נתניהו: לא ירושלים היא שמעכבת את השלום, אלא הסירוב להכיר במדינת העם היהודי

רה"מ אמר עוד בטקס המרכזי לחגיגות יום ירושלים בגבעת התחמושת כי הר הבית והכותל המערבי יישארו לעד בריבונות ישראל. הנשיא ריבלין: איננו יכולים לשיר שירי הלל לירושלים המאוחדת בזמן שמזרחה הוא המרחב העירוני העני בישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו במרכז מורשת בגין, החודש

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר הערב (רביעי) בטקס המרכזי לחגיגות יום ירושלים בגבעת התחמושת, כי "הר הבית והכותל המערבי יישארו לעד בריבונות ישראל". נתניהו הוסיף כי "חופש הפולחן של מאמיני כל הדתות מובטח רק בריבונות ישראל". בטקס נאם גם נשיא המדינה ראובן ריבלין, שאמר כי "איננו יכולים לשיר שירי הלל לירושלים המאוחדת בזמן שמזרחה של ירושלים, בה גרים 40% מתושבי העיר, הוא המרחב העירוני העני בישראל".

בנאומו אמר נתניהו כי ידה של ישראל מושטת לשלום, אך אינה זוכה לשיתוף פעולה. "לא ירושלים היא שמעכבת את השלום, אלא הסירוב העקבי להכיר במדינת העם היהודי ולסיים את הסכסוך אחת ולתמיד", אמר. "אלה שמבקשים להפקיע מידינו את זיקתנו לירושלים והריבונות שלנו בה הם אלו שיביאו להנצחת הסכסוך ולא לפתרונו. נידרדר מהר מאוד למלחמת דתות וכתות, מה שקרה בתדמור, בחאלב ובצנעא".

ראש המשלה הרחיב בעניין מקומה של ירושלים בהיסטוריה היהודית. "הוכח מעל לכל ספק שירושלים היא הציר המרכזי של התודעה הלאומית שלנו. שורש הציונות בציון. אני מדגיש את זה כי יש עדיין מי שהוגים ברעיון להחזיר את הגלגל אחורה. זה לא מקרה. הר הבית והכותל המערבי יישארו לעד בריבונות ישראל. האם ירושלים היתה אי פעם בירתו של עם אחר? האם מישהו אחר מלבדנו דאג לחופש הפולחן של מאמיני כל הדתות? בדיוק להיפך. חופש זה מובטח לכל הדתות רק בריבונות ישראל".

בסיום דבריו הודה נתניהו לפרלמנט הצ'כי שהתנגד היום לאי ההכרה של אונסק"ו בירושלים כבירת ישראל. "זה סימן להתקדמות המאבק למען הכרה בדבר פשוט. הפרלמנט גם הציע לעצור כל תשלום ממלכתי נוסף לאונסק"ו כל עוד ימשיך באפליה הפוליטית נגד ישראל. זו העמדה הנכונה, זו העמדה האמיצה וראוי שאחרים ינקטו בה", אמר נתניהו.

מצעד הדגלים בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הנשיא ריבלין נאם גם הוא, ובפתח דבריו ציין את המחיר הכבד שגבתה הלחימה על ירושלים: "לא לחינם הגבעה הזו סימלה ומסמלת בעיננו את מלחמת ששת הימים כולה. את המסירות, את הגבורה, את החתירה לניצחון ואת ההקרבה", אמר. הנשיא הוסיף כי "ירושלים יכולה וצריכה להיות עיר שבה תרבויות חיות זו בצד זו וזו יחד עם זו כפי שחלמו אבות הציונות ובראשם מורי זאב ז'בוטינסקי. בחמישים השנים הבאות ותחת הריבונות הישראלית, ירושלים צריכה להפוך לכזו". 

ריבלין הדגיש את הצורך בשיקום מזרח ירושלים כתנאי למימוש פוטנציאל ירושלים כעיר של שילוב בין תרבויות: "איננו יכולים לשיר שירי הלל לירושלים המאוחדת בזמן שמזרחה של ירושלים, בה גרים 40 אחוז מתושבי העיר, הוא המרחב העירוני העני בישראל. ירושלים לעולם לא תצמח ותשגשג ללא השקעה מאסיבית במזרחה של העיר. אני מכיר את הדברים הנעשים בפועל, הם ברוכים ורצויים, אבל יש עוד כל כך הרבה שניתן וצריך לעשות. אנחנו מסוגלים לכך וירושלים ראויה לכך".

מוקדם יותר נערך בירושלים מצעד הדגלים השנתי. האירוע נפתח בעימותים בין פעילי שמאל וימין, והמשטרה פינתה בכוח פלסטינים, עיתונאים ופעילי שמאל מרחבת שער שכם. הבוקר הוגשה עתירה דחופה לבית המשפט העליון נגד מפקד מחוז ירושלים, בשל החלטתו להאריך את מסלול מצעד הדגלים. בעשור האחרון אסרה המשטרה על המסלול שאושר מחשש להתנגשויות בין הצועדים לבין התושבים הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ