הרשימה המשותפת: נגביר את הקריאה לחרם על ישראל בשל החקיקה הלאומנית

בדיון שכינסו חברי הכנסת הערבים בעקבות גל החקיקה לחיזוק מעמד ההתנחלויות, אמרה חנין זועבי כי "בלי עונש, סנקציות וחרם מצד האירופים והקהילה הבינלאומית, ישראל תמשיך בשלה ואף תחמיר"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברי הרשימה המשותפת כינסו היום (שני) דיון מיוחד בכנסת בנושא גל החקיקה לסיפוח ההתנחלויות והחלת החוק הישראלי עליהן, ואמרו כי יגבירו את הקריאה לחרם על ישראל בעולם. "הקהילה הבינלאומית, העיתונות והעולם הערבי צריכים לשמוע על זה", אמר ח"כ ג'מאל זחאלקה. 

ארבעה חוקים שמקדמים הכרה במעמדן של ההתנחלויות עברו בקדנציה הנוכחית: "חוק ההסדרה" להפקעת קרקעות פלסטיניות בהתנחלויות, עליהן נבנו בתים ליהודים; חוק המשדרג את מעמד בתי המשפט הצבאיים בגדה וקובע שהחלטותיהם יהיו קבילות גם בבתי משפט אזרחיים בתוך הקו הירוק; החוק האוסר על החרמת מתנחלים בשל מקום מגוריהם ומטיל קנסות בהתאם; והחוק המרחיב את סמכויות החטיבה להתיישבות, זרוע הבנייה של הממשלה בהתנחלויות.

אחמד טיבי בכנסתצילום: אמיל סלמן

בדיון התברר כי ישנם עוד 22 חוקים שנמצאים בשלבי קידום שונים בכנסת ונועדו לשדרג את מעמד ההתנחלויות, למרות שרבות מההצעות נחשבות חסרות סיכוי. 

זחאלקה משוכנע שממשלת נתניהו זיהתה שעת כושר, עם כניסתו של דונלד טראמפ לבית הלבן, והיא פועלת לחזק את אחיזת החוק הישראלי בהתנחלויות. "אחת הסכנות הגדולות היא שלא רק שיש ממשלת ימין בישראל, יש כעת גם ממשל ימין קיצוני בארה"ב. הימין הישראלי מעריך שיש עכשיו חלון הזדמנויות עם עליית טראמפ להעביר את החוקים בשקט, בשביל שאף אחד לא ייראה או יישמע. תפקידנו כאן להתריע, לנסות למנוע ולא לתת לחוקים האלה לעבור בשקט", אמר זחאלקה. 

עמיתו, ח"כ יוסף ג'בארין, קרא בדיון להגביר את החרם הבינלאומי על ההתנחלויות. לדבריו, "לא מדובר במסכת אקראית של חוקים, אלא במעשה מאוד מתוכנן שמטרתו להביא לסיפוח שטחי C ו-B לישראל. הדיון הזה הוא מחזה מוזר: זה כמעט הדיון היחיד בכנסת במלאת 50 שנים לכיבוש. הנושא הזה היה אמור להיות במרכז השיח בישראל ונדחק לשולי השיח הפוליטי. לצערי, אפשר לראות בכך את הצלחת הימין וממשלת נתניהו".

ג'בארין הוסיף כי "אי אפשר לסיים את הכיבוש ולהיאבק באפרטהייד מבלי שהאו"ם ומדינות העולם ייקחו אחריות ויובילו לחץ פוליטי וכלכלי על ישראל, לרבות חרם כלכלי על כל מה שנוגע לפעילות ישראלית בשטחים שנכבשו ב-1967". 

ח"כ חנין זועבי קראה לקהילה הבינלאומית להטיל סנקציות על ישראל כדי למנוע את העמקת הכיבוש. לדבריה, "חשוב להבהיר לעולם שכל עוד ישראל לא משלמת נגד פשעי הכיבוש, היא תמשיך בהעמקת הכיבוש. בין אם זה באמצעות לגליזציה או הצבת עובדות חדשות בשטח".

זועבי טענה כי לא מדובר בשינויי חקיקה בלבד, אלא בשינוי של ממש שעובר על החברה הישראלית. "השינוי הזה מפנים את הכיבוש כחלק מהשגרה הישראלית ואת הסבל שהעם הפלסטיני כמשתנה נעלם", אמרה. לדבריה, "ישראל תמשיך בדיכוי הזה ובעבריינות והבריונות כל עוד היא לא משלמת את המחיר. בלי עונש, סנקציות וחרם מצד האירופים והקהילה הבינלאומית, ישראל תמשיך בשלה ואף תחמיר".

ח"כ אוסמה סעדי אמר כי מאז 1967 ועד לפני כשנה ישראל התייחסה לאדמות הגדה המערבית כאל שטחים כבושים ולא החילה עליהם את החוק הבינלאומי. "לפני שנה זיהינו מגמה חדשה ושינוי חקיקה. זה התחיל עם חוק ההסדרה שמבטא שינוי בתפיסה החקיקתית משפטית מצד ישראל", אמר. ח"כ אחמד טיבי הזכיר בדיון את החלטתם החדשה של שקד ולוין, שלפיה כל הצעת חוק שתעלה בוועדת השרים לחקיקה תקודם רק לאחר שיתברר אם ניתן להחיל אותה גם על ההתנחלויות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ