בלחץ המפלגות החרדיות: הממשלה נסוגה ממתווה התפילה בכותל

דרעי הבהיר בישיבת הממשלה שש"ס ויהדות התורה לא יוכלו לקבל כל פשרה רשמית בנוגע לתפילה משותפת באתר. נתניהו: "האקטיביזם של יהדות ארה"ב לא תמיד עוזר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תפילת ראש חודש של נשות הכותל, בחודש שעבר
תפילת ראש חודש של נשות הכותל, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

הממשלה החליטה בישיבתה היום בצהריים (ראשון) להקפיא את יישום מתווה התפילה המשותפת בכותל, שעליו החליטה בינואר 2016. זאת, בלחץ המפלגות החרדיות ובניגוד להתחייבויות שניתנו לנציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בישראל ובארה"ב. שר שהשתתף בישיבה ציין כי בהחלטת הממשלה הובהר כי יישום המתווה לא יחודש אלא בהחלטת ממשלה נוספת. לפי ההחלטה, העבודות על הקמת רחבה קבועה לתפילה משותפת לנשים ולגברים בחלקו הדרומי של הכותל יימשכו, אולם השר צחי הנגבי ומזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, יחלו לדון במתווה תפילה חדש. 

בישיבה אמר שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, כי ההחלטה המקורית על מתווה הכותל עברה בממשלה כיוון שהמפלגות החרדיות לא שמו לב לתוכנה. הוא ציין כי המפלגות החרדיות היו יכולות לחיות עם פתרונות לא רשמיים, אך מרגע שהרפורמים עתרו לבג"ץ ונוצר הצורך בעמדה רשמית של המדינה, הן אינן יכולות לקבל שום פשרה. "אל תאשימו את החרדים", אמר דרעי. "אנחנו אף פעם לא יזמנו שום החלטה בעניין הזה, אלא רק הגבנו לאתגרים של המערכת המשפטית".

ראש הממשלה טען בישיבה שניתן היה להגיע להסכמים שקטים בנושא הכותל שהיו מונעים את המשבר סביב מתווה התפילה. "האקטיביזם של יהדות ארה"ב לא תמיד עוזר", אמר נתניהו. "אני מתכוון להביא פתרון חלקי. צריך להימנע מוויכוח בדברים שפוגעים ברקמה בין יהדות ארה"ב לישראל ככל שאפשר... עתיד העם היהודי ייקבע בישראל ואסור להזניח את האחים והאחיות שלנו בתפוצות ובעיקר בארה"ב".

שר הביטחון אביגדור ליברמן אמר בתגובה כי ההחלטה פוגעת ביחסים בתוך העם היהודי. "מתווה התפילה בכותל אושר באופן שהובא על ידי מזכיר הממשלה דאז אביחי מנדלבליט, שלא חשוד כמי שמוביל אג'נדה אנטי-דתית או כמי שמתנכל לחרדים", אמר ליברמן. "גם שרי הבית היהודי, נפתלי בנט ואיילת שקד, הצביעו אז בעד המתווה. ביטול ההחלטה היום מהווה פגיעה קשה באחדות העם היהודי, בקהילות יהודיות ובמרקם היחסים בין מדינת ישראל ליהודי התפוצות".

השר אורי אריאל אמר כי אם המתווה ייושם זו תהיה פגיעה במעמד הרבנות הראשית. שטייניץ, שהצביע נגד הקפאת המתווה, אמר בישיבה כי לא מדובר בנגיסה בסמכויות הרבנות הראשית או הזרם האורתודוקסי.

בסוף חודש ינואר 2016 אישרה הממשלה הקמת רחבת תפילה משותפת לגברים ונשים בכותל הדרומי, שתשמש מתפללים מהזרם הרפורמי והקונסרבטיבי ביהדות. הנציגים החרדים בממשלה הצביעו נגד ההחלטה, אך לא ראו בה תחילה עילה למשבר קואליציוני. רק לאחר ביקורת קשה שהוטחה בהם בתקשורת החרדית, איימו ש"ס ויהדות התורה כי אם המתווה ייושם הן יפרשו מהקואליציה.

עימותים ברחבת הכותל, בינוארצילום: אמיל סלמן

בחודשים האחרונים הגבירו המפלגות החרדיות את מאבקן במתווה הכותל ואף יזמו הצעת חוק לביטולו. הצעת החוק הפכה את סוגיית מתווה הכותל למשבר קואליציוני פוטנציאלי. בפברואר השנה מונה הנגבי לאחראי מטעמו של ראש הממשלה נתניהו לגיבוש פשרה בנושא מתווה התפילה בכותל. בשבועות האחרונים קיים הנגבי שיחות עם נציגי המפלגות החרדיות בהן הלך והתבהר כי אלה לא יסכימו לכל פשרה שלא תכלול את ביטול המינהלת המשותפת לניהול הכותל, שבה אמורים להיות מיוצגים גם הרפורמים והקונסרבטיבים.

"זו הפקרות אסטרטגית"

מאז המתווה מוקפא בפועל והתנועות הרפורמית והקונסרבטיבית בישראל ובארה"ב רואות בכך סימן לנסיגה של הממשלה מההסכמות שהושגו אתן, ומנהלות קמפיין ציבורי נגד ממשלת ישראל בקרב הקהילה היהודית בארה"ב. במארס השנה נפגשו נתניהו והנגבי עם נציגי התנועה הרפורמית בישראל ובארה"ב וראש הממשלה הבהיר שהוא מחויב למתווה שאושר בממשלה וכי הוא מנסה למצוא פשרה שתאפשר את יישומו. ראש התנועה הרפורמית בארה"ב, הרב ריק ג'ייקובס, הזהיר בשבוע שעבר בשיחה עם "הארץ" ממשבר חמור ביחסים בין ישראל ליהדות ארה"ב במידה והממשלה בירושלים תיסוג ממתווה התפילה בכותל.  

יו"ר נשות הכותל, ענת הופמן, אמרה כי הן ימשיכו להתפלל בכותל עם ספרי תורה, טליתות ותפילין. לדבריה, "העובדה שראש הממשלה, שבעצמו יזם והוביל את מתווה הכותל, מתקפל וחוזר בו מההחלטה ההיסטורית היא תעודת עניות לממשלה ובמיוחד לשרות שהתגלו במלוא קלונן כשהשתמשו בקולן כנגד ציבור הנשים".

מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל, עו"ד יזהר הס, מסר: "ממשלת ישראל נכנעה למפלגות החרדיות והותירה את הקהילות היהודיות ברחבי העולם נדהמות. לא היה כדבר הזה. זו הפקרות אסטרטגית. אני מודה לשר ליברמן ולשר שטייניץ שהצביעו נגד. אני תמה, משתומם ממש, על שאר השרים ובראשם ראש הממשלה". 

מנכ"ל התנועה הרפורמית, הרב גלעד קריב, מסר כי בכוונת התנועה לפנות לבג"ץ והוסיף: "החלטת הממשלה היא מהלך מביש ועגום של כניעה ללחצים של המפלגות החרדיות ויש בה פגיעה חמורה באינטרסים היסודיים של מדינת ישראל ושל העם היהודי. ראש הממשלה ושותפיו נתנו יד למהלך אנטי ציוני הפוגע בקשריה של מדינת ישראל עם התפוצות ומחליש את הזיקה של מיליוני יהודים לירושלים".

לבני: סטירה בפניה של יהדות ארה"ב

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר בתגובה כי "‏ביטול מתווה הכותל הוא התקפלות נוספת של נתניהו מהבטחותיו, הפניית עורף לקהילות היהודיות בתפוצות ופגיעה במרקם העדין שמאחד את הפסיפס של העם היהודי כולו. למשילות נתניהו משמעות אחת - להרגיש עם וללכת בלי. הכותל קדוש לעם היהודי כולו ולכולם זכות שווה עליו. לאחר הקמת הגוש המרכזי ולאחר שנחליף את  נתניהו, נפעל להסדר ראוי שמכבד את כולם באמונתם בכותל ולתיקון יתר העוולות של שלטון הליכוד".

יו"ר התנועה, ח"כ ציפי לבני, אמרה כי ביטול מתווה הכותל וכן וחוק הגיור הוא סטירה בפניה של יהדות ארה"ב. "נתניהו זונח את ישראל כמדינת העם היהודי, לטובת שיקולי הישרדות פוליטית", אמרה. 

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) בירך על החלטת הממשלה. "אני שמח על החלטת הממשלה לעצור זאת, זו הייתה דרישתנו, מדובר בצעד חשוב ומשמעותי".

ח"כ מיכל רוזין (מרצ) אמרה: "מנהיגות ראלית ושקולה לא היתה מתקפלת אלא מוציאה לפועל את מתווה הכותל לאלתר מתוך הבנה ברורה שמדינת ישראל היא הבית הלאומי של כלל היהודים ולא של הזרם האורתודוקסי בלבד".

ח״כ עליזה לביא (יש עתיד) מסרה: "ממשלת ישראל מובילה בשיטתיות קרע עמוק היהודי. המניע - פוליטי וקצר טווח. הנזק - אסטרטגי וארוך טווח. כמו בגיור, כמו במקוואות, כך גם בכותל - ממשלת ישראל טורקת את הדלת בפני יהודי התפוצות, ויוצרת שבר חסר תקדים ביחסים".

רוב יהודי ארה"ב מגדירים את עצמם רפורמים או קונסרבטיבים. לפי הסקר האחרון של מכון PEW, שפורסם לאחרונה, 18% מהיהודים האמריקאים מגדירים עצמם קונסרבטיבים, ועוד כ-35% מגדירים עצמם רפורמים. לפי הערכות שונות, מתקרב מספר היהודים האמריקאים שמגדירים עצמם רפורמים או קונסרבטיבים לשלושה מיליונים. לעומת זאת, כ-10% בלבד מיהודי ארה"ב, בסביבות 600 אלף, מגדירים עצמם יהודים אורתודוקסים. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ