אושר בטרומית: אמהות יקבלו משמורת על ילדיהן באופן אוטומטי עד גיל שנתיים, במקום עד גיל 6

חברי הקואליציה הצליחו להגיע לפשרה על הצעת החוק לאחר מאבק מתמשך. השרה גמליאל: "טובת הילדים היא ששני הורים יטפלו בהם"; ח"כ לוי אבקסיס: החוק ייצור עוולות לילדים ולא שוויון

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה בצהריים (רביעי) בקריאה טרומית את צמצום חזקת הגיל הרך, המחייבת להעביר פעוט לחזקת אמו במקרה של גירושים, מגיל שש לגיל שנתיים. 49 ח"כים תמכו בהצעת החוק ו-31 התנגדו לה. בשנים האחרונות התקשתה הכנסת לקדם שינויים בחוק, בשל חילוקי דעות בנושא בקרב חברי הקואליציה, עד שהושגה הפשרה שאושרה היום.

ח"כ יואב קיש (הליכוד), שיזם הצעת חוק לביטול מוחלט של החזקה, הודיע כי הסכים לפשרה על מנת לנסות ולקדם בעתיד שלב נוסף לחוק שיביא לביטולה המוחלט של החזקה ולהורות משותפת על הילד כבר מרגע לידתו. "מעל 50 שנה לא נגעו בחוק הזה, למרות שהיו שרי משפטים שהביעו תמיכה מלאה בביטולו", אמר. "לכל ילד עדיף ששני ההורים יהיו מעורבים בחייו, כולל האי-נוחות של מעבר מבית לבית. אני שמח שהיום אנחנו עושים את הצעד הראשון בדרך. אני מאמין שאחרי התיקון הזה נראה שנכון להוביל לביטול מלא של חזקת הגיל הרך. לא בצעד אחד, אלא בשני צעדים".

קיש וביטן בכנסת, בחודש שעבר
קיש וביטן בכנסת, בחודש שעברצילום: ליאור מזרחי

השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, התומכת בביטול מוחלט של החזקה, השיבה לקיש מטעם הממשלה. "אני היום ברגשות מעורבים מפאת העובדה שאנחנו עדיין לא מבטלים את חזקת הגיל הרך באופן גורף", אמרה. "פוליטיקה היא גם עניין של פשרות. בבית הזה האפשרות העכשווית לקדם את החוק למצב יותר שוויוני הוא הפשרה בהורדת הגיל לגיל שנתיים".

גמליאל פנתה בדבריו "לכל הפמיניסטיות שמתנגדות לביטול החזקה", ותהתה: "איך פתאום כשנוח, תפקיד האישה הוא לגדל את הילדים ולא להיות בהורות משותפת עם בן זוגה לשעבר בגידול הילדים?". לדברי השרה, "צריך לזכור שמדינת ישראל הפכה למדינה האחרונה שעדיין לא ביטלה את חוק חזקת הגיל הרך. 70% משופטי ישראל לא מתייחסים בכלל לחזקה, הם מתייחסים לטובת הילדים. טובת הילדים היא שני הורים שיטפלו בילדים שלהם".

חברת הכנסת אורלי לוי אבקסיס, הפועלת כסיעת יחיד עצמאית, הגיבה לחוק בשם מתנגדי ביטול החזקה, ואמרה כי "ראוי לשמוע פה קולות נוספים כי אנחנו עומדים לשנות סדרי עולם. היום הולכים לשנות מציאות של ילדים במדינת ישראל וליצור עוולות חברתיות בשם תיקון שוויון פורמלי שבינו לבין שוויון מהותי אין דבר". לוי אבקסיס הוסיפה כי "בליכוד יש קבוצת כוח אלימה שהתפקדה ומפעילה מנגנונים של כמעט סחיטה כלפי ח"כים שלא מיישרים קו". 

"אתם חבורת בכיינים", השיב לה יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד). "אתם מאשימים אותנו בכוחניות, אנחנו לא כוחניים. הראיה היא ש-40% מהצעות החוק שעברו טרומית הם של האופוזיציה, לא של הקואליציה. זכותה של הקואליציה להגיע להסדרים בהצעות בקריאה טרומית. זה לא בסדר להאשים אותנו בכוחניות".

ביטן הבהיר כי הפשרה שהושגה מתייחסת רק לאישור החוק בקריאה טרומית. "כשיגיע לקריאה שניה ושלישית הוא יגיע לאחר דיון מעמיק", אמר. "ברור שהנושא הזה מצריך שינוי. גם בתי המשפט לא מקבלים את חזקת הגיל הרך עד גיל שש ולא מתייחסים אליה ולכן יש מקום שהכנסת תתערב".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) אמרה כי "באים ומדברים על פשרה פוליטית בקואליציה. ילדים הם לא עניין של מאבקי כוחות בקואליציה. טובת הילדים לא יכולה להיעשות בדרך של פשרה. החוק נכתב בצורה חפוזה. כתוב בו שרק משנים את הגיל, אבל לא איך יכריעו בתי המשפט. זה לא חשוב. העיקר שגזרתם קופון".

יו"ר הוועדה לזכויות הילד, חברת הכנסת יפעת שאשא ביטון (כולנו), היתה ממובילי הצעת החוק. "אני מברכת על כך שסוף סוף הצלחנו לקדם חקיקה זו למרות התנגדותן המתחסדת של חלק מחברות הכנסת. התיקון לחוק שאנו מובילים שם בראש ובראשונה את טובת הילד במרכז, וכך גם את טובת הוריו. בתיקון לחוק מגולמת ההכרה בחשיבות הזכות של הילדים לדמות של אב ואם גם כשאלה מתגרשים. כמו כן, לחקיקה זו יש משמעות רבה בעיצוב התפיסות החברתיות והמגדריות המשחררות את האשה מהכבלים ההיסטוריים, ולכן היא משרתת גם את הנשים עצמן. אני מקבלת את הפשרה שהושגה כי מדובר בשינוי חברתי דרמטי והגיע הזמן להוציא את העגלה הזאת מהבוץ. אני משוכנעת שלאחר שנפרוץ את המחסום הראשון באומץ, נוכל להמשיך ולקדם את השוויון בין ההורים לדורות הבאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ