לשכת רה"מ על משבר הכותל: מי שתופס על זה טרמפ צריך לדייק בעובדות

בתגובה לביקורת של ארגונים יהודיים בארה"ב אמר מזכיר הממשלה כי נתניהו הנחה את השר הנגבי להגיע לפתרון המשבר. ליברמן על הקפאת מתווה הכותל: "ניסיון להפוך את ישראל למדינת הלכה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנס שבוע הסייבר באוניברסיטת תל אביב, היום

לשכת ראש הממשלה פרסמה היום (שני) תגובה ראשונה לביקורת של הנהלת הסוכנות היהודית וארגונים יהודיים בארה"ב על הקפאת מתווה הכותל. מזכיר הממשלה צחי ברוורמן אמר בהצהרה מצולמת כי "לראש הממשלה נתניהו חשוב שכל יהודי יוכל להתפלל בכותל".

ברוורמן, שטיפל בנושא מתווה הכותל בחודשים האחרונים, הוסיף כי לצד ההחלטה על הקפאת מתווה הכותל, הנחה ראש הממשלה בנימין נתניהו בישיבת הממשלה אתמול להאיץ את הכשרת הרחבה הדרומית, כדי שיהודים מכל הזרמים יוכלו להתפלל בכותל. "ראש הממשלה הנחה את השר צחי הנגבי ואותי להמשיך בהידברות כדי לנסות ולהגיע לפתרון", אמר ברוורמן. "אני ממליץ לכל מי שמנסה לתפוס על זה טרמפ, לדייק בעובדות".

התנועה הרפורמית מסרה בתגובה כי הציפייה להידברות בין הצדדים היא, "עלבון לאינטליגנציה. משא ומתן מנהלים לפני קבלת ההחלטה ולא אחריה", והוסיפו: "ממשלת ישראל בחרה לומר את דברה במחטף, ללא דיון ראוי ותוך התעלמות גמורה מהשותפים למשא והמתן בנושא הכותל. עתה הגיע תורנו לומר את דברנו בבית המשפט, מעל במות בית הכנסת ובכיכרות העיר‎".

מוקדם יותר התייחס שר הביטחון אביגדור ליברמן  להקפאת מתווה הכותל ולחוק הגיור שהסיעות החרדיות מנסות לקדם ואמר כי "מדובר בכפייה דתית ובניסיון להפוך את ישראל ממדינה ציונית למדינת הלכה".

ליברמן, שדיבר בישיבת סיעתו ישראל ביתנו, קרא "לאנשים בימין השפוי לחבור אלינו בנושא חוק הגיור. צריך לתת סמכות לרבני הערים להקים בתי דין לגיור. אני מזכיר שעד אמצע שנות ה-90 רבני ערים היו רשאים לגייר. במדינת ישראל חיים 350 אלף אנשים שהם לא יהודים לפי ההלכה. האם אנחנו רוצים להנציח את הבעיה או לפתור אותה?, לדבריו, "לא באנו לאיים במשברים אלא למנוע משברים. יש פה משבר שלא מוסיף ליציבות בין השותפים הקואליציוניים ואני מקווה שנפתור אותו מהר".

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט התייחס היום גם הוא להקפאת מתווה התפילה המשותפת בכותל, עליה החליטה הממשלה בינואר 2016, ואמר כי הוא תומך בפשרה שהתקבלה וכי היתה זו שגיאה לבטלה. בסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו הוסיף בנט כי "בשונה ממה שמוצג, רחבת ישראל שהקמתי פתוחה לכולם ולא בוטלה" וטען כי "צעקות שני הצדדים מופרזות".

יו"ר התנועה ח"כ ציפי לבני אמרה בישיבת סיעה של המחנה הציוני כי "ביטול מתווה הכותל וחוק הגיור החדש קורעים את העם היהודי. נתניהו מועל בתפקידו כראש ממשלת מדינת העם היהודי כולו. הוא מפלג את העם היהודי לצורך הישרדות פוליטית, ונותן את המונופול על היהדות של כולנו - למפלגות החרדיות".

לבני הוסיפה כי "זאת ממשלה שמדברת בשם אחדות ירושלים ומפלגת את העם היהודי סביב המקום הכי קדוש בירושלים... ראש הממשלה, שלחש בעבר באזני רבנים ש'השמאלנים שכחו מה זה להיות יהודים', שכח בעצמו מה זה להיות יהודי ומה זה להיות ראש ממשלה של כל העם היהודי". 

אתמול החליטה הממשלה להקפיא את יישום מתווה התפילה המשותפת בכותל, שעליו החליטה בינואר 2016. זאת, בלחץ המפלגות החרדיות ובניגוד להתחייבויות שניתנו לנציגי התנועה הרפורמית והקונסרבטיבית בישראל ובארה"ב. שר שהשתתף בישיבה ציין כי בהחלטת הממשלה הובהר כי יישום המתווה לא יחודש אלא בהחלטת ממשלה נוספת. לפי ההחלטה, העבודות על הקמת רחבה קבועה לתפילה משותפת לנשים ולגברים בחלקו הדרומי של הכותל יימשכו, אולם השר צחי הנגבי ומזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, יחלו לדון במתווה תפילה חדש.

בישיבה אמר שר הפנים ויו"ר ש"ס, אריה דרעי, כי ההחלטה המקורית על מתווה הכותל עברה בממשלה מכיוון שהמפלגות החרדיות לא שמו לב לתוכנה. הוא ציין כי המפלגות החרדיות היו יכולות לחיות עם פתרונות לא רשמיים, אך מרגע שהרפורמים עתרו לבג"ץ ונוצר הצורך בעמדה רשמית של המדינה, הן אינן יכולות לקבל שום פשרה. "אל תאשימו את החרדים", אמר דרעי, "אנחנו אף פעם לא יזמנו שום החלטה בעניין הזה, אלא רק הגבנו לאתגרים של המערכת המשפטית".

ועדת השרים לחקיקה אישרה אתמול הצעת חוק עוקף בג"ץ שתחזק את מונופול בתי הדין הממלכתיים לגיור. כל השרים הצביעו בעד החוק למעט נציגת ישראל ביתנו, סופה לנדבר, שמאוחר יותר הגישה ערר נגד ההצעה. החוק הממשלתי, המכונה "חוק הגיור הממלכתי", הוא יוזמה של חברי הסיעות החרדיות שנועדה למנוע הכרה בגיורים אורתודוקסיים פרטיים, ואף לחסום אפשרות להכיר בעתיד בגיורים קונסרבטיביים ורפורמיים.

החוק החדש כולל שני מוקדים מרכזיים: עיגון בחקיקה של מערך הגיור הממלכתי, שהוקם מכוח החלטות הממשלה, ושל פעילותו על פי העקרונות שנקבעו בהחלטת הממשלה. המוקד השני קובע כי "גיור שנערך בישראל יהיה מוכר לעניין הוראות כל דין רק אם נערך על ידי מערך הגיור הממלכתי, ולא תינתן כל נפקות חוקית לגיור שנערך בישראל שלא על ידי מערך הגיור הממלכתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ