אורן חזן: מוטב היה לולא הגעתי להשקת הספר נגד ערביי ישראל

חבר הכנסת הגיע לאירוע, אך לדבריו עזב את המקום אחרי זמן קצר. הספר מוחה על כך שערביי ישראל "לא מסוגרים במחנות" ומציג אותם כ"טפילים שיונקים מעטיני המדינה"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

ח"כ אורן חזן אמר היום (חמישי) כי הוא מתחרט שהגיע אמש להשקת ספר שמוחה על כך שערביי ישראל "לא מסוגרים במחנות" ומציג אותם כ"טפילים שיונקים מעטיני המדינה". שר התחבורה ישראל כץ נאם באירוע, ויו"ר הקואליציה דוד ביטן וח"כ מיקי זוהר (הליכוד) השתתפו בפאנלים בו. 

ח"כ חזן בכנסת, לפני כחודשייםצילום: ליאור מזרחי

הערב, שעסק בספר "הנגלה והנסתר בערביי ישראל", התקיים במלון כפר המכביה ברמת גן בהשתתפות כ-400 חברי ליכוד. לדברי חזן, הוא הגיע אליו "מתוך עניין ללמוד על מגמות ותהליכים בקרב החברה הערבית בישראל". הוא סיפר כי זמן קצר לאחר תחילת האירוע החליט לעזוב את המקום, אחרי שהבין כי מוטב היה לולא הגיע לאירוע. חזן הדגיש כי הוא לא מגבה את הספר ואת הפגיעה בציבור הערבי בישראל. 

עם זאת, חבר הכנסת ציין כי "חלק ניכר מההנהגה הערבית בישראל לוקה באנטי ישראליות מובהקת... חלק מהחברה הערבית עצמה הולך ומקצין את עמדותיו... נגד מדינת ישראל ומוסדותיה".

הספר נכתב על ידי רפי ישראלי, פרופ' אמריטוס בחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטה העברית שמציג את עצמו כמומחה לאיסלאם, המזרח התיכון וסין. ישראלי ידוע בקו הביקורתי שלו כלפי חברות מוסלמיות בכלל וערביי ישראל בפרט. את הספר, שעמוס בתיאורים בוטים של ערביי ישראל, הוציא לאור אליהו גבאי, לשעבר חבר כנסת מטעם המפד"ל שעבר לשורות הליכוד, ומימן איש העסקים חיים יחזקאל המתגורר במיאמי.

הספר, שאורכו 240 עמודים, הוא מניפסט חריף, נטול הערות שוליים או מקורות כלשהם, נגד ערביי ישראל. ישראלי טוען בו כי המרכיב הלאומי והאיסלאמי בזהותם לא מאפשר לציבור הערבי להשתלב במדינה, ובסיוע השמאל התמים הם מהווים איום על קיומה של המדינה. כך, למשל, ביחס למצבם הכלכלי של ערביי ישראל כותב ישראלי כי "הצלחות הטכנולוגיה העילית בתל אביב וברעננה נובעות מן המיזמים הפרטיים שהקימו מפעלים שהעזו והסתכנו, לפעמים נכשלו ולפעמים הצליחו. האם מישהו הפריע ליזמים ערבים לקום ליזום ולהשקיע ולהסתכן בהקמת הזנקים כאלה בסכנין? הם משקיעים בחומוס ובמכוניות בפאר, ומתלוננים על שהמדינה השקיעה בהם ולא יזמה מפעלי תעשיה אצלם. גם אוסם תנובה ושטראוס לא הוקמו על ידי המדינה".

יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה מסר: ״כמה מטריד לראות את מפלגת השלטון חוגגת באירוע השקה לספר שעוסק למעשה בעליונות הגזע היהודי. הליכוד תחת הנהגת נתניהו חוצה למחוזות חדשים של שנאה גזענית וסימון המיעוט הערבי במדינה כאויב מבפנים. לצערי השנאה וההסתה לא נעצרות במילים ומחלחלות לשאר זרועות השלטון ואת התוצאות ראינו רק השבוע בכפר קאסם״.

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון מסרה כי: "אם בליכוד חושבים שערבים הם טפילים שצריך לסגור במחנות, שיתכבדו ויאמרו זאת במפורש. מדהים שספרים כאלה יוצאים כאן ומדהים שבליכוד רצים לחגוג אותם".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) מסר כי: "בכירי הליכוד כבר הפסיקו להתבייש בגזענותם. הליכוד כבר מזמן לא מפלגת ימין, אלא מפלגת ימין קיצוני ונתניהו מקביל לדעותיו למרין לה פן מהימין הקיצוני והגזעני הרבה יותר מלאנגלה מרקל מהימין. זה הליכוד של היום, ליכוד שלה פן החליפה את צ'רצ'יל כמקור לחיקוי והשראה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ