נתניהו: ביקור טראמפ בכותל קעקע את תעמולת השווא של אונסק"ו

רה"מ אמר בנאום לרגל יום ירושלים בכנסת כי "הר הבית והכותל יישארו לעד בריבונות ישראל" ■ על סוגיית העברת השגרירות לירושלים: המצב הקיים הוא אבסורד, אמרנו זאת גם לארה"ב

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת, היום
נתניהו בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (רביעי) בנאום לרגל יום ירושלים במליאת הכנסת כי ביקורו של טראמפ בכותל המערבי "קעקע באבחה את כל תעמולת השווא של אונסק"ו" והבהיר כי "הר הבית והכותל המערבי יישארו לעד בריבונות ישראל". דבריו של נתניהו מתייחסים להחלטה שאימץ ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם (אונסק"ו) באוקטובר האחרון, המתעלמת מהקשר ההיסטורי של היהדות לכותל ולהר הבית. באותו מעמד נאם יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, ואמר לנתניהו: אם תלך למהלך מדיני כנה ואמיץ, נתמוך בך.

"ככל שנמשיך לפתח אותה ולשמור על אופיה הייחודי (של ירושלים, י"ל), כך יתגברו ההכחשה והשקר ביחס לזיקה של העם היהודי לירושלים", אמר נתניהו והוסיף: "אמרתי לטראמפ שביקורו בכותל קעקע באבחה את כל תעמולת השווא של אונסק"ו. מה זה הקיר הזה, גיבוב של אבנים? לא. קיר הנצח הוא תעודת הזהות שלנו והוא מעיד מי היה פה ומה החזיר אותנו למולדתנו. שוב ושוב יש ניסיון למחוק את שורשינו בירושלים ואת זיקתנו אליה. אולי זה ייקח עוד קצת זמן אבל אין לי שום ספק שמחזה האבסורד הזה סופו להכשל כי האמת חזקה מכל שקר".

טראמפ בכותל המערבי, שלשוםצילום: RONEN ZVULUN/אי־אף־פי

ראש הממשלה הוסיף כי ירושלים היא עיר שמכבדת את בני הדתות השונות והדגיש: "אנחנו אלה שגאלנו את ירושלים מההזנחה והמצוקה. אנחנו אלה שהבאנו אותה לנקודת שיא בהתפתחותה. מה היה כאן בירושלים? כמעט לא כלום. במאה ה-19 נמצאה כאן ממלכה מתקדמת או בירה פלסטינית שוקקת חיים? צריך לומר את האמת - ירושלים, כמו ארץ ישראל כולה, היתה מחוז שולי ושומם באימפריה העותמאנית".

אחרי נתניהו, עלה לדוכן הנואמים יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג. הוא פנה בנאומו לנתניהו ואמר לו: "אדוני ראש הממשלה, זו העת ללכת למהלך אמיץ והיסטורי להיפרדות מהפלסטינים וכינון חזון שתי המדינות לשני עמים. זו העת, במלאת 50 שנה למלחמת ששת הימים, להסיר מאתנו את העול הכבד של מיליוני פלסטינים ולהבטיח את המשך קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ומדינת הלאום של העם היהודי לדורות". הרצוג הבהיר לראש הממשלה כי אם יפנה למהלך מדיני "כנה ואמיץ", יתמוך בו. 

לאחר מכן אמר הרצוג כי העובדה ששגרירות ארה"ב בישראל לא עברה מתל אביב לירושלים, היא כישלון של נתניהו. בתגובה לדברים, ביקש רה"מ לעלות שוב לדוכן הנואמים, ואמר כי "זה לא עניין של מה בכך" - "אנחנו חושבים שירושלים כבירת ישראל צריכה שיהיו בה כל השגרירויות. כמובן שהמצב שקיים היום הוא אבסורד. הדברים נאמרו לכל המנהיגים ולידידתנו הגדולה ארה"ב".

אתמול סיכם טראמפ את ביקורו בישראל בנאום במוזיאון ישראל בירושלים, שבו אמר כי הוא סבור שהפלסטינים וישראל מעוניינים בשלום וכי ישנה הזדמנות להשיגו. טראמפ הוסיף כי לשם כך יצטרכו נתניהו והנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לקבל החלטות קשות ולהתפשר. בנאום הפגין טראמפ אהדה רבה לישראל, הצהיר שממשלו עומד לצדה והתחייב שלא לאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. מאוחר יותר הודיע הבית הלבן כי טראמפ הבטיח לנתניהו לשמר את יתרונה הצבאי של ישראל, על רקע עסקת הנשק שעליה חתם עם סעודיה. 

הלילה פרסם הבית הלבן הודעת סיכום לפגישת טראמפ ועבאס בבית לחם, בה נאמר כי הנשיא הפלסטיני הסכים לשוב למו"מ ישיר עם ישראל באופן מיידי. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ