משבר הכותל: נתניהו ייפגש מחר עם בכירי איפא"ק שהגיעו לביקור חירום

על פי בכיר ישראלי, ביקורם של נשיאת השדולה הפרו-ישראלית והמנכ"ל לא היה מתוכנן. דובר מטעם איפא"ק ל"הארץ": ההליך הדמוקרטי בישראל הוא התקווה הטובה ביותר לתוצאה חיובית

ברק רביד
אמיר תיבון (וושינגטון)
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בוועידת איפא"ק, ב-2014
נתניהו בוועידת איפא"ק, ב-2014צילום: אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו ייפגש מחר בבוקר (חמישי) עם ראשי השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק, שהגיעו לביקור חירום בישראל על רקע הקפאת מתווה הכותל והעברת חוק הגיור. בפגישה צפויים להשתתף נשיאת איפא"ק ליליאן פינקוס והמנכ"ל הווארד קור.

פקיד ישראלי בכיר ציין כי ביקורם של הבכירים לא היה מתוכנן מראש והוחלט עליו ברגע האחרון על רקע המשבר שנוצר בין ממשלת ישראל לקהילה היהודית בארה"ב. מאז יום ראשון הודיעו כמה בכירים בארגונים היהודים ובפדרציות היהודיות בארה"ב כי יבחנו מחדש את הקשר עם ממשלת ישראל לאור ההחלטות האחרונות ואף ישקלו להפסיק את התרומות לישראל.

דובר מטעם איפא"ק אמר ל"הארץ" כי השדולה לא תתייחס באופן פומבי לפגישה או למשבר הכותל באופן כללי, כי "הדיון בישראל נמשך" וכי השדולה מאמינה שההליך הדמוקרטי בישראל הוא "התקווה הטובה ביותר לתוצאה חיובית".

ביום שני אמר יו"ר חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, מייקל סיגל, כי הסוכנות תבחן את יחסיה עם ממשלת ישראל. "אנו מייצגים את העם היהודי, לא את ממשלת ישראל", אמר. "ממשלת ישראל נקטה בפעולות המאיימות על העם היהודי, ואנו רוצים שהקהילות היהודיות בעולם יבינו שתמיכה בישראל היא לא בהכרח תמיכה בממשלתה".

בתמונה העליונה: רחבת הכותל, המחולקת לרחבת נשים באורך 17 מטרים ורחבת גברים באורך 48 מטרים. מסביב מסגד אל-אקצא, מרפסת התפילה של נשות הכותל, גשר המוגרבים וכיפת הסלע. בתמונה התחתונה: קשת רובינסון, עם שרטוט הרחבה המוגבהת שתקום בה.

שגריר ארה"ב החדש בישראל דיוויד פרידמן התייחס אמש למשבר בנאום באירוע של ארגון "בני ברית" בירושלים, והדגיש כי כחבר בקהילה היהודית בארה"ב הוא נדהם מכך ששמע שאחד הארגונים היהודים הודיע כי בעקבות משבר הכותל הוא יבחן מחדש את תמיכתו בישראל.

"אני מבין את מקור התסכול והכעס", אמר פרידמן. "שמעתי ארגון יהודי מרכזי אומר שהוא צריך לחשוב מחדש על תמיכתו בישראל. זה היה משהו בלתי נתפס במהלך חיי - עד אתמול. אנחנו צריכים להשתפר. יש הרבה מקום להטיל אשמה – אם בנושא הכותל או הגיור – יש הרבה נושאים שמפרידים בינינו. אבל אפשר לפתור זאת רק על ידי כבוד הדדי והבנה הדדית. חייבים לחזור לאחדות יהודית – כדי לעשות זאת צריך להבין שהמטרה היא לא לנצח אלא להגיע להבנות. אם מישהו ינצח אז כולנו נפסיד".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי משרד החוץ הנחה את תשע נציגויות ישראל בארה"ב להיערך לגל מחאות מצד קהילות וארגונים יהודיים על רקע החלטת הממשלה להקפיא את מתווה התפילה בכותל. הקונסולים הכלליים של ישראל הונחו לנסות להכיל את המחאה והתבקשו להעביר מסר לפיו גם לארגונים הרפורמיים והקונסרבטיביים יש אחריות להיווצרות המשבר. 

ביום שני בערב נפגש נתניהו עם נציגי ארגון הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה בלשכתו בירושלים וטען בפניהם כי כל ראש ממשלה אחר היה נכנע ללחץ של המפלגות החרדיות ומבטל לחלוטין את החלטת הממשלה על מתווה התפילה בכותל. לפי שני פקידים בכירים שמעורים בתכני הפגישה, נתניהו הבהיר כי בניגוד לטענות שנשמעו בימים האחרונים, הוא לא נכנע ללחץ החרדים. לדברי אחד הפקידים, נתניהו אמר לנציגי הפדרציות היהודיות כי בשבילו כל היהודים הם יהודים, אבל חלק מהשותפים בקואליציה אינם רואים זאת באותה צורה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ