בעבודה מעריכים שהרצוג מתחזק; המתמודדים לוחצים על בר לב לפרוש מהמרוץ

מזכ"ל המפלגה מאשים את מבקר הפנים שלה בניסיון לחבל בבחירות, מכיוון שהוא פועל כדי לבדוק אם נעשו התפקדויות פיקטיביות. בתגובה לטענות נגדו ענה הרצוג: העבודה תמיד הגיעה מהמרכז הפוליטי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימות בין התמודדים לראשות מפלגת העבודה בוועידת "הארץ", בחודש שעבר
עימות בין התמודדים לראשות מפלגת העבודה בוועידת "הארץ", בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

חמשת המועמדים המובילים בבחירות על ראשות מפלגת העבודה נפגשו הערב (שבת) לעימות נוסף  לפני הבחירות שיתקיימו ביום שלישי. בעימות, שנערך ב"פגוש את העיתונות", הרבו המתמודדים לתקוף את יו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, על רקע ההערכה במפלגה כי הוא מתחזק ובעל סיכויים ממשיים לעבור לסיבוב השני. 

הארבעה - ח"כ עמיר פרץ, ח"כ אראל מרגלית, ח"כ עמר בר לב ואבי גבאי - מתחו ביקורת על המגעים שניהל כדי להיכנס לממשלת נתניהו. "נתניהו הוא כמו פישמן של הפוליטיקה, הוא פשט את הרגל כל כך הרבה פעמים", אמר מרגלית, "אסור לשבת איתו כי זה לא רק מה הוא אומר זה מי הוא". בר לב אמר כי הוא מקווה שהרצוג לא יצטרף לממשלה, והוסיף "בעיני בוז'י זגזגן ולצערי איבדנו את האמון של הציבור הישראלי". הרצוג ניסה לתקוף את גבאי בטענה שתמך בחוקים אנטי-דמוקרטיים בעת כהונתו כשר להגנת הסביבה, וגבאי השיב לו: "יצאתי מהממשלה הזאת, אתה רצית להיכנס".

המתמודדים גם ביקרו את הרצוג על הימנעותו בהגדרה "שמאל". לכך הרצוג ענה כי מפלגת העבודה תמיד הגיעה מהמרכז הפוליטי, וציין כי כדי "לעלות מ-800 אלף קולות צריך עוד 400 אלף שיבואו מהמרכז המתון. ארבעה מיליון אזרחים מאסו בנתניהו. את יאיר לפיד נביא כי בוחריו מבינים שהוא לא יכול להרכיב ממשלה".

בתגובה לטענות אלו ענה פרץ כי טשטוש העמדות, הן מימין והן משמאל, גורם לאובדן אמון המצביעים. מרגלית אמר דברים דומים והוסיף: " אנחנו צריכים אמירה ברורה של שתי מדינות ולא מדינה אחת ולהגיד דברים ברורים". מחר ייערך עימות נוסף במוזיאון ישראל, בארגון המשמרת הצעירה של המפלגה ובהנחיית דן מרגלית.

לקראת הישורת האחרונה של הבחירות, כל המתמודדים לוחצים על עמר בר לב לפרוש ולהעביר להם את תמיכתם. כל הסקרים שערכו מראים כי בר לב נעדר סיכוי ממשי להעפיל לסיבוב השני. עם זאת, בינתיים בר לב לא מתכוון לסגת ממועמדותו.

מחר בבוקר ידון בית המשפט המחוזי בתל אביב בעתירה של פרץ בנוגע לסדרי ההצבעה. דרישותיו המרכזיות של חבר הכנסת הן להשיב קלפיות אל הפריפריה במקומות שבהם היו בעבר, ולהבטיח שאתרי ההצבעה יישארו פתוחים לאורך כל שעות ההצבעה, כפי שנעשה בערים הגדולות ובמרכז הארץ.

לטענת פרץ, פריסת הקלפיות נקבעה מתוך שיקולים לא ברורים ולא אחידים. קלפיות באזורי הפריפריה, שבהם ישנם עשרות ומאות חברי מפלגה, הוצבו באתרי הצבעה מרוחקים באופן קיצוני, או שזמני הפתיחה שלהן נקבעו לשעות 11:00 עד 15:00 בלבד, או שלא הוצבו בכלל. כל זאת, על אף שיום הבחירות במפלגת העבודה אינו יום שבתון, ומכאן עולה פגיעה קיצונית בזכותם של חבריה להצביע.

בתוך כך, מזכ"ל המפלגה, ערן חרמוני, מאשים את מבקר הפנים שלה, רו"ח בועז יפעת, כי הוא פועל לחבל בבחירות הפנימיות. בחודש האחרון, מנהל מבקר המפלגה מאבק כדי לבדוק את ספר הבוחרים בשל טענות שעלו על התפקדויות פיקטיביות.

במקביל לפניות של המבקר, פנה המועמד אבי גבאי בעתירה לבית הדין של המפלגה וביקש לבחון את כל מספרי האשראי והוראות הקבע ששילמו על המתפקדים למפלגה. בתשובה לעתירה בדקה המפלגה 12 אלף הוראות קבע ומצאה כי 55 חשבונות שילמו על 384 מתפקדים. המפלגה לא ידעה לומר אם מדובר בתשלום חוקי על בני משפחה או תשלום לא חוקי על אנשים אחרים. 40 אלף מתפקדים נוספים ששילמו בכרטיס אשראי לא נבדקו בשל קוצר הזמן.

יפעת לא הסתפק בתשובה זו ופועל כדי לבדוק אם נעשו התפקדויות פיקטיביות של תשלום דמי חבר לאדם אחר, דבר האסור על פי חוק. ביום רביעי הודיע יפעת כי יגיע למשרד המפלגה כדי לקבל מסמכים בנושא.

בשל כך, שלח לו מזכ"ל המפלגה חרמוני מכתב שבו הוא מאשים אותו בניסיון לחבל בבחירות. "לא ניתן לפעול על מנת לקיים את הביקורת קודם למועד הבחירות", כתב חרמוני. "יתרה מזאת ואף חמור מכך, נודע לי, פעם נוספת בדרך אקראי, כי פנית לבית המשפט המחוזי על מנת לקבל פרטים הקשורים לחברי המפלגה ללא כל סמכות. בטרם נתייחס לחומרת הדברים, המהווים הפרה בוטה של תפקידך תוך תחושה כי הנך מונע מגורמים עלומים המנסים לחבל בתהליך הבחירות בכל דרך אפשרית, נבקשך להעביר באופן מיידי כל מסמך שהעברת לצד שלישי הנוגע למי מחברה המפלגה. אני רואה בחומרה רבה את התנהלותך. התנהלות שיש בה כדי להצביע על כך שאתה מבקש לפגוע במפלגה, בעובדיה בחבריה וכל זאת מתוך שיקולים זרים".

חרמוני מסר בתגובה כי: "הטענות הנוגעות להליכי הבחירות ולספר הבוחרים נבחנו ונבדקו ביסודיות בפני ועדת הבחירות ובפני המוסדות השיפוטיים במפלגת העבודה, ונקבע על ידם מניה וביה כי ספר הבוחרים הסופי תקין ומייצג נאמנה את חברי המפלגה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ