עצרת השמאל בתל אביב: עבאס קרא לסיום הכיבוש, הרצוג התקבל בקריאות בוז

כ-15 אלף בני אדם השתתפו בהפגנה, שכותרתה "שתי מדינות, תקווה אחת". בעצרת הוקראו דברים של הנשיא הפלסטיני, שאמר: "אנחנו עדיין מושיטים ידינו לשלום". הרצוג קרא להקמת גוש פוליטי של מחנה המרכז-שמאל

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנה, הערב בכיכר רבין
אילן ליאור
אילן ליאור

כ-15 אלף בני אדם הפגינו הערב (שבת) בכיכר רבין בתל אביב לציון 50 שנה לכיבוש, תחת הכותרת "שתי מדינות – תקווה אחת". את ההפגנה ארגנה תנועת שלום עכשיו, ושותפות לה בין השאר מפלגות העבודה ומרצ והארגונים יוזמת ג'נבה והקרן החדשה לישראל. בעצרת הוקראה גם ברכה מהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס. לטענת המארגנים, בהפגנה השתתפו כ-35 אלף איש.

"אין קול חזק יותר מאשר קול של שלום צודק וכולל כמו שאין קול חזק יותר מזה של זכותם של עמים להגדרה עצמית וחירותו מעול הכיבוש", נאמר בהודעה של עבאס. "הגיע הזמן לחיות, אתם ואנחנו, בשלום, בהרמוניה, ביטחון וביציבות. הדרך היחידה לסיים את הסכסוך ואת המאבק נגד טרור באזור ובעולם כולו היא בפתרון של שתי מדינות על גבולות יוני 1967, פלסטין לצד של ישראל. קבלנו את החלטות האו"ם, הכרנו בישראל והסכמנו לפתרון שתי מדינות, וגם העולם הכיר במדינת פלסטין. הגיעה העת שמדינת ישראל תכיר במדינה שלנו ותסיים את הכיבוש. אנחנו עדיין מושטים את ידינו לשלום".

קודם לכן עלה לנאום יו"ר האופוזיציה וראש המחנה הציוני יצחק הרצוג והתקבל בקריאות בוז. בנאומו שב הרצוג ותקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו והאשים אותו בהחמצת הזדמנות לקדם תהליך מדיני בשנה החולפת. "המנהיגות שיש היום לישראל מונעת בראש ובראשונה מפחד. פחד משינוי, פחד מתעוזה. פחד מיוזמה ופחד מתקווה. ראש הממשלה של ישראל הוא המפחיד הראשי כי הוא המפוחד הראשי", אמר הרצוג.

הוא התייחס לביקורו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל ואמר כי "מי שחשב שאפשר לקבור את הסיכוי לתקווה בבחירות בארה"ב מבין היום שלמרות שהתחלף הנשיא באמריקה לא התחלפה המציאות. והשבוע ראינו כאן נשיא אמריקאי שנחוש להביא לשלום בינינו לבין הפלסטינים, בניגוד לכל אלו שצהלו ושמחו ביום שבו הוא נבחר. נשיא שמבין את מה שהבינו קודמיו. לא התחלפה המציאות".

הרצוג קרא להקמת גוש פוליטי של מחנה המרכז-שמאל. "עלינו לשים את האגו בצד ולהתחבר כולנו לגוש פוליטי אחד גדול שלא רוצה מדינה דו לאומית, שלא רוצה חצי דמוקרטיה, שרוצה מדינה ציונית, יהודית, דמוקרטית, שנותנת שוויון מלא למיעוטים ופתוחה למגוון דעות. הגוש הזה צריך להכיל רבים וטובים. מציפי לבני שותפתי למחנה הציוני, דרך משה כחלון, ויאיר לפיד, ואנשים נוספים". הוא אמר כי יתמוך בקיום פריימריז פתוחים אם יהיו נחוצים לצורך הקמת הגוש הפוליטי. כשהזכיר את שמו של יו"ר יש עתיד יאיר לפיד שרקו רבים בקהל בוז. 

כיכר רבין, הערבצילום: מוטי מילרוד

יו"ר מרצ זהבה גלאון תקפה את ראש הממשלה: "נתניהו משקר כשהוא מספר לנו כבר עשור שהוא יכול לנהל את הסכסוך, כי 'אין ברירה אחרת', ו'אין פרטנר'. הוא מתקרבן, מגלה אפס תעוזה או יוזמה מדינית, ובורח מאחריות ולקיחת סיכונים. את השקר הזה חייבים לחסל - כי הוא נועד רק בשביל ההישרדות הפוליטית שלו". גלאון הוסיפה כי "על אף השקרים של נתניהו, הציבור בישראל תומך בפשרה, בסיום הכיבוש, ואומר כן לשתי מדינות לשני עמים".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה, אמר בנאומו: "דווקא עכשיו, מול ההקצנה ההולכת וגוברת של ממשלת הימין, מול ממשלה שמשתמשת במיעוט כשק חבטות, ממשלה שפעם אחר פעם מסיתה, מדירה ואף מתירה את דמם של אזרחיה הערבים. דווקא עכשיו, מול יוזמות הסיפוח, והחקיקה הגזענית והאנטי דמוקרטית, מול סתימת הפיות, הפופוליזם, מול השיסוי וההסתה, מול הפגיעה המכוונת בציבור הערבי. עלינו להקים מחנה ציבורי דמוקרטי סביב עקרונות בסיס משותפים בקריאה ברורה לסיום הכיבוש, לשוויון, לדמוקרטיה ולצדק חברתי לכלל אזרחי המדינה".

בהפגנה בלטה נוכחותם הדלילה של חניכי תנועות הנוער, ובראשם הנוער העובד והלומד. לדברי המארגנים, התנועות לא נענו להזמנתם להצטרף לעצרת. רועי יסוד, רכז הנוער העובד והלומד, אמר בתגובה: "אני, חבריי להנהגת התנועה, מדריכים בוגרים, ש"ש וחניכים נמצאים כאן. כמה מאות". לדבריו, בוועידה האחרונה של התנועה בקיץ 2015 התקבלה פעם נוספת החלטה על תמיכה בפתרון שתי המדינות. "להחלטה היו שותפים 1,500 צירי הוועידה, ברוב מוחלט. ולכן אנחנו כאן", אמר.

אחינועם ניני בהפגנה, הערבצילום: מוטי מילרוד

מנכ"ל שלום עכשיו אבי בוסקילה אמר בהפגנה: "ביבי, אמרת ששכחנו מה זה להיות יהודים - אז תתבייש, שכחת מה זה להיות ציוני". לדבריו, "לפני חמישים שנה הפכנו ממדינה דמוקרטית לעם היהודי, למדינה אלימה ששולטת בכוח על עם אחר. חמישים שנה שבהן מפעל ההתנחלויות מסכן את עתידנו ומוריד שאולה את החזון הציוני".

משעה 17:30 ועד חצות נחסם לתנועה רחוב אבן גבירול משדרות שאול המלך עד ארלוזורוב לשני הכיוונים; רחוב פרישמן נחסם מכיכר מסריק עד אבן גבירול לשני הכיוונים; שדרות דוד המלך נחסמו לתנועה מרחוב ויצמן ועד רחוב אבן גבירול; רחוב גורדון נחסם לתנועה משלמה המלך ועד רחוב מלכי ישראל; רחוב מלכי ישראל נחסם לתנועה משדרות בן גוריון ועד שדרות חן, לשני הכיוונים; שדרות בן גוריון נחסמו לתנועה בשני הכיוונים מרחוב ריינס ועד רחוב אבן גבירול; רחוב הדסה נחסם לתנועה משלמה המלך ועד אבן גבירול, ורחוב בלוך נחסם לתנועה מארלוזורוב ועד אבן גבירול, בשני הכיוונים. 

מארגני ההפגנה, קראו לבאי העצרת בעמוד האירוע: "נצא לרחובות בהמונינו כדי למחות על היעדר התקווה שמציעה לנו ממשלת הימין, על הכיבוש, על האלימות ועל הגזענות. לא ניתן לחבורה הקיצונית ושיכורת הכוח בקואליציה להמשיך להתפרע, להפיץ שנאה ולהסית נגד מיעוטים, נגד אנשי תקשורת ומערכת המשפט ונגד כלל מי שמעז להשמיע ביקורת על מדיניות הממשלה".

איימן עודה בהפגנה, הערבצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ