עמיר פרץ: אין היתכנות להקמת גוש מרכז-שמאל שירוץ יחד

פרץ, שזכה במרבית הקולות בפריימריז לראשות מפלגת העבודה, הוסיף כי נדרש גוש חוסם לממשלת ימין ■ יו"ר ההסתדרות ניסנקורן ויו"ר הסיעה מיכאלי הודיעו כי הם תומכים בו ■ אבי גבאי: לא אשב בממשלת נתניהו

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמיר פרץ בבית מפלגת העבודה בתל אביב, היום
עמיר פרץ בבית מפלגת העבודה בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

חבר הכנסת עמיר פרץ אמר היום (רביעי) במסיבת עיתונאים בבית מפלגת העבודה בתל אביב כי בכוונתו להוביל למהפך בבחירות הבאות לכנסת, שייערכו לדבריו במאי 2018. הוא הוסיף כי "אין היתכנות לגוש שירוץ ביחד, אבל אנחנו צריכים גוש חוסם להקמת ממשלת ימין". יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הביע תמיכה במועמדותו של פרץ לראשות המפלגה. 

פרץ הודה ליו"ר המפלגה המודח יצחק הרצוג, שלא הצליח להעפיל לסיבוב השני בפריימריז, ואמר כי הוא הוביל את המפלגה להישגים בלתי רגילים. הוא התייחס גם לקריאות להקים גוש מרכז-שמאל שימנע את בחירתו של נתניהו לראשות הממשלה, ואמר כי "אין היתכנות לגוש שירוץ ביחד". הוא התייחס גם לראש הממשלה נתניהו, ואמר: "ריח הזיעה של ביבי הגיע מירושלים לשדרות... ההתמודדות שלי בוערת בו".

פרץ התייחס לכך שגם הוא וגם אבי גבאי, שעלו לסיבוב השני בפריימריז, הם מרוקאים. "העובדה שנולדתי במרוקו זה דבר שאני גאה בו מאוד. אני שמח שבני עדות המזרח רואים בפריצת הדרך שלי דבר שהם גאים בו", אמר, והוסיף: "אני רוצה שאנשים יצביעו עבורי כי אני מבטיח להם עתיד טוב יותר".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר במסיבת העיתונאים כי הוא מביע "תמיכה בלתי מסויגת בעמיר פרץ. עמיר מייצג את מה שמפלגת העבודה זקוקה לה. הוא מנהיג חברתי עם ערכים, שבמשך כל חייו ייצג את הדרך הערכית, החתירה לשוויון וצמצום פערים. את הדרך המדינית השפויה שהמדינה כל כך זקוקה לה". יש לציין כי ניסנקורן תמך בפרץ כבר בסיבוב הראשון. גם יו"ר הסיעה מרב מיכאלי הודיעה כי היא תומכת בפרץ.

אבי גבאי במטה מפלגת העבודה בגני התערוכה בתל אביב, אתמולצילום: דודו בכר

פרץ וגבאי עלו לסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה, שייערך ביום שני הקרוב. גבאי אמר הבוקר בגלי צה"ל כי לא יישב בממשלת נתניהו. "בתפיסה שלי אנחנו לא נהיה חלק משלטון נתניהו. המטרה שלי היא שננצח", הבהיר. הוא התייחס גם לציפי לבני, ואמר: "אשמח מאוד שנמשיך יחד".

"עברתי קמפיין לא פשוט עם הרבה מאוד הכפשות", אמר גבאי. "התאפקנו והתאפקנו והתעקשתי לדבר חיובי... שאלו את עמיר אתמול ברדיו מה תעשה יום לאחר הזכייה, הוא אמר: 'אני אגיש הצעת חוק לפיזור הכנסת'. שאלו אותי, אני אמרתי: 'אתחיל להסתובב במקומות שבהם לא מצביעים עבודה ולשכנע להצביע עבודה'. זה הבדל בתוכנית העבודה של אנשים, כל אחת לגיטימית בעצמה".

בבחירות המקדימות לראשות מפלגת העבודה פרץ זכה במירב הקולות עם 32.7% שהם 10,141 מסך הקולות. אבי גבאי הגיע למקום השני עם 27% שהם 8,395 קולות. למקום השלישי הגיע יושב ראש המפלגה יצחק הרצוג עם 16.7% שהם 5,204 קולות. מיד אחריו אראל מרגלית עם 16.1% שהם 4,997 קולות, ועמר בר לב עם 6.9% שהם 2,147 קולות. שיעור ההצבעה הסופי עמד על 59% - יותר מ-30 אלף מצביעים. זהו נתון גבוה בהשוואה לפריימריז ב-2013, אז הצביעו 52% מבעלי זכות הבחירה.

לתוצאות הבחירות צפויה השפעה מיידית על האיחוד עם התנועה. המפלגה כבר התפרקה למעשה, ומה שנותר ממנה הוא קופת מזומנים שציפי לבני תוכל להביא עמה כנדוניה לגוש עתידי. יואל חסון מתכוון להשתלב במפלגת העבודה. אתמול אמרה לבני שהיא תומכת במועמד שיבנה גוש. בחירה בפרץ יכולה להוביל להיפרדות, לנוכח המשקעים בינו לבין לבני. במקרה כזה, היא לא מתכוונת לרוץ לבדה בבחירות ותסיים את דרכה בפוליטיקה אחרי שהגיעה למרחק נגיעה מלשכת ראש הממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ