מירי רגב תקפה את צה"ל - על כך שיישם את החלטת הממשלה

שרת התרבות אמרה כי זו בושה שצה"ל מציין את איחוד ירושלים ולא את שחרורה, אף על פי שוועדת הסמלים בראשותה קבעה כי האירועים יהיו בסימן "יובל שנים לאיחודה של העיר ירושלים"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שרת התרבות והספורט מירי רגב תקפה הבוקר (שני) את הרמטכ"ל גדי איזנקוט על כך שצה"ל מציין את איחוד ירושלים - ולא את שחרורה. רגב אמרה בראיון בגלי צה"ל כי "זו בושה", וציינה כי היא מתכוונת לשלוח מכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן ולרמטכ"ל.

לדברי רגב, על פי החלטת הממשלה האירועים הם בסימן שחרור ואיחוד ירושלים. "ירושלים שוחררה ואוחדה ואני מצפה מהרמטכ"ל שיפעל לפי הנהלים של מדינת ישראל. הצבא הוא חלק מהחלטות הממשלה. הוא לא מקבל החלטות בעצמו או בנפרד מהממשלה", אמרה בראיון בתחנה הצבאית. "אני מצפה שגם הרמטכ"ל יהיה חלק מאותו קונספט שנקבע, זו טעות גדולה", הוסיפה השרה. 

החלטת הממשלה על הנושא לשנת העצמאות ה-69 למדינה, מתוך אתר מזכירות הממשלה

אולם עיון בהחלטות הממשלה גילה כי הממשלה אישרה לקיים אירועים לציון "יובל שנים לאיחודה של העיר ירושלים". הנושא המרכזי לשנת העצמאות ה-69 למדינת ישראל, שבחרה ועדת השרים בראשות רגב, הוא "יובל שנים לאיחודה של ירושלים - בירתה הנצחית של מדינת ישראל והעם היהודי". החלטה זו קיבלה תוקף של החלטת ממשלה בסוף השנה שעברה, ושימשה את מתכנני האירועים הרשמיים לציון שנת היובל. 

צה"ל החליט כי הפעילויות החינוכיות לציון מלחמת ששת הימים יתמקדו באיחוד ירושלים, והמפקדים הונחו לא לעסוק במעמד שטחי יהודה ושומרון, בין היתר. הסיבה היא הרצון להימנע מדיון בעניינים פוליטיים בצבא, ולכן חיל החינוך וצה"ל ניסו לא לעסוק בנושאים שנויים במחלוקת. קצין החינוך הראשי, תא"ל אבנר פז-צוק, כתב באיגרת כי "העיסוק הצבאי במלחמה ייסוב סביב נרטיב הניצחון הצבאי, ואנו נימנע משיח של מחלוקת בהקשרים מדיניים ופוליטיים, תוך הקפדה על קיום שיח פיקודי-ערכי וממלכתי". 

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "ועדת שרים לענייני טקסים וסמלים בראשות השרה מירי רגב, אישרה את הלוגו לאירוע ה-50 לשחרורה ואיחודה של ירושלים. הלוגו אושרר בהחלטת ממשלה בזו הלשון: '50 שנה לשחרור ירושלים. ירושלים מאוחדת, מאחדת'. החלטת ממשלה זו מחייבת את כל משרדי הממשלה, הגופים והארגונים על פי מדיניות ממשלת ישראל. החלטה זו היא ההחלטה האחרונה והקובעת כפי שאושרה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ