נתניהו: טראמפ אמר שצריך לנסות להגיע להסכם ואנחנו צריכים להתמודד עם זה

בהקלטות ישיבת סיעת הליכוד שהגיעו ל"הארץ" נשמע נתניהו מבקש לצנן את התלהבות חבריו מהאפשרות שרעיון המדינה הפלסטינית ירד מסדר היום: "נכון שיש הבנה על עמדות יסוד שלנו, אבל אין זה נכון שיש לנו צ'ק פתוח"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היום
נתניהו בישיבת סיעת הליכוד, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

הקלטות מישיבת סיעת הליכוד היום (שני) שהגיעו לידי "הארץ" חושפות את ניסיונות ראש הממשלה נתניהו לצנן את ההתלהבות מהאפשרות להוריד את המדינה הפלסטינית מסדר היום. חברי הליכוד וראשי מועצות העלו את ביקור טראמפ כסימן חיובי פעמים רבות בישיבה, אך נתניהו אמר כי אין לישראל צ'ק פתוח ממשל טראמפ.

בהקלטות נשמעת סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי תוקפת את נתניהו: "היה פרסום על הוצאת שכונות מירושלים. כולנו בעד אחדות ירושלים מה פשר הדיון הזה", שאלה. לחוטובלי הצטרף חבר הכנסת יהודה גליק, "שבוע שעבר כשהתפרסמה התוכנית לתת את כפר עקב ושועפט אני הוצפתי בטלפונים של אנשי כפר עקב ושועפט שמתחננים להשאר", אמר, אך הוסיף כי אפשר כן לחשוב שאפשר להגדיר את זה כרשות מקומית אחרת. 

דברי נתניהו בסיעת הליכוד

גליק תקף גם את המדיניות בהר הבית. "אדוני אמרת בביקור טראמפ שיש חופש פולחן לכולם ואני מקווה שנתקדם לקראת חופש פולחן ליהודים", אמר.

חבר הכנסת מיקי זוהר נשמע אומר כי ביקור טראמפ היה סימן לבאות, "במצב בו יש ממשל אמריקאי שחושב עם קו המחשבה של מדינת ישראל לא ממשל ישראל שחושב עם קו המחשבה של פלסטינים ומדינות ערב". לדבריו, "זה קו מחשבה שכל כולו מצוי באינטרסים הישראליים".

זוהר החמיא לנתניהו: "אין מישהו כמוך ששומר על בטחון המדינה". "אפשר לזקוף את זה לזכות ראש הממשלה, הקשרים שיש לך איתו עוד מערב בחירתו, הם שנותנים לנו את ההזדמנות הבלתי חוזרת לשמור על האינטרסים של המדינה".

לדברי זוהר, "בימים אלה נפתחה הזדמנות למנוע את הקמת המדינה הפלסטינית". "הרוב הגדול למרות הסקרים שראינו, לא רוצה מדינה פלסטינית. אולי הוא מסכים לאוטונומיה אולי לתושבות אולי לקנטונים אבל הוא לא רוצה מדינה פלסטינית". הוא פנה לנתניהו והוסיף" "בהזדמנות שיש היום עם הממשל האמריקאי שכל כך מעריך אותך, שאתה מבחינתו הפרטנר הכי גדול בעולם כולו, אני לא רוצה להיות במצב שעם ממשל כזה נחמיץ את ההזדמנות. זה עלול להיות בכיה לדורות", הוסיף.

"תקשיבו טוב טוב"

לבסוף ענה נתניהו לשרים. "אני מודה על הדברים שאמרתם וכדאי שתקשיבו טוב טוב. אנחנו קיבלנו לאחרונה צ'ק על כ-300 מיליון שקל", אמר נתניהו בהתייחס להסכם הסיוע הביטחוני עם ארה"ב. "לההסכם היה מחיר שממשל אובמה אמר אל תבקשו כסף נוסף". נתניהו אמר כי "קיבלנו צ'ק לא פתוח וזה חשוב לנוכח הקיצוצים שיש בארה"ב", והשווה את ההסכם למצב המדיני. "אין לנו צ'ק פתוח במישור המדיני. אנחנו במדינה סוברנית, אנחנו יכולים להחליט הרבה דברים, אבל מבחינת הסכמה אמריקאית לא הייתי מפליג למחוזות האלה כי זה לא נכון".

ראש הממשלה הוסיף כי "אנחנו נדרשים לפעול בתבונה רבה וגם באחריות, אנחנו זקוקים לזה במיוחד עכשיו". "שמעתם את טראמפ", אמר, "הוא אמר, אני מאמין שאבו מאזן רוצה בשלום. הוא אמר את זה! והוא אמר שצריך לנסות להגיע להסכם, אנחנו במצב הזה. הזה!".

נתניהו אמר כי הדגיש בפני טראמפ כי "הסיבה שאין הסכם היא שהם מחנכים את הילדים דורות על דורות שלא תהיה מדינת ישראל ושאין דרך להתגבר על הבעיה הזו. זה עבר בצורה החדה ביותר גם בדלתיים סגורות וגם פתוחות". לדבריו, "יש עדיין חד משמעית, רצון, אפילו ניסיון להגיע להסכם מתוך אמונה שהפלסטינים מוכנים לוותר על השאיפה שלהם לחסל את מדינת ישראל".

הוא חזר על הצורך להתמודד עם המצב שמביא עמו ממשל טראמפ. "אנחנו צריכים להתמודד עם זה. הדרך להתמודד עם זה איננה מובנת מאליה. יש הרבה הצהרות אני שומע אותם אבל ראוי שתשאירו את ההתמודדות הזו לי. הוכחתי לאורך השנים שאני דואג לאינטרסים בצורה מושכלת ואחראית. מי שחושב שיש צ'ק פתוח טעות בידיו", כך נתניהו. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ