בית המשפט הורה לעצור את ספירת הקולות בבחירות להסתדרות

ח"כ יחימוביץ פנתה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בטענה ל"מערכת רמאויות שיטתית". מחר בצהריים יתקיים דיון בבית המשפט בנוכחות שני הצדדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט איתן אורנשטיין, הורה אמש (רביעי) לעצור באופן מיידי את ספירת הקולות בבחירות להסתדרות. השופט הוציא את הצו הארעי בדיון בעתירה שהגישה חברת הכנסת שלי יחימוביץ, בטענה לזיוף קולות. היום בשעה 12:00 יתקיים דיון בנושא בבית המשפט במעמד שני הצדדים. במטה יו"ר ההסתדרות הנוכחי אבי ניסנקורן הגיבו להאשמות נגדו, ואמרו כי צר להם "שיחימוביץ לא משלימה עם התבוסה וממשיכה במסע הבכי וההשמצות שלה". 

הבחירות נערכו ביום שלישי, ואתמול, לפי ספירת 73% מהקולות בקלפיות המגורים, הסתמן שניסנקורן זכה למרב התמיכה מהמצביעים. בעוד שליחימוביץ הצביעו 39.88% מבעלי זכות ההצבעה, ניסנקורן זכה ב–60.12% תמיכה.

בעתירה שהגישה חברת הכנסת נטען כי "מערכת הבחירות להסתדרות זויפה ונגנבה באופן שיטתי, מכוון והמוני". במטה שלה הוסיפו כי "משאיות נושאות קלפיות מחיפה ומחדרה הגיעו למרכז הספירה הלוגיסטי רק בשעות הבוקר המאוחרות — אחרי ששוטטו בלילה בליווי אנשי ניסנקורן בלבד; במרכז הספירה הלוגיסטי אותרו יותר מ–500 קלפיות חשודות כמזויפות; אנשי יחימוביץ גורשו באלימות מוועדות הקלפי; וחברי ועדים נכנסו עם המצביעים אל תוך הקלפי או שמו בידיהם מעטפות סגורות ומוכנות לפני שנכנסו אליה".

עורך הדין איתן לירז המייצג את יחימוביץ ואת סיעת הבית החברתי בראשותה, אשר הגיש בשמם את העתירה, אמר כי "מדובר באי־סדרים בהיקפים עצומים, ובמאות רבות של קלפיות פגומות באופן שמקיים חשש כבד ביותר שהתוצאות אינן תוצאות אמת".

לפי מטה ניסנקורן, "עושה רושם שיחימוביץ שמה לה למטרה לפגוע בהסתדרות, בוועדי העובדים ובעבודה המאורגנת בישראל וביותר מ–240 אלף בוחרים — כמות המצביעים הגדולה ביותר בבחירות להסתדרות ב–20 השנים האחרונות". הם הוסיפו כי התנהגות יריבתם "מביכה ומבישה. היא לא מכבדת את רצונם הברור של הבוחרים ומנסה לפגוע בהליך הדמוקרטי דרך השמצות מופרכות".

ממטה עוגנים נמסר בתגובה להחלטת השופט כי "אין כל שחר לטענותיה של יחימוביץ, אשר אינה משלימה עם רצון הבוחרים. אנחנו מלאי ביטחון שטענותיה המופרכות ונסיונותיה לפגוע בהצבעתם של 244 אלף עובדים וגימלאים לא יצלח".

בעקבות שינוי שיטת ספירת הקולות, תוצאות הבחירות היו צפויות להתקבל רק הבוקר. הקלפיות התחלקו בין קלפיות אזוריות לבין קלפיות שמוצבות במקומות עבודה. הקולות בכל קלפי נספרו בעבר באתר ההצבעה, אך בעקבות טענות של מטה יחימוביץ' כי השיטה הזו פותחת פתח לזיופים, רוכזו כל פתקי ההצבעה בגני התערוכה בתל אביב ונספרו שם.

ניסנקורן מצביע בתל אביב, אתמולצילום: עופר וקנין

תגובות