הפריימריז בעבודה: פרץ וגבאי עלו לסיבוב השני בבחירות לראשות המפלגה

פרץ זכה ל-32.7% מהקולות וגבאי ל -27%. יו"ר המפלגה הרצוג קיבל 16.7% מהקולות ואמר בעקבות הדחתו: מכבד את ההכרעה, מצטער מאוד על התוצאה ■ הסיבוב השני ייערך ביום שני הקרוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ וגבאי, שלשום במוזיאון ארץ ישראל בת"א

עמיר פרץ ואבי גבאי עלו לסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה. ההצבעה תיערך ביום שני הקרוב. פרץ זכה במירב הקולות עם 32.7% שהם 10,141 מסך הקולות. אבי גבאי במקום השני עם 27% שהם 8,395 קולות. במקום השלישי נמצא יושב ראש המפלגה יצחק הרצוג עם 16.7% שהם 5,204 קולות. מיד אחריו אראל מרגלית עם 16.1% שהם 4,997 קולות. שיעור ההצבעה לעמר בר לב עומד על 6.9% שהם 2,147 קולות. שיעור ההצבעה הסופי עמד על 59% - יותר מ-30 אלף מצביעים. זהו נתון גבוה בהשוואה לפריימריז ב-2013, אז הצביעו 52% מבעלי זכות הבחירה.

עמיר פרץ מסר לאחר פרסום התוצאות כי הוא "גאה בהישג". "אני משוכנע כי אנצח בסיבוב השני, שלאחריו נחליף את נתניהו", אמר. "אני גאה בעשרות אלפי החברות והחברים שלקחו חלק בחגיגת הדמוקרטיה של מפלגת העבודה. אני מודה על האמון בדרכי ועל התמיכה הגדולה שקיבלתי לאורך כל הדרך ואשר הביאה אותי למקום הראשון בבחירות". פרץ הוסיף והודה להרצוג על שירותו כיו"ר המפלגה ועל הישגו בבחירות האחרונות לכנסת. "אני משוכנע כי אנצח בסיבוב השני, שבסיומו אפתח במערכה להחלפת שלטון נתניהו". 

"חברות וחברי מפלגת העבודה אמרו את דברם - אני מכבד את הכרעתם", מסר הערב יו"ר המפלגה, בוז'י הרצוג. "בימים הקרובים אתייעץ עם חברותי וחברי במחנה הגדול שיש לי במפלגת העבודה לגבי תמיכתי במועמדי הסיבוב השני". עוד הוסיף: "אני מודה לכל החברות והחברים שיצאו יחד איתי למסע המדהים הזה. אני מצטער מאוד על התוצאה. אני מצטער על כך ברמה האישית, הפוליטית והרעיונית. זכיתי לצעוד במחיצת חברות וחברים יוצאים מן הכלל". במטה גבאי אומרים הערב כי עתה ינסו להשיג את כל מצביעי אראל מרגלית, שיחד איתם מאסו בדמויות הוותיקות כהרצוג ופרץ. מבחינתם זה המפתח לניצחון.

ח"כ אראל מרגלית מסר בתגובה לתוצאות: "אני מודה למצביעים ולפעילים המדהימים על התמיכה, נגד כל הסיכויים אחרי שהתחלנו אחרונים במרוץ. נמשיך לפעול למען מדינת ישראל. אני מברך את עמיר פרץ ואבי גבאי על ההישג ומאחל בהצלחה למי שייבחר. נמשיך לעבוד יחד למען החלפת הממשלה הרעה הזו". עמר בר-לב, שהגיע למקום החמישי, כתב בטוויטר לאחר פרסום התוצאות: "אני רוצה להודות לכל המתנדבים והתומכים שהיו לצידי לאורך כל הדרך. אני גאה במסע שערכנו".

הקלפיות ברחבי הארץ נפתחו הבוקר בשעה 11:00 ונסגרו בשעה 21:00. 52,504 חברי המפלגה נקראו להצביע בסיבוב הראשון של הבחירות לראשות המפלגה. ההצבעה ב-80 הקלפיות ברחבי הארץ היתה אלקטרונית ועל כן התוצאות התפרסמו זמן קצר לאחר סגירת הקלפיות. 

את המרוץ החלו תשעה מועמדים, שמתוכם נשרו שניים: עמירם לוין, שהתייצב מאחורי אבי גבאי, ודינה דיין, שהודיעה אתמול על פרישתה ועל תמיכתה בהרצוג. שניים מהנותרים, אבנר בן זקן והוד קרובי, נחשבו מראש כחסרי סיכוי וקיבלו 0.18% ו-0.03% בהתאמה.

גבאי נואם לאחר עלייתו לסיבוב השני בגני התערוכה בתל אביב, הערבצילום: דודו בכר

חילופי ההאשמות בבחירות לראשות מפלגת העבודה נמשכו גם לתוך יום הבחירות. מהמטה של פרץ נמסר בצהריים כי "אבי גבאי בלחץ ומפיץ שמועות שווא. נראה שמצבו לא טוב כפי שהוא חשב. כחבר חדש במפלגת העבודה עליו להפנים שזו לא דרכה. קצת צניעות לא היתה מזיקה לו כשהוא מתייחס למועמדים אחרים". הרקע לדברים הוא מסרון שהופץ, על פיו יש סיכום בין רה"מ בנימין נתניהו לפרץ על הצטרפותו של האחרון לממשלת נתניהו. במטה גבאי טענו כי פעילים של פרץ ליוו קשישים לתוך הקלפי, למרות האיסור על אנשים זרים בתוך הקלפיות. במטה פרץ טוענים בתגובה כי גם גבאי ליווה את אמא שלו להצבעה.

לתוצאות הבחירות צפויה השפעה מיידית על האיחוד עם התנועה. המפלגה כבר התפרקה למעשה, ומה שנותר ממנה הוא קופת מזומנים שציפי לבני תוכל להביא עמה כנדוניה לגוש עתידי. יואל חסון מתכוון להשתלב במפלגת העבודה. אתמול אמרה לבני שהיא תומכת במועמד שיבנה גוש - המסר של הרצוג. בחירה בפרץ יכולה להוביל להיפרדות, לנוכח המשקעים בינו לבין לבני. במקרה כזה, היא לא מתכוונת לרוץ לבדה בבחירות ותסיים את דרכה בפוליטיקה אחרי שהגיעה למרחק נגיעה מלשכת ראש הממשלה.

מרגלית ורעייתו דבי מחוץ לקלפי בירושלים, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי
בוז'י הרצוג ורעייתו מיכל בגני התערוכה, הבוקרצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ