שקד ולוין: ועדת שרים לא תדון בהצעת חוק ממשלתית שלא תתייחס להתנחלויות

מדובר בהנחיה שנועדה לקדם החלת חקיקה ישראלית בשטחי הגדה המערבית. אולם לא ברור אם וכיצד היא תשפיע על הצעות חוק ממשלתיות, ובסביבת שקד לא ידעו לנקוב בדוגמאות לכך

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

שרת המשפטים איילת שקד הצהירה היום (שלישי) כי מתחילת החודש ועדת השרים לחקיקה לא תדון בהצעות חוק ממשלתיות שלא תהיהי בהן התייחסות להתנחלויות בגדה המערבית. שקד אמרה כי "בכל הצעת חוק ממשלתית תהיה התייחסות לתושבי יהודה ושומרון, בין אם בחקיקה ראשית, בין אם דרך צו אלוף או בכל דרך אחרת".

שקד אמרה את הדברים במסגרת אירוע לציון יובל למלחמת ששת הימים ולכיבוש השטחים שאורגן בשיתוף מועצת יש"ע. לדבריה, "חוץ מחוק ההסדרה הידוע, רק ארבעה חוקים בלבד התייחסו לתושבי יהודה ושומרון: חוק האומנה, חוק השירות האזרחי, חוק התייעלות כלכלית וחוק איסור אפליה במוצרים".  

לפי ההנחיה, לפני כל דיון בהצעת חוק בוועדת השרים לחקיקה ששקד עומדת בראשה, הוועדה תכריע אם החוק יחול גם על השטחים. כיום חקיקה ישראלית מוחלת בגדה באמצעות צווי אלוף או באמצעות שילובה בתקנון המועצות האזוריות בשטחים. עם זאת, כשחוק משולב בתקנון המועצות הוא תקף רק ביישובים היהודיים שבשטחן, ורק במקרים מעטים חקיקה חלה מפורשות גם על שאר היישובים בשטחי C, ובהם יישובים ערביים.

לא ברור אם הנוהל החדש הוא הצהרה שלא תשנה באופן מעשי את החקיקה הממשלתית או שהוא יוביל לעיכוב בחקיקה בעתיד. בסביבתה של שרת המשפטים לא ידעו לנקוב בדוגמאות לחוקים שקודמו בעבר ויהיו מעוכבים באמצעות הנוהל החדש או לחוקים שעומדים על הפרק אך יידרשו להשתנות כעת. 

שר התיירות יריב לוין, שקידם את ההנחיה יחד עם שקד, אמר: "חיכינו 50 שנה וזה הזמן לשנות גישה – החוק יחול ביהודה ושומרון, ורק אם יש סיבה מיוחדת שלא, ינומק וייבדק".

צעד זה בא בהמשך להצהרתה של שקד בחודש שעבבר כי היא פועלת לגבש עם היועץ המשפטי לממשלה מתווה להחלת החקיקה הישראלית בגדה המערבית. לדבריה, ועדה שתקום על בסיס המתווה תבחן כל אחד מהחוקים שיעברו בכנסת, ותחליט אם יש מקום להחילו מיד גם על ההתנחלויות באמצעות צו אלוף. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ