גבאי לפרץ: רק 6% חושבים שאתה מתאים להיות רה"מ; פרץ לגבאי: אתה יהיר

בעימות בין שני המתמודדים לראשות מפלגת העבודה בערוץ 2 אמר פרץ: הציבור נותן בי אמון יותר משהוא נותן בך - קצת צניעות לא תזיק לך. גבאי לפרץ: הפסדת לאולמרט, תפסיד גם ללפיד

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ וגבאי במוזיאון ארץ ישראל, השבוע
פרץ וגבאי במוזיאון ארץ ישראל, בשבוע שעברצילום: מוטי מילרוד

בעימות בין שני המתמודדים לראשות מפלגת העבודה, אבי גבאי ועמיר פרץ, אמר הערב (שבת) גבאי לפרץ כי "רק 6% מהציבור תמך בך לראשות הממשלה אחרי שהיית שר ביטחון, לי יש 11%". פרץ ענה לו: "שמישהו ישים בקלפי את השם אבי גבאי, ואז אולי תתחיל לדבר ביהירות". העימות התקיים בתוכנית פגוש את העיתונות בערוץ 2 לקראת הסיבוב השני בבחירות לראשות המפלגה שייערך ביום שני. 

מחר ב"הארץ": אתם מנחים את העימות הדיגיטלי בין עמיר פרץ לאבי גבאי

בהמשך העימות אמר פרץ לגבאי: "קצת צניעות לא היתה מזיקה לך", והוסיף, "הציבור נותן בי אמון יותר משהוא נותן בך. אני מתחייב שביום שני אני אנצח, וביום שלישי המפלגה תהיה לפחות עם 22 מנדטים". עוד אמר פרץ: "אני קיבלתי התאמה לראשות ממשלה יותר מבנט. אני היחיד שניצח את נתניהו בקלפי ואני אנצח אותו שוב". גבאי ענה לו: "אתה גרמת למפלתו של נתניהו. כשהיית יושב ראש ההסתדרות ונתת לו להתעלל באזרחי ישראל. אבל צריך לזכור שהפסדת לאולמרט, שהיה אז רק שר האוצר. אם הפסדת לאולמרט, אני מתקשה לראות איך תנצח את יאיר לפיד".

במהלך העימות צפה גבאי בקטע מראיון עמו בתאגיד השידור "כאן", בו אמר כי אם בנט ייצא מהממשלה, על מפלגת העבודה להודיע שהיא נכנסת לממשלה. "ניתן לנתניהו גיבוי מבחוץ, לא מתוך הממשלה", אמר גבאי בתגובה לקטע. "אני מתנגד להצטרפות לממשלה, נקודה. הייתי שם, ואני לא מאמין שהוא רוצה ללכת להסכם שלום". בעניין הבנייה במזרח ירושלים אמר גבאי כי "צריכים לבנות, אבל לא בשכונות של ערבים. בהר חומה ובשכונות שלא מייצרות עימותים, בוודאי שיש לבנות". פרץ אמר: "צריכים לקבוע את גבולותיה של מדינת ישראל. צריך להחליט איפה יהיו הגושים. איפה שיהיה הגבול, שם נבנה. ירושלים היא חלק מהסכם הקבע".

העימות בין השניים הגיע לאחר סוף שבוע שבו השניים עשו מאמצים לקבל את תמיכתם של חברי כנסת ואישים במפלגה. גבאי נעזר באהוד ברק ועמי איילון, בניסיון לשכנע בכירים לתמוך בו. ביום שישי הודיעה ח"כ סתיו שפיר כי תצביע לו, כך גם חברי הכנסת מיקי רוזנטל, זוהיר בהלול, איתן כבל ומנכ"ל התנועה הקיבוצית ניר מאיר.

פרץ לעומתו, זכה בתמיכתם של שני המועמדים שהפסידו בסיבוב הראשון, הרצוג ומרגלית. ביום חמישי בבוקר הודיע גבאי כי אם ינצח, הרצוג ימשיך לשמש כיו"ר האופויזציה. הרצוג ראה בהכרזה שלא תואמה איתו תרגיל מכוער, והחליט לתמוך בפרץ. בהודעה שפרסם אמר כי "לא ביקשתי דבר ולא קיבלתי דבר. עמדתי על שלושה עקרונות: שמירה על המחנה הציוני, דהיינו האחדות עם התנועה, מעמדה של ציפי לבני כיו"ר התנועה והתחייבות לפעול להקמת גוש פוליטי בראשותנו להחלפת הליכוד ונתניהו. שמחתי שעמיר פרץ נענה לכל אלה ואני אפעל ליישומם".

מרגלית אמר למקורביו כי החליט לתמוך בפרץ לאחר שהתרשם כי גבאי איש מתנשא. מרגלית ביקש בפגישה "תפקיד משמעותי באופוזיציה", אבל לא קיבל תשובה של ממש. ביום חמישי בערב נועץ מרגלית עם תומכיו בתל אביב, והחליט לתמוך בפרץ. מקורב למרגלית אמר ל"הארץ" כי "בסוף היה כאן שיקול קר, מי יוכל להזיק לאראל יותר בעתיד: שלי עם גבאי או עמיר". אמנם בעבר אמר מרגלית כי פרץ מושחת שצריך לפרוש מהפוליטיקה, אבל במסיבת עיתונאים משותפת אמר מרגלית: "אנחנו שונים לחלוטין, לכאורה אין לנו שום דבר במשותף. אבל אנחנו, יחד, זאת ישראל האמיתית". 

עוד הוסיף מרגלית: "החלטתי לתמוך בעמיר פרץ לא בגלל המקום שממנו הוא בא אלא בגלל המקום שאליו הוא הולך: מקום חברתי, בטחוני ולאומי שאני לחלוטין מתחבר אליו. מקום שבו אין הסתה אלא קבלה, אין פירוד אלא חיבור, מקום שנתניהו הרס ואנחנו, יחד, נבנה מחדש". ואילו פרץ אמר על מרגלית כי כשפגש אותו לראשונה לפני 12 שנה הוא חשב שמדובר ב"קנדי צעיר".

הדגש לקראת היום האחרון לפני הבחירות הסופיות הוא על הוצאת המצביעים לקלפיות. במטה גבאי אמרו הערב: "לנו יש יותר תומכים אבל עמיר מאורגן יותר. אנחנו צריכים לסגור את הפער. עמיר לא יכול לקבל יותר מ-15,000 קולות. אין לו את המספרים. כל היתר יילכו איתנו, אם הם יבואו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ