשמית. ביום ראשון אושרה ההצעה גם בוועדת השרים לענייני חקיקה. לאחר מכן, הודיעה שרת המשפטים איילת שקד כי הממשלה צפויה להציג בתוך חודשיים נוסח חדש שיהיה מקובל על כל סיעות הקואליציה. 

ח"כ זחאלקה בדיון במליאה, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

דיכטר התייחס במליאה למעמדה של השפה הערבית במדינה. "אני רואה את הדיון המתלהם ושומע דיסאינפורמציה כאילו האמת היא רק המלצה", אמר. "אתם יודעים שבהצעת החוק כתוב בצורה מפורשת שעברית היא שפת המדינה ולערבית מעמד מיוחד. ירדנו מהמונח המנדטורי. נדמה לי שבגיל 69 מגיע למדינת ישראל להשתחרר מהקביעה המנדטורית שפות רשמיות ולעבור למלים אמיתיות".

לדבריו של דיכטר התפרצו חברי הכנסת ג'מאל זחאלקה, חנין זועבי ועבד אל חכים חאג' יחיא מהרשימה המשותפת, ולאחר שנקראו לסדר שלוש פעמים הוצאו מהאולם. זחאלקה קרע את טפסי הצעת החוק תוך כדי צעקות כי מדובר ב"חוק אפרטהייד".

אלקין, שהיה מיוזמי החוק לפני שתי קדנציות, אמר במליאה: "שמעתי את הצעקות שהיו כאן על מדינת אפרטהייד. אני חושב שהתבלבלתם. אולי לא שמתם לב אבל כבר ב-1947 בהחלטת האומות המאוחדות הוחלט להקים כאן מדינה יהודית. אולי זה לא מתאים לחלק מהיושבים באולם הזה. אני מבין את התסכול. חברי הכנסת מהרשימה המשותפת לא יירגעו. כל מה שהם עושים בבית הזה הוא לקעקע את היסוד הבסיסי ביותר של העם היהודי. חוק היסוד הזה יוכיח לכם פעם נוספת שמה שמופיע במגילת העצמאות ומה שהחליט האו"ם הוא מה שיקרה".

בניגוד לנוסח הקודם של החוק, הגרסה העדכנית לא מכפיפה את המשטר הדמוקרטי בישראל לאופייה היהודי של המדינה. סעיף אחר מקבע בחקיקה את המנון המדינה, דגלה וסמלה הרשמי. בנוסף, הוא קובע כי "כל תושב ישראל, ללא הבדל דת או לאום, רשאי לפעול לשימור תרבותו, מורשתו, שפתו וזהותו". החוק גם מעגן בחוק יסוד את חוק ועדות הקבלה, בכך שהוא קובע כי "המדינה רשאית לאפשר לקהילה לרבות בני דת אחת או בני לאום אחד, לקיים התיישבות קהילתית נפרדת".

חבר הכנסת מסעוד גנאים מהרשימה המשותפת השיב בשם מתנגדי החוק, ואמר כי "זה יום שחור". "שאלתי את עצמי למה ראש הממשלה מתנהג כמו נער מתבגר שאומר 'אני, אני, אני, הזהות שלי, הזהות שלי'. אתה מתחיל את קמפיין הבחירות שלך ומראה לעולם שאתה זה שכפית שהמדינה הזאת והארץ הזאת תהיה יהודית וגם שם עוד מכשול במקרה שטראמפ או מישהו אחר יביא שלום", אמר גנאים. "עד עכשיו מוכר הוויכוח בזרמים ביהדות שלא מוכר מיהו יהודי. איזו צביעות. איזו חוצפה. אין לכם הגדרה ל'מיהו יהודי'. המטרה ברורה: להדיר את זכותם של הפלסטינים הילידים על הארץ הזאת. טבעי שמי שרוצה לראות בעצמו את אדון הארץ, הוא מפחד מהשפה הערבית משום שהיא אומרת 'האדמה מדברת ערבית'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ