התפוצצה ישיבת ראשי מפלגות הקואליציה על חוק הגיור: דרעי וגפני עזבו בזעם

לפי מקור שנכח בישיבה, נתניהו ודרעי הגיעו לפשרה לפיה החוק יוקפא לחצי שנה, אך כשרה"מ ביקש לפרסם הודעה בנושא ליהדות ארה"ב, התרגז דרעי ויצא ■ בנט וכחלון תקפו את רה"מ על התנהלותו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הישיבה בין ראש הממשלה נתניהו לראשי מפלגות הקואליציה סביב משבר חוק הגיור התפוצצה, כך אמר מקור שהשתתף בישיבה. לדברי המקור, נתניהו וראשי המפלגות דנו על אפשרות הקפאת חוק הגיור, המונע גיורים פרטיים, אך בשלב מסוים, כאשר נתניהו הורה לאחד מיועציו לנסח הודעה על הקפאת החוק עבור הארגונים היהודיים בארה"ב, החל ויכוח בינו לבין ראשי המפלגות החרדיות שבסיומו עזבו את החדר בזעם שר הפנים אריה דרעי מש"ס וח"כ משה גפני מיהדות התורה.

מקור שהשתתף בישיבה ציין כי נתניהו הציג הצעה שהיתה מקובלת גם על היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שלפיה קידום חוק הגיור יידחה בחצי שנה, העתירות לבג"ץ נגד החוק יוקפאו על ידי העותרים ובמהלך התקופה הזו תוקם ועדה בראשות שופט בדימוס שתבחן את סוגיית הגיור.

נתניהו בישיבת ממשלה, השבוע
נתניהו בישיבת ממשלה, השבועצילום: מרק ישראל סלם

שר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי אמר בישיבה כי הנוסחה הזו מקובלת עליו אך דרש כי אם בג"ץ יפסוק בכל זאת בנושא הגיור, החוק שיוקפא יופשר וקידומו יחודש באופן מיידי. השרים נפתלי בנט, משה כחלון ואביגדור ליברמן התנגדו לדרישת דרעי ואמרו כי אם בג"ץ יפסוק בעניין, ראשי מפלגות הקואליציה יתכנסו מחדש, יקיימו דיון ויחליטו האם לחזור ולקדם את חוק הגיור. בנט וליברמן אמרו עוד כי הם דורשים שבכל חוק עתידי תינתן רשות לרבני ערים לערוך גיורים.

מקור שהשתתף בישיבה ציין שדרעי הוסיף ודרש כי אם בג"ץ יפסוק בנושא הגיור החקיקה תופשר ותקודם אוטומטית, אך בשלב מסוים הסכים לסגת מכך ולקבל את הצעת נתניהו כלשונה. נתניהו פנה ליועצו המדיני יונתן שכטר וביקש ממנו לנסח הודעה שאותה יפרסמו הארגונים היהודיים בצפון אמריקה ותברך על החלטת הפשרה שהתקבלה.

כאשר דרעי שמע את הבקשה של נתניהו הוא רתח. "אני יודע מה אתה עושה לי ואני לא אתן לך לעשות את זה", הטיח בנתניהו ועזב את החדר. מיד אחריו קם ח"כ משה גפני מיהדות התורה ונטש את הישיבה. מקור שהשתתף בישיבה ציין כי דרעי התרגז על כך שהארגונים היהודיים בארה"ב יוכלו להציג את ההחלטה כניצחון על החרדים.

דרעי וגפני במליאת הכנסת, בנובמבר
דרעי וגפני במליאת הכנסת, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

במהלך הישיבה יצאו השרים כחלון ובנט נגד נתניהו על המשבר שנוצר עם יהדות ארה"ב סביב מתווה הכותל וחוק הגיור. כחלון טען בישיבה כי נתניהו הפתיע אותו ואת ראשי המפלגות האחרים כאשר קידם את שתי ההחלטות הללו ברגע האחרון וללא כל דיון מקדים. השר בנט אמר לנתניהו כי "90 אחוז מהמשבר שנוצר השבוע היה תוצאה של התנהלות לא תקינה שלך". בנט אמר עוד לראש הממשלה כי הוא פעל ללא תיאום עם שאר המפלגות. "ההתנהלות שלך גרמה לכך שגם השנאת את החרדים וגם יצרת משבר עם יהדות התפוצות", אמר בנט לנתניהו.

בתום הישיבה, כתב כחלון בטוויטר כי "הקשר בין העם היושב בציון לבין אחיו בגולה הוא קשר אמיץ וחזק ועלינו לשמור עליו מכל משמר. עם ישראל שילם בעבר מחיר יקר על הפילוג בעם ואל לנו לחזור לתקופות אלו. אני מצפה מכל הצדדים לחזור ולשבת עד שנגיע למתווה מוסכם. זה הזמן לפעול למען אחדות העם".

מהתנועה הרפורמית נמסר כי "המפלגות החרדיות מוכיחות פעם נוספת שאחדות העם היהודי היא הדבר האחרון המעניין אותן. אנו קוראים לראש הממשלה ולשותפיו הקואליציונים לומר- עד כאן! למסע ההרס של יחסי ישראל והתפוצות שהובילו דרעי, גפני וליצמן בהסכמה בשתיקה של ראש הממשלה".

על פי סדר היום של ועדת השרים לחקיקה, ביום ראשון הקרוב יתקיים בוועדה דיון בערר שהגישה ישראל ביתנו נגד החוק שנועד למנוע גיורים פרטיים. זאת לאחר שהשבוע הצביעו כל שרי הוועדה בעד החוק, למעט נציגת ישראל ביתנו סופה לנדבר, שהגישה את הערר בשם הסיעה.

החוק הממשלתי, המכונה "חוק הגיור הממלכתי", הוא יוזמה של חברי הסיעות החרדיות שנועדה למנוע הכרה בגיורים אורתודוקסיים פרטיים, ואף לחסום אפשרות להכיר בעתיד בגיורים קונסרבטיביים ורפורמיים. הוא כולל עיגון בחקיקה של מערך הגיור הממלכתי, שהוקם מכוח החלטות הממשלה, ושל פעילותו על פי העקרונות שנקבעו בהחלטת ממשלה.

החוק החדש כולל שני מוקדים מרכזיים: הראשון עיגון בחקיקה של מערך הגיור הממלכתי, שהוקם מכוח החלטות הממשלה, ושל פעילותו על פי העקרונות שנקבעו בהחלטת הממשלה שאימצה את דו"ח ועדת נאמן. המוקד השני קובע כי "גיור שנערך בישראל יהיה מוכר לעניין הוראות כל דין רק אם נערך על ידי מערך הגיור הממלכתי, ולא תינתן כל נפקות חוקית לגיור שנערך בישראל שלא על ידי מערך הגיור הממלכתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ