מחקר: פוליטיקאים ישראלים מדברים בפייסבוק על טרור והסתה, לא על הכיבוש והשלום

לפי המחקר שהוצג בוועידת השלום של "הארץ", וסקר גם את הלייקים שקיבלו העמודים הפוליטיים ברשת החברתית,אחד האזכורים הנדירים של ח"כ מהמחנה הציוני את כיבוש השטחים, היה כשיו"ר המפלגה הרצוג תקף את גדעון לוי

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר

קבוצת חוקרים מהאוניברסיטה הפתוחה, בראשות ד"ר ענת בן דוד, סקרו את הפוסטים שהעלו הח"כים לפייסבוק, ואת הלייקים שקיבלו העמודים הפוליטיים ברשת החברתית. סך הכול נבדקו כ-35 אלף פוסטים, וכ-43 מיליון עוקבים שנחשפו אליהם, בין 2015 ל-2017.

"הממצא הראשון שלנו מתייחס לכך ששיח השלום נמצא בתחתית הנושאים שעליהם מדברים חברי הכנסת", אמרה בן דוד, "פוליטיקאים מדברים בעיקר על עצמם, על עבודתם הפרלמנטרית ועל סוגיות של ביטחון וטרור, ואילו ההסדר המדיני נמצא רק במקום העשירי".

"פוסטים שמזכירים את המילה כיבוש", הסבירה, "מהווים רק חצי אחוז מכלל הפוסטים של חברי הכנסת. אם אנחנו מסתכלים על כל האזכורים של המילה כיבוש על ידי חברי הכנסת מהמחנה הציוני אנחנו רואים תופעה מעניינת: להוציא יצחק הרצוג שתוקף את גדעון לוי שמדבר על הכיבוש, כל המופעים של אזור המילה כיבוש לא מתייחסים לכיבוש בהקשר הפלסטיני אלא בהקשרים אחרים, אם זה כיבוש אילת, כיבוש החרמון, או כיבוש העיר חלב בסוריה".

לפי הנתונים, שהוצגו בוועידת השלום של "הארץ", המילה ״הסדר״ מופיעה לעיתים נדירות ביחס למילים אחרות בפוסטים של פוליטיקאים. המילים השכיחות ביותר היו "יהודי״, "נתניהו", "בטחון", "טרור", "צה"ל", "אזרחים", "מלחמה", "ציוני״ ו"הסתה".

"את ניתוח התוכן עשינו באמצעות אלגוריתמים שמזהים שכיחויות של צירופי מילים שונים" הסבירה בן דוד, שערכה את המחקר יחד עם הפרופסור אורן סופר, אדווין גרודברג, ציפי לזר-שואף ואדם עמרם. "כדי לחלץ נושאים ולא רק מילות מפתח חיפשנו צירופי מילים של שלוש מילים ומעלה, והאלגוריתם יודע להגיד מה הם צירופי המילים השכיחים ביותר״, הסבירה.

המחקר בדק את היקפי התמיכה בקואליציה ובאופוזיציה בפייסבוק, וגילה כי "אילו לייקים היו מנדטים" הייתה הקואליציה מתחזקת משמעותית בכנסת , וזוכה בתמיכה השווה כ-72 מנדטים. חלוקת המנדטים החלקית לפי אחוזים היא: הליכוד - 22%, הבית היהודי - 20%, מרצ - 18%, יש עתיד - 12% מנדטים, המחנה הציוני - 10%, הרשימה המשותפת - 7%, אורלי לוי (סיעת יחיד) - 6%, כולנו - 3%.

לפי המחקר, חלק הארי מהתמיכה בקואליציה היא התמיכה האישית בעמוד הפייסבוק של ראש הממשלה בנימין נתניהו. בלעדי נתניהו, האופוזיציה היתה זוכה לתמיכה השקולה ל-64 מנדטים – והופכת לרוב בכנסת.

המחקר גם חושף את מקורות האהדה לנתניהו ברשת החברתית, שבה הוא זוכה למעט יותר משני מיליון לייקים. 50.5% מתומכיו של ראש הממשלה בפייסבוק הם מארצות הברית. מעט יותר מרבע, 27.2% הם מישראל, והשאר ממדינות אחרות. נתניהו הוא הפוליטקאי היחיד מאלה שנבדקו שרוב תומכיו אינם מישראל.

השאר, בהם יצחק הרצוג, אראל מרגלית, איציק שמולי, זהבה גלאון, תמר זנדברג, אורן חזן, ציפי לבני ישראל כץ, יאיר לפיד, איימן עודה, מירי רגב, אורלי לוי, איילת שקד ודב חנין זוכים בעיקר לתומכים ישראלים בפער ניכר.

ד"ר בן דוד בוועידת "הארץ" לשלום
ד"ר בן דוד בוועידת "הארץ" לשלוםצילום: תומר אפלבאום
החוקרים שקללו את הלייקים לעמודי המפלגות ולעמודי הח"כים
החוקרים שקללו את הלייקים לעמודי המפלגות ולעמודי הח"כים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ